Bohemians protestují proti sudímu Klímovi, podle komise byl nekonzistentní

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2022 13:38
Vedení fotbalistů Bohemians 1905 podalo protest na rozhodčího Tomáše Klímu kvůli sporným verdiktům v nedělním domácím utkání 14. ligového kola proti Slavii.
Rozhodčí Tomáš Klíma
Rozhodčí Tomáš Klíma | Foto: ČTK

"Klokani" na klubovém webu poukázali na pět situací, ve kterých podle nich hlavní sudí hrubě chyboval. Komise rozhodčích jim dala za pravdu v jediném případě, za stavu 1:1 se proti Bohemians neměla kopat penalta. Podle Pražanů ale Klíma řídil utkání tendenčně a v neprospěch domácího klubu, nechtějí proto, aby v budoucnu řídil jejich zápasy. Bohemians ve vršovickém derby prohráli 1:4.

"Klokani" nesouhlasili s posouzením situace z 23. minuty. Po zákroku Jakuba Hromady ve vápně upadl domácí Erik Prekop a videorozhodčí Ondřej Berka po přezkoumání situace vyzval sudího, aby se na souboj podíval ze záznamu. Klíma i po kontrole ze záznamu trval na svém a penaltu pro Bohemians nenařídil.

Komise rozhodčích označila situaci za spornou a akceptovala Klímovo rozhodnutí. Videorozhodčí ale podle ní v tomto případě zasahovat neměl.

O chvíli později na opačné straně upadl v šestnáctce po souboji se stopery Antonínem Křapkou a Danielem Krchem Václav Jurečka a hlavní arbitr bez váhání nařídil pokutový kop. Videorozhodčí znovu vybídl Klímu k přezkoumání situace u monitoru, ale sudí původní verdikt opět potvrdil.

"Z našeho pohledu Jurečka svedl s Křapkou souboj rameno na rameno, po kterém teatrálně spadl ve snaze obelstít hlavního rozhodčího a vynutit si výhodu v podobě pokutového kopu. Rozhodčí Klíma i přes možnost situaci opětovně zkontrolovat své rozhodnutí nezměnil," uvedli Bohemians. Sám Jurečka pokutový kop proměnil a posunul Slavii do vedení 2:1.

Podle komise rozhodčích v tomto případě intervenoval Berka správně a Klíma chyboval. "Rozhodnutí bylo ve srovnání s předchozí situací nekonzistentní, rozhodčí nařídil pokutový kop chybně," argumentovala komise.

Další chyby se podle Bohemians Klíma dopustil v nastavení úvodního dějství, kdy domácí Martin Dostál trefil střelou nejspíš mířící do branky slávistického obránce Aihama Ousoua. Rozhodčí ale penaltu za ruku nenařídil, neboť měl slávistický stoper končetinu u těla. "Ousou zahrál rukou v nepřirozené poloze, čímž zvětšil objem vlastního těla," stojí v prohlášení "Klokanů".

S tím komise nesouhlasila. "Ruka byla neúmyslná, směřuje od míče, krátká vzdálenost od soupeře, který hrál míčem. Hráč se snažil svým pohybem předejít kontaktu ruky s míčem," vysvětlila v komuniké.

Představitelé Bohemians se také domnívají, že čtvrtá branka Slavie v 79. minutě neměla platit. Gólu podle nich "bylo dosaženo po ofsajdovém postavení hráče hostí č. 32 (Ondřej Lingr), který se aktivně zapojil do hry a tím se provinil proti pravidlu o postavení mimo hru". Podle komise šlo o hraniční ofsajdovou situaci a rozhodčí ji posoudili správně.

Bohemians se ohradili také proti nastavení hrací doby prvního poločasu pouze o čtyři minuty. Kvůli ošetření domácího brankáře Huga Jana Bačkovského a přezkoumání dvou situací u videa se podle nich nehrálo osm minut a 47 sekund.

"Ať už dojde Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR k závěru, že pochybil hlavní rozhodčí Klíma či VAR Berka, na kterého jsme po utkání 13. kola Mladá Boleslav Bohemians protest nepodávali, přestože se v utkání dopustil hrubých chyb v neprospěch našeho mužstva, v žádném případě si nepřejeme, aby byli rozhodčí Tomáš Klíma a Ondřej Berka v budoucnosti nominováni na jakékoliv utkání Bohemians," prohlásil klub.

"V profesionální soutěži považujeme zejména u rozhodčího Klímy takovéto hrubé chyby za nepřijatelné zejména s ohledem na jeho působení na mezinárodní listině rozhodčích FIFA," dodali Bohemians.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman se Šarapatkovi za výrok o neschopnosti zatím omlouvat nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentovu návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Novinářům to dnes řekl Zemanův advokát Marek Nespala.

Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě se ale prezident neomluvil a Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Současně se na soud obrátil se žádostí, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá. Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy