Panenkův dloubák nemá chybu, říká albánský reprezentant Qose. Legendě drží palce

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
12. 10. 2020 13:13
Přestože se narodil v Albánii a dětství strávil v Řecku, je pro karvinského záložníka Kristiho Qoseho idolem československá legenda Antonín Panenka. Právě jeho památnou penaltu s oblibou opakuje a tu poslední, v utkání proti Brnu, věnoval přímo Panenkovi, který v současné době bojuje s onemocněním covid-19.
Kristi Qose (vpravo)
Kristi Qose (vpravo) | Foto: ČTK

Běžela 58. minuta šestého kola nejvyšší české fotbalové soutěže Zbrojovka Brno - MFK Karviná a hosté získávají výhodu pokutového kopu. Míč si staví albánský reprezentant Kristi Qose a suverénně a chladnokrevně přehazuje brankáře domácích. Stylem, který se jmenuje "Panenka".

Slavný kop, jemuž jméno dal československý internacionál Antonín Panenka a vytasil ho ve chvíli nanejvýš vypjaté, v penaltovém rozstřelu ve finále ME 1976 v Bělehradě, využívají i ty největší hvězdy světového fotbalu. Oblíbil si ho rovněž albánský legionář ve službách karvinského klubu.

Považuje ho za velice účinný. "Brankáři stále padají na jednu stranu, takový kop je skoro jistota, že skončí v síti," tvrdí. "Tedy když se dobře provede," poukazuje na vyspělost střelce, jenž protivníka přesvědčí, že přijde prudká rána k tyči. Když se to podaří, stačí jen míč lehounce podkopnout. "Je to jistota," opakuje.

Qose sice "Panenku" předvedl v české lize na brněnské půdě poprvé, ale velice si ho oblíbil. "Použil jsem ho už dvakrát ve slovenské lize v dresu Ružomberoka, proti Michalovcím a Žilině," vybavuje si přesně a připomíná předchozí angažmá ve slovenské lize.

Určitě to věděl i karvinský trenér Jozef Jarábek. "Na penaltu jsem byl určený a po zápase mi blahopřál, jakou jsem měl odvahu," prozrazuje Qose, že na jeho kopací techniku slovenský kouč spoléhá.

Samotný vynálezce tohoto provedení penalty Antonín Panenka se v posledních dnech zotavuje z nákazy koronavirem covid-19, kvůli které byl až do pátku hospitalizován na JIP v benešovské nemocnici. "Držím mu palce," vzkazuje jeho věrný následovník Qose. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy