Plzeň v krizi? Není to jen o Guľovi, hráči by se měli zamyslet, hodnotí Pivarník

Marek Janoš Marek Janoš
15. 12. 2020 7:41
Když na jaře 2017 fotbalová Plzeň odvolávala kouče Romana Pivarníka, z posledních čtyř utkání tehdy tým získal deset bodů a vedl tabulku. Nyní Viktoria za čtyři zápasy vydolovala jediný bod a je šestá. Pivarníka špatná série překvapila, ale myslí si, že je správně, když má Plzeň s trenéry větší trpělivost než dřív.
EPL, Bohemians-Plzeň: Roman Hubník, Jan Kopic, Roman Pivarník a Pavel Horváth
EPL, Bohemians-Plzeň: Roman Hubník, Jan Kopic, Roman Pivarník a Pavel Horváth | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň má za sebou čtyři duely bez vítězství v řadě. To je na takový klub docela dost, ne?

Naprosto souhlasím. Pokud jste v top klubu a přijde na vás krize, tak se to většinou týká jednoho střetnutí a pak se vrátíte na vítěznou vlnu. Mně se například nestalo, abychom v Plzni prohráli dvě utkání za sebou. Prohráli jsme dva zápasy celou za ligu. Pokud se prohrálo, tak jsme následující zápas zvládli. Série Plzně je pro mě překvapivá, takový tým by rozhodně neměl být po 11. kole v tabulce za Pardubicemi.

Přitom v posledním kole v Jablonci to vypadalo, že Plzeň už sérii zlomí. Vedení 2:0 v poločase ale ztratila. Jak si to vysvětlujete?

Jablonec je kvalitní protivník, ale další její soupeři nebyli na takové úrovni. V prvním poločase hrála výborně, Jablonec to Plzni zároveň hodně ulehčil. Trenér Rada hráče pak probudil. Nechcete na hráče křičet, ale někdy je to potřeba, aby cítili adrenalin a správně se naštvali. Navíc se mu povedla střídání. Plzeň na aktivitu Jablonce nezareagovala správně, místo toho začala být pasivní. Jsem překvapený, že tak vyspělé mužstvo si nechá dát tři góly za poločas.

Kádr má přitom Plzeň nejsilnější za poslední roky, že?

S tím souhlasím. Viktoria dokáže vždy vytvořit velmi dobrý kádr. Já jsem tam asi jako poslední dával šanci mladým, jako byl Jakub Hromada, to v Plzni nebývalo. Teď je věkový průměr mužstva vysoký, jsou to všechno zkušení hráči. Může na ně dojít krize, ale nemůžete z dvanácti bodů získat jeden.

Sám jste v Plzni zažil, že stačí docela málo a trenér je pod tlakem. Dokážete si představit, jak to teď v klubu vypadá?

Když mě vyhazovali, tak jsme z dvanácti možných bodů získali deset. Byli jsme první. Oni teď získali jen jeden bod a jsou šestí. Nechci ale vyhazovat trenéra. Ten prochází krizí společně s mužstvem, tvoří jeden kolektiv. Pokud se z toho společně dostanou, tak je to spojí a můžete mužstvo zlepšovat. Získat jeden bod ze čtyř zápasů je ale extrém. Nejen na Plzeň, ale pro jakékoliv mužstvo.

Na Plzeň je ale větší tlak, že?

Tlak je v Plzni enormní, jdou po vás média, všechno se probírá. Klub by vám měl pomoci, snažit se atmosféru uvnitř zlepšit. Motivovat mužstvo, a ne opačně. Vedení klubu s panem Šádkem (Adolf Šádek, šéf Plzně) pro to v Plzni ale dělá všechno. Vytvoří vám skvělé podmínky, snesou vám modré z nebe, co se týče tréninků, hotelu, čehokoliv. Starají se a na druhou stranu chtějí výsledky, tlak na trenéra pak je.

Adrian Guľa zatím důvěru má, přestože vypadl z Evropské ligy a Plzni se teď nedaří. Je to správně?

Podle mě je to správně, trenér by měl dostat důvěru. Nesprávně to v Plzni fungovalo předtím. Za Koubka, za Uhrina a za mě.

Trenéři měli dostávat větší prostor?

My jsme postoupili do Evropské ligy, a navíc jsme měli další problémy. Odehráli jsme na podzim 29 utkání se dvěma stopery, některé zápasy jsme hráli bez stoperů. Bohužel jsme to štěstí, aby nás vedení podrželo, neměli. Mně se to těžko hodnotí, ale u mě nikdo nezdvihl prst, média si nemyslela, že mě klub vyhodí, ani fanoušci. Najednou mě vyhodili a překvapení byli všichni. Bylo to zvláštní.

Možná chybí lídr

Teď je to jiné?

Teď mají hráčský kádr samozřejmě širší. Jsem pro to, aby trenéra podrželi. Otázka je samozřejmě do kdy. To je věc vedení, které vidí, jak to funguje v mužstvu, mezi hráči a koučem. Všichni se bavíme o trenérech, o Guľovi. Co vím já, má dobré metody, všechno v týmu funguje dobře. Hráči by se nad sebou měli také zamyslet a zapnout. Nemůžou si myslet, aby trenér všechno zvládl a ještě to za ně odehrál. Jsou na zápas nachystaní, mají herní plán, ale kouč nemůže bránit a dávat góly. Od toho jsou tam hráči, měli by za trenéry hrát a nedopustit, aby to došlo do této fáze.

Na koho jste se mohl spolehnout vy?

Já jsem měl skvělé hráče. Měl jsem štěstí, že jsem měl Romana Hubníka a Marka Bakoše. Nikdy si nedovolili na tréninku nic vypustit. Měli obrovský respekt a mužstvo táhli. Teď to vypadá, že jedna přirozená osobnost v mužstvu chybí. Sigma má Hubníka a jde vidět, jak se s jedním hráčem zvedla. Přirozená autorita, tahoun v zápase, ostatní hráči si pak nedovolí nic vypustit. To mi teď v Plzni chybí.

Kdo by se takovým příkladem mohl stát?

Mohl by to zastat Zdeněk Ondrášek nebo Jakub Brabec. Nevím ovšem jací jsou, jestli jsou to přirození lídři. Takových je málo, pokud je máte, je to super. Trenér má pak prodlouženou ruku. V Plzni jsou charakterní hráči, ale musí si uvědomit, že pravda je na hřišti. Pokud je problém mezi trenérem a hráči, tak je to něco jiného. To si ovšem myslím, že není případ současné Plzně. Zpětně může sice někdo něco vytáhnout, protože na hráče trenér někdy potřebuje zatlačit jako třeba Rada v Jablonci. A někdy se to pak může otočit proti němu. Všechno má dvě strany mince. Filozofie trenéra Guľy je jiná, nechce na hráče křičet. Chce jim naopak zvyšovat sebevědomí. Někdy je ale třeba zvýšit hlas.

Může se Plzeň zvednout už v dnešním kole s Teplicemi?

Mužstvo se dostalo pod takový tlak, že mu nestačí už jen jeden zápas. Potřebuje uhrát sérii, aby to ustálo, ty tři duely do konce podzimu. Pořád jsem ale pro to, aby se obecně trenérovi důvěřovalo. Snad Plzeň konečně přešla na jinou filozofii, než měla předtím.

Stále vás konec v Plzni mrzí?

Hodně a bude mě to mrzet až do smrti. Kdybych přišel do Plzně, nezvládl situaci, byl s týmem uprostřed tabulky, tak bych to respektoval. Chtěl jsem hrát s Plzní trochu jiný fotbal, trochu přímočařejší, trochu modernější, trochu jako má teď Slavia nebo jako jsem hrál v Bohemce. Snažili jsme se to přebudovat, ale mít i výsledky. A ty jsme měli. Když mě vyhodili, byli jsme bod před Slavií a deset bodů před třetím. Mrzet mě to bude celý život, jedno rozhodnutí mi zastavilo kariéru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku v sobotu pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička. Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Ludmila byla horlivou stoupenkyní křesťanské víry, kterou pomáhala dále šířit. Patří k patronům země české, podle legendy proslula vlídností a spravedlností, pomáhala chudým. Před 1100 lety, zřejmě v noci na 16. září 921, byla uškrcena na hradišti Tetín.

Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy