FIFA vyšle kvůli volebnímu patu do Čech pracovní skupinu. Tady končí legrace, říká sekretář asociace

David Janeczek David Janeczek
14. 6. 2017 11:32
Česká pobočka společnosti Transparency International uspořádala na stadionu Bohemians 1905 veřejnou debatu o korupci ve fotbale, které se zúčastni i Rudolf Řepka. Generální sekretář Fotbalové asociace ČR prozradil, že je na změnu stanov FAČR tlačí zástupci UEFA i FIFA. "Pracovní skupina FIFA chce změnit české stanovy tak, aby na každé volební valné hromadě došlo ke zvolení nového předsedy," vysvětlil Řepka.
Rudolf Řepka.
Rudolf Řepka. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Veřejné debaty o korupci ve fotbalových asociací se vedle předních českých novinářů nebo ředitele české pobočky společnosti Transparency International Davida Ondračky zúčastnil také generální sekretář Fotbalové asociace ČR Rudolf Řepka

Během debaty na stadionu Bohemians 1905 se Řepka ještě vrátil k nedávné valné hromadě, na které delegáti nezvolili nového předsedu asociace. "Dostal jsem avízo, že 26. a 27. června do Česka pošle FIFA a UEFA pracovní skupinu, která bude pracovat na úpravách českých stanov. Už se nám totiž několikrát stalo, že právě dvoukomorový systém zablokoval volbu předsedy. To se FIFA ani UEFA nelíbí. Diskuze bude probíhat tak, aby při každé volební valné hromadě došlo ke zvolení předsedy," vysvětlil Řepka během debaty.

Zástupcům evropského a světového fotbalu vadí, že na českých volebních valných hromadách může dojít poměrně snadno k patové situaci. "Paní Pasquirová vystupovala na červnové valné hromadě za UEFA, ale ještě před nedávnem působila na FIFA a vždy byla člověkem, který nám říkal, že dvoukomorový systém je svým způsobem nesmysl," vysvětlil Řepka po konci debaty reportérovi Aktuálně.cz počínání Pasquierové. 

Řepka dosud neví, jak moc velké úpravy proběhnou, ale zdůraznil, že z vyšších pater tlačí na to, aby na každé volební valné hromadě došlo ke zvolení předsedy. "Zatím opravdu nevím s jakými vizemi UEFA a FIFA přijedou. Samozřejmě jsou tvrdší verze ale i jednodušší verze. Nejtvrdší verze je asi zrušení dvou komor, ale v tuto chvíli neumím říct, jak si to FIFA představuje. Na pracovní schůzce se snad domluvíme na nějakém konsenzu," pokračoval Řepka a dodal, že pracovní skupiny z FIFA a UEFA nyní české stanovy studují.

Peníze od UEFA už přišly

Vzhledem k finanční krizi ve FAČR po vypuknutí kauzy okolo dotací pro sport, zažádala fotbalová asociace o překlenovací půjčku od UEFA s úrokovou sazbou ve výši dvou procent. "Půjčku jsme dostali odsouhlasenou předevčírem. Měla by začít běžet v nejbližších dnech," upřesnil Řepka a dodal, že na žádnou další půjčku od UEFA už nebude mít český fotbal nárok. 

"S UEFA a FIFA to není moc velká legrace. Oni ty páky, jak něco změnit, na nás mají. Ať se to týká financí nebo nějakých účastí v soutěžích," zdůraznil generální sekretář fotbalové asociace. Během debaty navíc Řepka prozradil, že po příchodu Gianniho Infantina do čela světového fotbalu dostává FAČR třikrát více peněz, než za vlády Seppa Blattera. 

Během debaty došlo na přetřes pověsti FIFA, kterou velmi poškodili bývalí předsedové Joao Havelange a Sepp Blatter. "Gianni Infantino v čele FIFA udělal za tu poměrně krátkou dobu obrovské reformy. Z mé zkušenosti mám pocit, že fotbal už nechce být netransparentní. Snížil počet pracovních skupin na devět, čímž ušetřil spousty peněz. Za Blattera šlo 80% peněz do chodu FIFA. Nyní jde 80% do jednotlivých asociací po celém světě," dodal na závěr Řepka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy