Mladá Boleslav vyhrála po 12 kolech a vykročila k záchraně. Zlín vyhrál v Olomouci

28. 2. 2021 16:38
Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili doma v 21. ligovém kole Karvinou 2:0 a v nejvyšší soutěži zvítězili poprvé od loňského listopadu a po 12 zápasech.
Karel Jarolím.
Karel Jarolím. | Foto: ČTK

Trenér Karel Jarolím se po návratu na lavičku Středočechů na 11. pokus dočkal první ligové výhry. Boleslav se díky ní posunula o dva body před Brno na první nesestupovou pozici. Slezané nevyhráli tři kola po sobě a klesli na 12. místo.

Domácí rozhodli o plném bodovém zisku mezi 19. a 27. minutou. Nejprve se z pokutového kopu prosadil Tomáš Ladra a po něm přidal pojistku Jaromír Zmrhal.

V základní sestavě Středočechů nastoupil po vypršení třízápasového disciplinárního trestu kapitán Matějovský. První zajímavý moment v utkání nastal v 17. minutě. Hostující útočník Papadopulos srazil ve vápně Škodu a rozhodčí Berka nařídil pokutový kop. Odpovědnost vzal na sebe Ladra, který bezpečně proměnil.

Ve 24. minutě vyslal Škoda přízemní střelu, ale brankář Bolek míč vyrazil a Dancák z dorážky zakončil vedle. O tři minuty později přidali domácí druhý gól. Škoda pustil Malínského přihrávku za sebe na volného Zmrhala, jenž se zblízka nemýlil. Po nedávném návratu do české ligy v pátém duelu za Středočechy poprvé skóroval.

Vzápětí mohl snížit Papadopulos, ale přestřelil. Na opačné straně po rychlém protiútoku odpískal sudí Berka další penaltu poté, co Škoda v šestnáctce nastřelil Jursovu ruku. Po konzultaci s videorozhodčí Adámkovou a zhlédnutí opakovaných záběrů však pokutový kop odvolal, jelikož karvinský obránce měl ruku u těla.

Domácí byli aktivní a hnali se za další brankou. V 35. minutě po brejku utekl Malínský, Bolka však nepřekonal a slabou dorážku odvrátil před brankovou čárou dobíhající Jursa.

Hostující trenér Jarábek o poločase třikrát střídal. Slezanům změna prospěla a začali hrát aktivněji. Střídající Mangabeira však po rohovém kopu hlavičkoval nad, přestože ho nikdo nehlídal.

V 72. minutě Ladra po úniku vyzrál na Bolka podruhé, jenže kvůli ofsajdu branka neplatila. V 88. minutě karvinský gólman vytáhl na roh Škodovu ránu z dálky. V nastavení hostující Herc přeloboval vyběhnutého Diviše, zamířil ale vedle.

Boleslav zvítězila doma v lize poprvé po šesti zápasech, v této sezoně tam však získala 13 z celkových 16 bodů. V nejvyšší soutěži neprohrála s Karvinou pošesté za sebou.

Potočný rozhodl z penalty

Fotbalisté Zlína zvítězili v 21. kole první ligy v Olomouci 1:0. Zápas rozhodl ve 23. minutě proměněným pokutovým kopem Roman Potočný. "Ševci" na Hané naplno bodovali poprvé od března 2008, vyhráli podruhé za sebou a poskočili na 11. místo tabulky. Sigma doma v lize neskórovala poprvé od loňského června a zůstala osmá.

První náznak šance měli ve 13. minutě domácí, jenže Vepřek po Sladkého centru netrefil míč ideálně. O tři minuty později Conde dobrou kolmicí za obranu vybídl ke skórování Potočného, přihrávku do vápna však přečetl Mandous a včas se vrhl hostujícímu hráči pod nohy.

Ve 23. minutě fauloval Beneš na hranici vápna Poznara a rozhodčí Hrubeš po konzultaci s videorozhodčím nařídil penaltu. K její exekuci se postavil Potočný a střelou do středu branky poslal hosty do vedení. Skóroval poprvé od příchodu do Zlína.

O chvíli později napřáhl k dalekonosné střele hostující Dramé a Mandous musel předvést dobrý zákrok. Pět minut před pauzou si na opačné straně Dostál poradil s nedůrazným zakončením Beneše. Chvíli nato stejný hráč sklepl míč k Hubníkovi, který ve velké šanci zamířil mimo zlínskou branku.

Jedna ze zimních posil Sigmy Mihalík po pauze vracel přetažený roh do malého vápna, kde se k hlavičce dostal Chytil, v těžké pozici však zakončil nad. Mihalík byl aktivní a v 56. minutě jeho pokus z levé strany vyrazil Dostál. Z následného roku hlavičkoval Hubník a hostující gólman měl plno práce, aby udržel míč před brankovou čarou.

Olomouc byla v druhém poločase aktivnější, ale Zlín přecházel do nebezpečných brejkových situací. Ke střelám zpoza vápna se dostali Dramé a Potočný, domácí Mandous si však s oběma pokusy poradil.

Tři minuty před koncem nebezpečně hlavičkoval po rohovém kopu hostující Jawo a Mandous míč vytěsnil pohotovým zákrokem mimo tyče. Zasahovat musel také proti dvěma střelám Čanturišviliho. Domácí Houska, který se vrátil do sestavy po zranění, na druhé straně v závěru mířil těsně vedle.

21. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - MFK Karviná 2:0 (2:0)

Branky: 19. Ladra z pen., 27. Zmrhal. Rozhodčí: Berka - Antoníček, Mojžíš - Adámková (video). ŽK: Malínský - Tavares, Santos, Herc. Bez diváků.

M. Boleslav: Diviš - Douděra, Šimek, Takács, Preisler - Dancák, Matějovský (69. Jirásek) - Malínský (60. Skalák), Ladra (90.+1 D. Mašek), Zmrhal - Škoda (90.+1 Drchal). Trenér: Jarolím.

Karviná: Bolek - Jursa (80. Mikuš), Santos, Šindelář, Mazáň (46. Sinjavskij) - Smrž (46. Mangabeira), Herc - Čmelík (46. Ostrák), Tavares, Bartošák - Papadopulos (69. Haša). Trenér: Jarábek.

Sigma Olomouc - Fastav Zlín 0:1 (0:1)

Branka: 23. Potočný z pen. Rozhodčí: Hrubeš - Dobrovolný, Váňa - Cieslar (video). ŽK: Greššák (Olomouc). Bez diváků.

Olomouc: Mandous - Sladký, Hubník, Beneš, Vepřek (59. Hála) - González (84. Breite), Greššák (59. Daněk), Houska, Chytil, Mihalík (59. Zahradníček) - Nešpor. Trenér: Radoslav Látal.

Zlín: Dostál - Fantiš (88. Cedidla), Simerský, Buchta, Procházka - Hlinka, Conde, Janetzký (62. Jiráček) - Dramé (88. Čanturišvili), Poznar (33. Jawo), Potočný. Trenér: Páník.

Aktualizováno před 52 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.