Slavia je zpět v čele tabulky. Výhru v Pardubicích vystřelil z penalty Jurečka

16. 9. 2023 19:59
Fotbalisté Slavie zvítězili v 8. kole první ligy v Pardubicích 1:0. Pražané v sezoně nejvyšší soutěže stále neprohráli a posedmé naplno bodovali. Zápas rozhodl v 28. minutě z penalty Václav Jurečka.
Václav Jurečka.
Václav Jurečka. | Foto: Milan Kammermayer

Vršovičtí se posunuli do čela neúplné tabulky o tři body před městského rivala a obhájce titulu Spartu, která má ale zápas k dobru. Východočeši potřetí z posledních čtyř kol prohráli a jsou dvanáctí.

Slávisté bodovali i v sedmém vzájemném ligovém zápase a pošesté za sebou Pardubice porazili, navíc bez inkasované branky. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského se vítězně naladili na čtvrteční úvodní utkání skupiny Evropské ligy na hřišti Servette Ženeva a následné derby se Spartou, kterou přivítají tři dny nato v příštím kole nejvyšší soutěže.

"Měli jsme dát více gólů než jen jeden z penalty. V některých parametrech jsme určitě mohli podat lepší výkon, jsou to ale tři body z venku po reprezentační pauze, toho si vážíme," řekl Trpišovský na tiskové konferenci.

V základní sestavě Pardubic poprvé nastoupili kolumbijský stoper Ortiz a záložník Daněk, kteří přišli na hostování. V brance hostů dostal podruhé za sebou přednost Mandous a na hrotu útoku Tijani.

Utkání v úvodu nenabídlo žádnou větší šanci. Slavia poprvé zahrozila až ve 22. minutě, Tijani ale po Douděrově centru hlavičkoval vedle. O chvíli později domácí gólman Budinský vyrazil Douděrovu střelu z hranice šestnáctky.

Ve 27. minutě pardubický bek Surzyn zastavil nedovoleně ve vápně Provoda a rozhodčí Pechanec nařídil pokutový kop pro Pražany. Odpovědnost na sebe opět vzal Jurečka. Nejlepší střelec minulé ligové sezony nezaváhal a prosadil se ve druhém kole po sobě. Vršovičtí zahrávali už pátou penaltu v ligovém ročníku, nejvíce ze všech týmů.

"Tušil jsem, že mě má brankář načteného a mou poslední penaltu viděl. Těsně před exekucí jsem se tedy rozmyslel, že vystřelím na druhou stranu a naštěstí se mi to vyplatilo. Těší mě, že jsem tím mohl pomoci týmu k vítězství," uvedl pro klubovou televizi Jurečka.

Autor vedoucího gólu poté vypálil zpoza vápna a domácí brankář jeho přízemní pokus vytáhl mimo tři tyče. V nastavení úvodního dějství Jurečka, který před týdnem skóroval za českou reprezentaci v přípravném duelu v Maďarsku, zamířil z hranice vápna pouze do Budinského náruče.

Zkraje druhé půle Kukučka přišel o míč, jenže zcela volný Wallem v jasné šanci pardubického brankáře neprostřelil. Jurečka pak v další šanci nevyzrál na Budinského z úhlu. Po hodině hry Provod hlavou prodloužil Wallemův centr a Jurečka před brankou zakončil nad.

"Venca podal výborný, celoplošný výkon, byl důležitý i při obranných standardkách. Bohužel ze hry góly nedává, je vidět, že nemá klid. Jak ho znám, třeba šanci z druhé půle by v dobrém rozpoložení řešil hlavou a ne nohou. Myslím si, že na konci sezony se ale dostane na čísla z minulé sezony," mínil Trpišovský.

Pardubičtí Mandouse pořádně prověřili až v 87. minutě. Střídající kamerunský útočník Mukwelle však debut v české lize brankou neoslavil, neboť jeho hlavičku po Hlavatého rohu hostující gólman vytáhl.

"Hlavičku jsem viděl, ale nebyl jsem si jistý, jestli šla do branky. Ve Slavii je to vždy o jednom dvou zákrocích, musíte to chytit. Není to jednoduché, musíte se udržovat celý zápas a koncentrovat se. Vyválčili jsme důležité tři body, nula těší dvojnásob," prohlásil Mandous.

Východočeši mají nadále s pěti brankami spolu s Jabloncem a Zlínem nejhorší útok ligy. Zato Slavia potvrdila, že má se čtyřmi inkasovanými góly nejlepší obranu v soutěži.

"Ve druhém poločase jsme měli nějaké náznaky, ale Slavia měla dost příležitostí. Podržel nás Buďa (Budinský), do konce zápasu nás nechal živit naději, že bychom mohli srovnat. Šance nakonec přišla, ale Mandy (Mandous) to dobře chytil. Slavia vyhrála zaslouženě," podotkl pardubický kouč Radoslav Kováč.

8. kolo první fotbalové ligy:

FK Pardubice - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 28. Jurečka z pen. Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Váňa - Zelinka (video). ŽK: Surzyn, Helešic, Krobot - Wallem. Diváci: 4620 (vyprodáno).

Sestavy:

Pardubice: Budinský - Surzyn, Kukučka, Ortiz, Tischler - Darmovzal (85. Sychra) - Matoušek (59. Mukwelle), Hlavatý, Daněk (59. Míšek), Helešic (68. Pikul) - Černý (46. Krobot). Trenér: Kováč.

Slavia: Mandous - Douděra (55. Masopust), Holeš, Ogbu, Provod - Ševčík (90.+4 Vlček), Oscar - Jurásek (55. Schranz), Jurečka, Wallem (68. Zafeiris) - Tijani (68. Chytil). Trenér: Trpišovský.