FIFA vyšle kvůli volebnímu patu do Čech pracovní skupinu. Tady končí legrace, říká sekretář asociace

David Janeczek David Janeczek
14. 6. 2017 11:32
Česká pobočka společnosti Transparency International uspořádala na stadionu Bohemians 1905 veřejnou debatu o korupci ve fotbale, které se zúčastni i Rudolf Řepka. Generální sekretář Fotbalové asociace ČR prozradil, že je na změnu stanov FAČR tlačí zástupci UEFA i FIFA. "Pracovní skupina FIFA chce změnit české stanovy tak, aby na každé volební valné hromadě došlo ke zvolení nového předsedy," vysvětlil Řepka.
Rudolf Řepka.
Rudolf Řepka. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Veřejné debaty o korupci ve fotbalových asociací se vedle předních českých novinářů nebo ředitele české pobočky společnosti Transparency International Davida Ondračky zúčastnil také generální sekretář Fotbalové asociace ČR Rudolf Řepka

Během debaty na stadionu Bohemians 1905 se Řepka ještě vrátil k nedávné valné hromadě, na které delegáti nezvolili nového předsedu asociace. "Dostal jsem avízo, že 26. a 27. června do Česka pošle FIFA a UEFA pracovní skupinu, která bude pracovat na úpravách českých stanov. Už se nám totiž několikrát stalo, že právě dvoukomorový systém zablokoval volbu předsedy. To se FIFA ani UEFA nelíbí. Diskuze bude probíhat tak, aby při každé volební valné hromadě došlo ke zvolení předsedy," vysvětlil Řepka během debaty.

Zástupcům evropského a světového fotbalu vadí, že na českých volebních valných hromadách může dojít poměrně snadno k patové situaci. "Paní Pasquirová vystupovala na červnové valné hromadě za UEFA, ale ještě před nedávnem působila na FIFA a vždy byla člověkem, který nám říkal, že dvoukomorový systém je svým způsobem nesmysl," vysvětlil Řepka po konci debaty reportérovi Aktuálně.cz počínání Pasquierové. 

Řepka dosud neví, jak moc velké úpravy proběhnou, ale zdůraznil, že z vyšších pater tlačí na to, aby na každé volební valné hromadě došlo ke zvolení předsedy. "Zatím opravdu nevím s jakými vizemi UEFA a FIFA přijedou. Samozřejmě jsou tvrdší verze ale i jednodušší verze. Nejtvrdší verze je asi zrušení dvou komor, ale v tuto chvíli neumím říct, jak si to FIFA představuje. Na pracovní schůzce se snad domluvíme na nějakém konsenzu," pokračoval Řepka a dodal, že pracovní skupiny z FIFA a UEFA nyní české stanovy studují.

Peníze od UEFA už přišly

Vzhledem k finanční krizi ve FAČR po vypuknutí kauzy okolo dotací pro sport, zažádala fotbalová asociace o překlenovací půjčku od UEFA s úrokovou sazbou ve výši dvou procent. "Půjčku jsme dostali odsouhlasenou předevčírem. Měla by začít běžet v nejbližších dnech," upřesnil Řepka a dodal, že na žádnou další půjčku od UEFA už nebude mít český fotbal nárok. 

"S UEFA a FIFA to není moc velká legrace. Oni ty páky, jak něco změnit, na nás mají. Ať se to týká financí nebo nějakých účastí v soutěžích," zdůraznil generální sekretář fotbalové asociace. Během debaty navíc Řepka prozradil, že po příchodu Gianniho Infantina do čela světového fotbalu dostává FAČR třikrát více peněz, než za vlády Seppa Blattera. 

Během debaty došlo na přetřes pověsti FIFA, kterou velmi poškodili bývalí předsedové Joao Havelange a Sepp Blatter. "Gianni Infantino v čele FIFA udělal za tu poměrně krátkou dobu obrovské reformy. Z mé zkušenosti mám pocit, že fotbal už nechce být netransparentní. Snížil počet pracovních skupin na devět, čímž ušetřil spousty peněz. Za Blattera šlo 80% peněz do chodu FIFA. Nyní jde 80% do jednotlivých asociací po celém světě," dodal na závěr Řepka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy