Bohemians protestují proti sudímu Klímovi, podle komise byl nekonzistentní

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2022 13:38
Vedení fotbalistů Bohemians 1905 podalo protest na rozhodčího Tomáše Klímu kvůli sporným verdiktům v nedělním domácím utkání 14. ligového kola proti Slavii.
Rozhodčí Tomáš Klíma
Rozhodčí Tomáš Klíma | Foto: ČTK

"Klokani" na klubovém webu poukázali na pět situací, ve kterých podle nich hlavní sudí hrubě chyboval. Komise rozhodčích jim dala za pravdu v jediném případě, za stavu 1:1 se proti Bohemians neměla kopat penalta. Podle Pražanů ale Klíma řídil utkání tendenčně a v neprospěch domácího klubu, nechtějí proto, aby v budoucnu řídil jejich zápasy. Bohemians ve vršovickém derby prohráli 1:4.

"Klokani" nesouhlasili s posouzením situace z 23. minuty. Po zákroku Jakuba Hromady ve vápně upadl domácí Erik Prekop a videorozhodčí Ondřej Berka po přezkoumání situace vyzval sudího, aby se na souboj podíval ze záznamu. Klíma i po kontrole ze záznamu trval na svém a penaltu pro Bohemians nenařídil.

Komise rozhodčích označila situaci za spornou a akceptovala Klímovo rozhodnutí. Videorozhodčí ale podle ní v tomto případě zasahovat neměl.

O chvíli později na opačné straně upadl v šestnáctce po souboji se stopery Antonínem Křapkou a Danielem Krchem Václav Jurečka a hlavní arbitr bez váhání nařídil pokutový kop. Videorozhodčí znovu vybídl Klímu k přezkoumání situace u monitoru, ale sudí původní verdikt opět potvrdil.

"Z našeho pohledu Jurečka svedl s Křapkou souboj rameno na rameno, po kterém teatrálně spadl ve snaze obelstít hlavního rozhodčího a vynutit si výhodu v podobě pokutového kopu. Rozhodčí Klíma i přes možnost situaci opětovně zkontrolovat své rozhodnutí nezměnil," uvedli Bohemians. Sám Jurečka pokutový kop proměnil a posunul Slavii do vedení 2:1.

Podle komise rozhodčích v tomto případě intervenoval Berka správně a Klíma chyboval. "Rozhodnutí bylo ve srovnání s předchozí situací nekonzistentní, rozhodčí nařídil pokutový kop chybně," argumentovala komise.

Další chyby se podle Bohemians Klíma dopustil v nastavení úvodního dějství, kdy domácí Martin Dostál trefil střelou nejspíš mířící do branky slávistického obránce Aihama Ousoua. Rozhodčí ale penaltu za ruku nenařídil, neboť měl slávistický stoper končetinu u těla. "Ousou zahrál rukou v nepřirozené poloze, čímž zvětšil objem vlastního těla," stojí v prohlášení "Klokanů".

S tím komise nesouhlasila. "Ruka byla neúmyslná, směřuje od míče, krátká vzdálenost od soupeře, který hrál míčem. Hráč se snažil svým pohybem předejít kontaktu ruky s míčem," vysvětlila v komuniké.

Představitelé Bohemians se také domnívají, že čtvrtá branka Slavie v 79. minutě neměla platit. Gólu podle nich "bylo dosaženo po ofsajdovém postavení hráče hostí č. 32 (Ondřej Lingr), který se aktivně zapojil do hry a tím se provinil proti pravidlu o postavení mimo hru". Podle komise šlo o hraniční ofsajdovou situaci a rozhodčí ji posoudili správně.

Bohemians se ohradili také proti nastavení hrací doby prvního poločasu pouze o čtyři minuty. Kvůli ošetření domácího brankáře Huga Jana Bačkovského a přezkoumání dvou situací u videa se podle nich nehrálo osm minut a 47 sekund.

"Ať už dojde Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR k závěru, že pochybil hlavní rozhodčí Klíma či VAR Berka, na kterého jsme po utkání 13. kola Mladá Boleslav Bohemians protest nepodávali, přestože se v utkání dopustil hrubých chyb v neprospěch našeho mužstva, v žádném případě si nepřejeme, aby byli rozhodčí Tomáš Klíma a Ondřej Berka v budoucnosti nominováni na jakékoliv utkání Bohemians," prohlásil klub.

"V profesionální soutěži považujeme zejména u rozhodčího Klímy takovéto hrubé chyby za nepřijatelné zejména s ohledem na jeho působení na mezinárodní listině rozhodčích FIFA," dodali Bohemians.

 

Právě se děje

Další zprávy