Fukal: Svalovat porážku Sparty v Olomouci na absenci stoperů mi přijde až zbabělé

Milan Fukal Stanislav Hrabě Milan Fukal, Stanislav Hrabě
21. 4. 2022 12:21
"Titul si Sparta neprohrála v Olomouci, ale v průběhu celého ročníku," říká v ligovém komentáři pro Aktuálně.cz bývalý stoper a fotbalový reprezentant Milan Fukal.
Dávid Hancko byl jedním z beků, se kterými Sparta v Olomouci nemohla počítat
Dávid Hancko byl jedním z beků, se kterými Sparta v Olomouci nemohla počítat | Foto: Milan Kammermayer

Mistrovská Slavia po delší době nasadila svou nejsilnější stoperskou dvojici David Hovorka - Ondřej Kúdela. Jsou to borci, kteří mají na tento post nejvyšší kvalitu, přestože Kúdela už přesáhl věkový limit veterána. Nasbírali obrovské zkušenosti, jsou nejvyhranější, mají klid na balonu. A pro celý český fotbal - oba patří do reprezentačního kádru - je dobře, že jsou opět na hřišti.

Do nadstavby je to pro Slavii nejlepší zjištění. Jsou k dispozici nejen na hřišti, jako zkušení hráči s autoritou vedou kabinu. Pro obhájce titulu se vracejí v pravý čas.

Samozřejmě rok od roku jim především rychlostní schopnosti budou ubývat, Hovorkovi bude třicet příští rok. Nahradí je mladí kluci, které trenér Trpišovský už mohl zkoušet, když jeho vyvolení byli ze zdravotních důvodů mimo. Ousou, Kačaraba, Talovjerov, zaskakoval Holeš, všichni dokázali, že mají potenciál zkušenější kolegy nahradit.

Vůbec neberu sparťanské výmluvy, že naopak Letenským při potupné prohře v Olomouci stopeři chyběli. Čelůstka a Panák jsou zranění dlouhodobě, k nim se přidal Hancko, využitelný záložník Pavelka byl v trestu.

Odmítám, že by to měl být problém. V kádru, jakým disponuje Sparta, se musejí najít snadno jiné alternativy, jenom konkurence na všechny posty umožňuje hráče posouvat dál a zlepšovat jejich výkony. Svalovat porážku na to, že chyběli tradiční střední obránci, mi připadá až zbabělé.

Poslední dny jsem slyšel spoustu názorů, že konečně Sparta válí a možná jede na titul. Slyšel jsem to od Hložka, od dalších hráčů. Proboha - koukněme se na celou sezonu! Liga je dlouhodobá soutěž, zaostávám zejména herně za největšími rivaly, shodou okolností se dostanu na dostřel tří bodů a nejednou chci být první! Kvalita týmu vás vždycky dožene, holá pravda leží na hřišti. Titul si Sparta neprohrála v Olomouci, ale v průběhu celého ročníku. Už dávno.

Také jsem zachytil, že Viktorka Plzeň v Mladé Boleslavi nejen vyhrála, jak to umí, ale předvedla i hezký fotbal. Já si nemyslím, že hrála něco jiného, že se v posledním kole zmátožila. Pod trenérskou dvojicí Michalem Bílkem a Pavlem Horváthem předvádí to, co jí vyhovuje.

Sedla jí celá sezona, není důvod něco měnit, hrát jinak. Proč? Nadstavba je matematika, už žádná zkrácená soutěž, ale vysloveně pohárové zápasy, kde se hned ukáže, komu utkání vyjde. Sází se na to, co se osvědčilo.

Od Boleslavi jsem očekával, že se bude soupeři víc vzpírat, nic takového tam ovšem nebylo. Ukázalo se, že něco opravdu není v pořádku. S rozpočtem, kádrem a finančními možnostmi měla hrát třetí či čtvrtý flek.

Nováček Hradec Králové se protlačil do elitní skupiny. Fantastický úspěch! Opakuju to stále. Musíme vidět, že na trenérské lavičce sedí obrovská persona, která něco zažila a nastřádala bohaté zkušenosti - Miroslav Koubek.

Především pak po lidské stránce je nastaven naprosto správně. Hovoří v jeho prospěch i věk. K mančaftu, který se v první lize teprve zabydluje, potřebujete trenéra, jenž mu vytvoří nějakou tvář. Dostal jim do hlavy, že ať působí v první, nebo v druhé lize, hlavně musí chtít hrát fotbal. A to je důležité.

Milan Fukal

Milan Fukal - komentátor
Foto: ČTK

Věk: 46 let

Někdejší důrazný stoper. Se Spartou získal dva ligové tituly, skvělé jméno si udělal v německé Bundeslize, kde strávil celkem šest sezon - nejdříve v Hamburku, pak v Borussii Mönchengladbach. Za národní tým nastoupil k 19 reprezentačním zápasům.   

Je to na hráčích patrné. Když jedou ven, třeba na půdu favorita, jsou pokorní, ale ne odevzdaní, mají sebedůvěru, vědí, že něco už umějí. To se mi moc líbí.

Boj o pohárové příčky, natož o titul se Hradce netýká, ale je v první šestce a to je ten úspěch. Východočeši poznali, že se mohou postavit i nejlepším týmům v soutěži. A až budou hrát navíc na svém stadionu a skutečně doma, ještě se zlepší.

Loni osvěžil ligu jiný východočeský zástupce Pardubice. Nyní v základní části obdržely neskutečných 67 gólů! To je hrozně špatně. Upustily od poctivého fotbalu, nemůžu zvolit nějaký hurá systém, že když to klapne, tak někoho jedna nebo dva nula porazím. A stačí mi to. V Karviné se to jasně ukázalo. Vedeš po hodině hry 2:1, potřebuješ získat tři body, i kdybys měl balony nakopat kamkoli.

Mohly se natáhnout na týmy jako Bohemka, Teplice, Jablonec, pokusit se vyhnout baráži. Může je to mrzet do posledního kola. Čím méně zápasů totiž zbývá, tím víc narůstá tlak a musíte jít do čím dál většího rizika. Tohle Pardubice sráží celou sezonu.

Karviná se přímému sestupu, tedy poslednímu místu, vyhne jenom těžko. Sice výhrou proti Pardubicím vykřesala jiskřičku naděje, ale odstup je takový, že šance je minimální - jedno procento. Jestli vůbec…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy