Lichý počet týmů v lize? Od roku 1948 nevídaná věc, kluby prý tehdy uplácely soupeře

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
9. 7. 2020 13:55
Ligová fotbalová asociace je stále v naději, že navzdory nepříznivé koronavirové situaci v Karviné, se skupina o záchranu dohraje. Kdyby to však hygienici na základě chystaných testů nepovolili, tak by v příštím ročníku mělo hrát 17 mužstev. V poválečném období došlo k této výjimečné situaci s lichým počtem účastníků pouze v sezoně 1947/1948. Příběh tohoto rozhodnutí má ale kontroverzní pozadí.
Legia Varšava a SK Nusle Praha
Legia Varšava a SK Nusle Praha | Foto: ČTK

Ve zmíněném ročníku hrálo v první lize 14 mužstev, z nichž čtyři měly sestoupit do tehdejších divizí. Libeň a Viktoria Žižkov se usadily na chvostu tabulky už po podzimu a ASO Olomouc ztratilo šanci na záchranu po předposledním kole porážkou od Bohemians. A tak v závěrečném dějství se čekalo na odpověď, zda tuto trojici doplní Zlín nebo Židenice.

Jako klíčové se jevilo utkání Kladno - Baťa Zlín, v němž hosté potřebovali získat oba body udělované za tehdejší výhru. Středočeši byli na třetí příčce jasnými favority a přesto po doslova ostudném výkonu prohráli 2:4, což "ševcům" stačilo k posunu na desátou pozici a díky o 13 setin lepšímu skóre před Židenicemi i k záchraně.

Ligový ročník však posledním kolem uzavřený nebyl, protože vzniklo podezření, že Zlín slíbil Kladnu za dva body velké peníze. Do hry vstoupily i Židenice, které Kladno chtěly při vítězství také údajně finančně podpořit. Dokonce se prý jeden z kladenských funkcionářů brněnskému celku omluvil s tím, že finanční nabídka Zlína byla lukrativnější. A tak se liga dohrála u zeleného stolu.

Několik hráčů Kladna bylo obviněno ze sabotáže a zastavila se činnost některým funkcionářům zmíněných klubů. Začalo se vyšetřovat a i když se nic podstatného nepotvrdilo, tak výbor Československé fotbalové asociace rozhodl, že soutěž opustí nejen Libeň, Žižkov, Olomouc a Židenice, ale také Zlín a z třetí příčky i Kladno.

Toto sexteto vystřídaly vítězové divizí: Čechie Karlín, České Budějovice a Trnava. Pro Zlín byl sestup velkou ranou a do nejvyšší soutěže se vrátil až po 22 letech už jako Gottwaldov.

Jedenáctičlenného, tedy lichého počtu mužstev, chtěly k doplnění na 12 týmů využít Vítkovice, které se díky lepšímu skóre stali vítězi moravskoslezské divize, ale podle Soutěžního řádu byly bez nároku na postup.

Jednání o jejich žádosti však brzy zmizelo v koši, protože v atmosféře všeobecného podezření neprošla jako regulérní jejich výhra 13:2 nad osmým Vsetínem, kterou se při stejném bodovém zisku posunuly na špici před Baťovem a ten byl nakonec také obviněn.

Za zmínku stojí ještě pozoruhodný závěr tohoto ročníku. Před posledním kolem měla pražská "S" stejný počet bodů a bylo téměř jisté, že o titulu bude rozhodovat skóre. Slavia hrála doma s Českými Budějovicemi, s nimiž na jejich půdě remizovala 1:1.

V této pražské odvetě je však rozdrtila 15:1! Sparta jela do Žiliny a ačkoliv v celém ročníku nevstřelila venku víc jak čtyři góly, tak tentokrát měla radost z výhry 7:2, protože ji při brankovém poměru 62:35 vůči slávistickému 64:39 stačila k prvenství.

To vše už je však jen zajímavá a z velké části i smutná historie. V těchto dnech si proto lze jen přát, aby testy v Karviné byly příznivé a skupina o záchranu se podle stanoveného programu dohrála.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policisté zadrželi muže podezřelého z napadení na Kraví hoře

Kriminalisté zadrželi šestatřicetiletého muže podezřelého z nedělního napadení v parku na Kraví hoře v Brně. Dopadli jej poblíž obchodní galerie Vaňkovka. Je podezřelý z toho, že pobodal stejně starého muže.

"V současné době probíhají úkony v trestním řízení. Podrobnosti k případu pokusu vraždy zveřejníme v blízké době," uvedla policie v tiskové zprávě. Z vyjádření vyplývá, že kriminalisté na čin nyní pohlížejí jako na pokus o vraždu, nikoliv mírněji postihované ublížení na zdraví.

Na tísňovou linku zavolal v neděli večer sám napadený. Policie na místě spustila pátrací akci, pachatele už ale na Kraví hoře nenašla. Napadeného transportovali zdravotníci do nemocnice, utrpěl bodnořezná zranění.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

MS v silniční cyklistice kvůli koronaviru ve Švýcarsku nebude

Mistrovství světa v silniční cyklistice se letos v Aigle a Martigny neuskuteční. Švýcarská vláda dnes prodloužila platnost opatření proti šíření koronaviru do 30. září, což organizátorům znemožňuje šampionát plánovaný v termínu od 20. do 27. září uspořádat. Původně platil zákaz masových akcí s účastí více než tisícovky lidí do konce srpna.

Pořadatelé doufali, že se budou opatření zmírňovat. To se ale nepotvrdilo. Navíc se rozšířil seznam zemí, jejichž občané musí po příjezdu do Švýcarska do povinné karantény. Momentálně je na něm 45 států.

Předseda Mezinárodní cyklistické unie (UCI) David Lappartient v červenci prohlásil, že neexistuje žádný plán B pro případ, že se ve Švýcarsku nebude moci závodit. Podle některých informací ale stále existuje možnost, že se ještě na poslední chvíli podaří najít náhradní dějiště. Jako jedna z variant přichází podle médií v úvahu Itálie.

Další zprávy