Masopustova fantazie. Slávista napodobil Schicka, dal gól z půlky hřiště

Aktualizováno 7. 7. 2023 20:35
Fotbalista pražské Slavie Lukáš Masopust se blýskl v přípravném utkání proti Podbrezové fantastickým gólem z poloviny hřiště. Připomněl tak slavnou trefu reprezentačního kolegy Patrika Schicka na Euru 2020 do sítě Skotska.
Lukáš Masopust.
Lukáš Masopust. | Foto: Milan Kammermayer

Masopust nejprve v 11. minutě přípravného duelu, který Pražané hráli na soustředění v Rakousku, otevřel skóre ranou z hranice šestnáctky, po půlhodině pak přidal druhou branku.

A byla parádní.

Přesně na půlící čáře se opřel do míče a zaskočil gólmana slovenského celku Richarda Ludhu. "Dostal jsem hodně času, zvedl hlavu a neviděl jsem nikoho nabíhat. Brankář byl navíc hodně venku, tak jsem to prostě zkusil. Vyšlo to hezky, jsem moc rád," popsal Masopust.

"Červenobílí" přišli o Srba Srdjana Plavšiče, jenž odstoupil kvůli tržné ráně v obličeji a zamířil na kontrolní vyšetření do nemocnice.

V úvodu druhé půle zvýšil Jurečka a nejlepší střelec minulé ligové sezony v 83. minutě připravil čtvrtou branku pro Matěje Juráska. Porážku Podbrezové v nastavení zmírnil Masaryk.

Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského navázali na nedělní výhry 2:1 nad Čenstochovou a Maccabi Haifa.

Slávisté se na rakouském soustředění ještě v sobotu utkají s druholigovým anglickým mužstvem Queens Park Rangers. Poté v generálce na nový ročník změří síly s třetiligovými Drážďany.

Gól Patrika Schicka na Euru 2020:

Sparta remizovala se Záhřebem

Sparta zahájila soustředění v rakouském Bad Kleinkirchheimu remízou 1:1 s Dinamem Záhřeb. Souboj českého a chorvatského mistra gólově otevřel už ve druhé minutě Jakub Pešek, ale Bruno Petkovič po chvilce odpověděl z pokutového kopu.

"Hráli jsme se špičkovým týmem, který každoročně bojuje o Ligu mistrů. Jsou blíže začátku sezony než my, proto to byla dobrá prověrka. Odvedli jsme slušnou práci. V některých aspektech jsme se trošku trápili. Ještě tam nejsme, ale dostaneme se tam," řekl asistent trenéra Sparty Lars Friis klubové televizi.

"Soupeř měl některé velké šance, ale my také, zejména ke konci zápasu. Mohli jsme zvítězit, ale také prohrát, takže myslím, že remíza je spravedlivá. Ale nikdo ze sparťanů by neměl pochybovat o tom, že na hřišti vždycky jdeme za výhrou," doplnil spolupracovník a krajan dánského hlavního kouče Briana Priskeho.

Sparta začala výborně. Pešek se uvolnil v šestnáctce a výstavní střelou do horního růžku překonal chorvatskou reprezentační jedničku Dominika Livakoviče. Na druhé straně v pokutovém území fauloval kapitán Ladislav Krejčí a Petkovič ve 14. minutě vyrovnal z penalty.

Po změně stran už se skóre nezměnilo, i když se například střídající Jan Kuchta dostal do několika slibných příležitostí. Za Spartu poprvé nastoupil srbský křídelník Veljko Birmančevič, jenž přišel na hostování z Toulouse.

"V defenzivě to bylo v pořádku. Na ofenzivě stále potřebujeme pracovat. Bavíme se o tom, že musíme být odvážní a dostatečně kvalitní. Dnes některým klukům kvalita chyběla, ale z celkového pohledu jsme velmi spokojení," uvedl Friis.

Letenští po úvodní porážce 1:2 s druholigovou Jihlavou v přípravě ani podruhé nezvítězili. Sparťané během rakouského soustředění ještě narazí v úterý na srbské Čukarički a příští pátek na Anderlecht Brusel.

Plzeň sehrála přestřelku s Hamburkem

Plzeň na úvod soustředění v Rakousku remizovala v přestřelce s druholigovým Hamburkem 3:3. Za Viktorii, která prohrávala 0:2, ve Westendorfu skórovali Rafiu Durosinmi, Radim Řezník a Matěj Vydra. Svěřenci trenéra Miroslava Koubka v letní přípravě poprvé zaváhali, předtím porazili čtyři české soupeře z nižších soutěží.

"Určitě pro diváky dobrý zápas. Samozřejmě jsme malinko nespokojení s tím, že jsme dostali tři góly. Přitom jsme si vytvořili spoustu šancí, mohli jsme vstřelit šest sedm gólů a výsledek mohl být malinko jiný. Ale prohrávali jsme a na konci sahali po vítězství, takže jsme spokojení," řekl asistent plzeňského trenéra Marek Bakoš v nahrávce pro média.

Hamburku mezi 31. a 34. minutou zařídili dvoubrankový náskok Robert Glatzel a Levin Öztunali. Krátce před pauzou snížil Durosinmi a v 53. minutě vyrovnal Řezník. Německý tým se vrátil do vedení po Königsdörfferově trefě, ale Vydra v 83. minutě stanovil konečný výsledek. Plzeňské hráče ve Westendorfu osobně sledovali i noví majitelé z rakousko-švýcarské podnikatelské skupiny FCVP GmbH.

"Až na individuální chyby, které jsme udělali, mužstvo fungovalo dobře. Určitě tam byly věci, za které se dá pochválit. Na druhou stranu musíme být obezřetní a dát si pozor na situace, které se nám v zápase nepodařily," uvedl bývalý slovenský reprezentant Bakoš.

Západočeši se v pondělí střetnou s dalším soupeřem z druhé bundesligy Karlsruhe a rakouské soustředění zakončí příští pátek proti FC Kodaň.

Přípravné fotbalové utkání v Aigenu (Rakousko):

Slavia Praha - Železiarne Podbrezová 4:1 (2:0)

Branky: 11. a 34. Masopust, 47. Jurečka, 83. M. Jurásek - 90.+2 Masaryk.

Sestava Slavie: Mandous - Tomič (74. M. Jurásek), Kačaraba, Ousou, Bořil - Wallem, Hromada (46. Hronek) - Plavšič (46. David Pech), Jurečka, Masopust (74. Konečný) - Tijani (74. Ogungbayi). Trenér: Trpišovský.

Přípravné fotbalové utkání ve Slovinsku:

Sparta Praha - Dinamo Záhřeb 1:1 (1:1)

Branky: 2. Pešek - 14. Petkovič z pen.

Sestava Sparty:

I. poločas: Vorel - Vydra, Panák, Krejčí - Mejdr, Sadílek, Daněk, J. Pešek - Minčev, Sejk, Haraslín.

II. poločas: Surovčík - Sörensen, Kukučka, Zelený - Wiesner, Kairinen, Laci, Ryneš - Karabec, Kuchta, Birmančevič. Trenér: Priske.

Přípravné fotbalové utkání ve Westendorfu (Rakousko):

Viktoria Plzeň - SV Hamburk 3:3 (1:2)

Branky: 44. Durosinmi, 53. Řezník, 83. Vydra - 31. Glatzel z pen., 34. Öztunali, 57. Königsdörffer.

Sestava Plzně:

I. poločas: Staněk - Hejda, Hranáč, Jemelka - Cadu, Kalvach, Květ, Sýkora - Kopic, Vlkanova - Durosinmi.

II. poločas: Tvrdoň - Řezník, Hejda (61. Paluska), Hranáč (61. Dweh), Šulc - Bucha, Traoré - Jirka, Vydra, Mosquera - Chorý. Trenér: Koubek.

Přípravné fotbalové utkání ve Slatinicích:

Sigma Olomouc - AS Trenčín 2:1 (1:0)

Branky: 16. Breite, 47. Juliš - 90. Gajdoš z pen.

Sestava Olomouce:

I. poločas: Trefil - Chvátal, Vraštil, Beneš, Zmrzlý - Vodháněl, Breite, Israel, Fortelný, Matoušek - Muritala.

II. poločas: Trefil - Křišťál, Pokorný, Matys, Sláma - Zifčák, Pospíšil, Ventúra, Zorvan, Přichystal - Juliš. Trenér: Jílek.

Přípravné fotbalové utkání v Rakousku:

Wacker Innsbruck - FK Jablonec 0:2 (0:1)

Branky: 30. vlastní, 57. Náprstek.

Sestava Jablonce:

I. poločas: Fendrich - D. Souček, Gabriel, Martinec, Polidar - Černák, F. Souček, Houska, Alégué - Náprstek, Krulich.

II. poločas: Fendrich - Černák, Akpudje, Martinec (75. Slávik), Nykrín - Schön, Hübschman, Houska (65. Čanturišvili), Alégué (65. Chramosta) - Náprstek (75. Hurtado), Ikaunieks. Trenér: Látal.