Komentář: Tvrdíkovi došly žerty. Úprk Ngadeua je pro Slavii obrovský průšvih

Jiří Škuba Jiří Škuba
16. 7. 2019 10:08
Ledva začala nová sezona, na fotbalovou Slavii se valí jedna jobovka za druhou. Úřadující mistr, jehož v srpnu čeká klíčový souboj o miliony z Ligy mistrů, musí po odchodu Michaela Ngadeua urgentně vyřešit kalamitní stav na pozici stoperů.
Michael Ngadeu už sešívaný dres neoblékne
Michael Ngadeu už sešívaný dres neoblékne | Foto: Milan Kammermayer

Ještě před čtyřmi dny Jaroslav Tvrdík na Twitteru vtipkoval o "malém testu českých médií", jenž měl spočívat v tom, že zástupci klubu údajně rozptýlili do éteru dvě jména smyšlených posil: Yaya Banany a Isaaca Donkora. Odchod Simona Deliho brali v Edenu ještě s humorem.

Uličnický úprk Ngadeua už ovšem taková legranda není.

Letní přestávka je fuč, Slavii čeká mimořádně nabitý program, do nějž vstupuje se dvěma klasickými stopery: Davidem Hovorkou a Ondřejem Kúdelou. Ve středu obrany dříve hrávali i Michal Frydrych a Alex Král, jenže to jsou jen provizorní řešení.

Navíc Hovorka přišel do Slavie teprve nedávno a nedá se čekat, že okamžitě zacelí díru po jednom z urostlé africké dvojice. Důkazem je jeho výkon ve Zlíně, kde měl spoustu práce s domácím útočníkem Poznarem.

Červenobílí nyní budou usilovně řešit personální krizi, která asi ani nemá okamžité řešení. Na českých trávnících typologicky podobná náhrada neběhá, zahraniční akvizice zase vyžaduje dlouhý čas na aklimatizaci. V nouzovém režimu vedení Slavie pravděpodobně sáhne do prostředí, které velmi dobře zná, tedy na sever Čech.

Anebo celá sága dostane fantastickou pointu: do Edenu skutečně dorazí dnes již legendární jméno Yaya Banana.

Nová Sparta v potížích

Začátek fotbalové ligy přinesl největší euforii do Plzně, která byť musela proti Olomouci otáčet výsledek, s Hanáky si nakonec poradila s velkým přehledem. Viktoria posilovala kádr ještě v průběhu minulé sezony, v porovnání s konkurenčními pražskými S nebyl na západě Čech přes léto takový šrumec, nicméně Plzeň bude i v této sezoně opět útočit na titul.

A hlavně: udržela trenéra Pavla Vrbu, který už už měl nakročeno do Sparty. Její majitel Daniel Křetínský se mu ovšem dovolal v momentě, kdy měl tiskovou konferenci. A tak zkušený kouč zůstal v Plzni.

Pravděpodobně je tomu rád. Konstruktivní atmosféra na Letné s podtitulem "Nová Sparta, buďme trpěliví" totiž vzala za své po první půlhodině zápasu se Slováckem.

A na Letné se už opět pískalo. Respektive hromový potlesk zazněl pouze v momentě, kdy o poločase vystřídal Ondřej Zahustel. Z pravého obránce se stal hromosvod negativních sparťanských nálad, a to do určité míry neoprávněně.

Jestli někdo z domácích předvedl tragický výkon, tak to byl třeba Švéd Karlsson, který šel ven ještě v průběhu první půle. Případně Michal Trávník si svoji soutěžní premiéru určitě představoval také úplně jinak.

Sparta vždy těžila nejen z kvality, ale také ze síly jména slavného klubu, ze sebevědomí a bojovnosti borců v rudých dresech, z podpory svých fanoušků. Pokud ovšem na Letnou opět padne negativní, defétistická a alibistická deka z éry Zdeňka Ščasného, možná z toho pěkné čtvrté místo v letošním ligovém ročníku nakonec bude.

 

Právě se děje

Další zprávy