Kvůli koronaviru reprezentaci budou chybět Dočkal i Hložek. V záloze je náhradní tým

ČTK ČTK
11. 10. 2020 9:48
České fotbalové reprezentaci bude kvůli výskytu koronaviru v týmu ve večerním zápase Ligy národů v Izraeli chybět kapitán Bořek Dočkal.
Slovensko - Česko, Liga národů 2020
Slovensko - Česko, Liga národů 2020 | Foto: Reuters

Trenér Jaroslav Šilhavý bude postrádat i útočníka Adama Hložka, záložníka Antonína Baráka, obránce Filipa Nováka a třetího gólmana Filipa Nguyena. Nominaci na utkání zveřejnila Fotbalová asociace ČR (FAČR).

Reprezentaci bude v Izraeli scházet pět hráčů z třiadvacetičlenné nominace. Tři z nich po testech v Larnace, kde se tým chystal po středečním přípravném utkání s domácím Kyprem, vyřadil covid-19, jeden měl neprůkazný výsledek testu a další neodcestoval do Haify z kapacitních důvodů.

Devět hráčů totiž vyrazilo do Izraele menším letadlem až dnes ráno poté, co v sobotu kvůli nejasnému výsledku pátečních testů museli podstoupit na Kypru kontrolní odběry. V Haifě se připojí k druhé devítce, celkem bude mít Šilhavý k dispozici na utkání 18 fotbalistů.

FAČR tři nakažené hráče přímo nejmenovala, italský klub Verona ale v sobotu večer oznámil, že covid-19 má Barák. Stejně jako další dva pozitivně testovaní je bez příznaků nemoci.

Páteční test s nejasným výsledkem mělo 11 hráčů a pět osob z řad realizačního týmu a zaměstnanců FAČR. "Nás 16 bylo celý den v izolaci na Kypru, na pokoji na hotelu a čekali jsme na výsledky nových testů. Ty už naštěstí byly v pořádku. Dnes brzy ráno budíček a už čekáme na letadlo, které nás dopraví za klukama do Izraele. Hektické dny, ale věřím, že to zvládneme," uvedl na sociální síti instagram český záložník Alex Král a připojil fotku se spoluhráči z malého letadla.

Zápas v Izraeli má večer výkop ve 20:45. Ve středu nastoupí reprezentace do posledního utkání říjnového termínu ve Skotsku. Oproti původnímu plánu mužstvo z Haify zamíří v pondělí do Prahy, kde podstoupí další kolo testů.

V záloze je připraven širší záložní tým s 32 hráči výhradně z české ligy, jehož členové by pro utkání ve Skotsku doplnili původní výběr v případě dalších problémů s koronavirem. Náhradníci se v Praze chystají pod vedením trenéra reprezentační osmnáctky Davida Holoubka.

"FAČR děkuje všem profesionálním klubům za spolupráci na vytváření záložního týmu. Stále platí, když to bude na základě hygienických opatření možné, je prioritou odletět v úterý do Skotska s původním týmem trenéra Šilhavého," uvedl mluvčí FAČR Michal Jurman. "Širší nominace záložního týmu na Skotsko se bude průběžně zužovat," dodal.

Do týmu zasáhl koronavirus už během pondělního srazu v Praze. První vlna testů odhalila jednoho nakaženého hráče z Plzně a kompletní trojice z Viktorie, záložníci Jan Kopic s Lukášem Kalvachem a útočník Zdeněk Ondrášek, musela opustit mužstvo. Ostatní odběry byly negativní a reprezentace odehrála zápas na Kypru, kde zvítězila 2:1.

Český celek má s koronavirem podobné problémy jako před měsícem. Kvůli dvěma pozitivním testům u členů realizačního týmu muselo mužstvo v září po výhře 3:1 na Slovensku v úvodním duelu Ligy národů do izolace a pro utkání doma se Skotskem FAČR narychlo poskládala nový výběr výhradně z hráčů české ligy. Improvizovaná reprezentace pod vedením zastupujícího trenéra Holoubka smolně prohrála 1:2.

Nominace české fotbalové reprezentace na dnešní zápas Ligy národů v Izraeli (Haifa):

Brankáři: Tomáš Vaclík (FC Sevilla), Tomáš Koubek (Augsburg).

Obránci: Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Vladimír Coufal (West Ham), Aleš Matějů (Brescia), Tomáš Petrášek (Čenstochová), Ondřej Čelůstka (Sparta Praha), David Hovorka, Ondřej Kúdela, Jan Bořil.

Záložníci: Lukáš Masopust, Petr Ševčík, Lukáš Provod, Tomáš Holeš (všichni Slavia Praha), Tomáš Souček (West Ham), Vladimír Darida (Hertha Berlín), Alex Král (Spartak Moskva).

Útočník: Matěj Vydra (Burnley).

Nominace záložního týmu české fotbalové reprezentace na zápas Ligy národů ve Skotsku (14. října v Glasgow) pro případ, že by původní výběr měl další problémy s koronavirem:

Brankáři: Jaroslav Drobný (České Budějovice), Tomáš Grigar (Teplice), Jakub Markovič (Mladá Boleslav), Vít Nemrava (Slovácko).

Obránci: Jakub Brabec, Milan Havel, Lukáš Hejda, Jan Kovařík (všichni Plzeň), Jiří Fleišman (Ostrava), Matěj Hanousek (Sparta Praha), Roman Hubník (Olomouc), Lukáš Hůlka (Bohemians Praha 1905), Jan Mikula (Liberec), Ladislav Takács (Slavia Praha).

Záložníci: Michal Sáček, Michal Trávník (oba Sparta Praha), Aleš Čermák, Ondřej Mihálik (oba Plzeň), Radim Breite, Šimon Falta (oba Olomouc), Vlastimil Daníček, Marek Havlík (oba Slovácko), Jakub Fulnek (Mladá Boleslav), Adam Jánoš (Ostrava), Tomáš Malinský (Slavia Praha), Tomáš Ostrák (Karviná), Kamil Vacek, Petr Hronek (oba Bohemians 1905).

Útočníci: Jan Kliment (Slovácko), Tomáš Poznar (Zlín), Michael Rabušic (Liberec), Tomáš Zajíc (Ostrava).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy