Slavia prožila na úvod horor, Jablonec třikrát vyrovnal. Rozhodly poslední sekundy

Aktualizováno 11. 2. 2024 20:20
Fotbalisté Slavie brankou v sedmé minutě nastavení vydřeli na úvod jarní části první ligy výhru 4:3 nad Jabloncem. Severočeši dokázali v dramatickém duelu 20. kola před více než 17 tisícovkami diváků v Edenu třikrát vyrovnat, na druhý gól Václava Jurečky v utkání v závěrečných sekundách už ale odpověď nenašli.
Václav Jurečka.
Václav Jurečka. | Foto: Milan Kammermayer

Dvakrát se za Pražany trefil také v první půli Conrad Wallem, za Severočechy se prosadili Vachtang Čanturišvili, Jan Chramosta a Jakub Martinec.

Slavia vydřela páté ligové vítězství po sobě a z druhého místa v tabulce nadále ztrácí pět bodů na obhájce titulu Spartu. Navíc má k dobru odložené utkání ve Zlíně, které odehraje ve středu. Jablonec z posledních tří kol získal jediný bod a je dvanáctý.

"Je to důležité vítězství. Bylo to první jarní kolo, na konci bude rozhodovat každý bod. Ten gól v nastavení má cenu dvou bodů. Někdy je pro tým možná lepší takovéhle vítězství, než do toho dobře vstoupit a nějak kontrolovaně vyhrát. Donutilo nás to úplně se vyždímat. Věřím, že nám to pomůže," řekl na tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Do základní sestavy nezařadil pro první jarní kolo ani jednu ze zimních posil. Naopak nastoupili Holeš s Wallem, kteří měli zdravotní problémy a vynechali generálku. Jablonecký kouč ze zimních posil postavil do zahajovací jedenáctky záložníka Nebylu.

Kvůli kouři z dýmovnic ze slávistického "kotle" měl výkop pár minut zpoždění. Pražané podle očekávání vstoupili do utkání náporem a hned ve třetí minutě otevřeli skóre. Ševčík vyzval dlouhým pasem za obranu Wallema a ten z mírného úhlu prostřelil brankáře Hanuše. Norský záložník skóroval v české lize potřetí.

Jablonečtí překvapivě dokázali hned za dvě minuty odpovědět. Povedenou kombinaci zakončil po Černákově přihrávce na zadní tyči do opuštěné branky Čanturišvili. Gruzínský křídelník si připsal první ligový gól za Severočechy.

V 11. minutě favorit znovu vedl. Na Masopustův centr si naběhl Wallem a hlavičkou s pomocí spodní části břevna překonal bývalého slávistického gólmana Hanuše. Norský záložník poprvé v jednom utkání české nejvyšší soutěže zaznamenal dvě branky.

Hosté ale za další tři minuty dokázali znovu srovnat. Po odvráceném rohovém kopu si na centr od Polidara na zadní tyči naběhl zcela nepokrytý Chramosta a ze situace na hranici ofsajdu prostřelil Mandouse. Zkušený útočník dal svůj 92. ligový gól.

Ve 22. minutě mohli Severočeši senzačně otočit skóre, Mandous ale svou chybu při rozehrávce stačil napravit a proti Chramostově pokusu zpoza vápna do odkryté branky se stihl vrátit. Šlo o jediný zákrok gólmana v úvodním dějství.

Za dvě minuty se potřetí prosadili domácí. Chytil ustál souboj proti přesile, přihrál Jurečkovi a ten propálil Hanuše. Nejlepší střelec minulé ligové sezony gólem oslavil 150. zápas v nejvyšší soutěži. Další Jurečkova branka ze 37. minuty pak neplatila kvůli ofsajdu.

Krátce po změně stran Jablonečtí i potřetí srovnali. Na Kratochvílovu kolmici si naběhl Pleštil, z pravé strany poslal přízemní centr a úplně volný Martinec na zadní tyči pohodlně umístil balon do sítě. V ročníku nejvyšší soutěže skóroval podruhé.

Slavia inkasovala tři branky v jednom ligovém duelu poprvé v sezoně, v Edenu pak v nejvyšší soutěži premiérově od května 2018 a porážky 1:3 s Jabloncem. V předchozím průběhu ročníku nejvyšší soutěže přitom červenobílí měli s 13 obdrženými góly nejlepší defenzivu spolu se Spartou.

V 54. minutě postupoval při brejku na Mandouse Chramosta, vracející se Ogbu ale stihl zasáhnout. Trpišovský postupně prostřídal sestavu, ale jeho svěřenci se dlouho nemohli dostat k výraznějším šancí.

Až v 73. minutě Chytil po Van Burenově centru minul. Další střídající útočník Tijani trefil v 89. minutě hlavou tyč, ale z rohu v sedmé minutě nastavení už favorit udeřil. Ševčíkův centr prodloužil Oscar a Jurečka na zadní tyči doklepl do sítě. Desátým gólem se dotáhl na čelo tabulky kanonýrů této sezony k Havlíkovi ze Slovácka. Slavia v lize bodovala s Jabloncem potřinácté za sebou, z toho pojedenácté zvítězila.

Bohemians čarovali v Hradci Králové

Fotbalisté Bohemians 1905 zachránili v Hradci Králové remízu 2:2 díky dvěma gólům střídajícího Jana Shejbala ze závěrečné desetiminutovky. Východočechům předtím zařídili v utkání 20. kola dvoubrankový náskok Filip Čihák s Danielem Vašulínem.

Klokani" v nejvyšší soutěži nezvítězili popáté za sebou, z toho počtvrté remizovali, a v neúplné tabulce jsou devátí. Hradec vyhrál jediné z posledních sedmi kol a patří mu jedenácté místo.

Jan Shejbal (vlevo) se raduje z branky proti Hradci.
Jan Shejbal (vlevo) se raduje z branky proti Hradci. | Foto: ČTK

Teplice zdolaly na svém hřišti 2:1 Zlín. Domácím zařídil vítězství v úvodním utkání jarní části sezony dvěma góly v 36. a 62. minutě útočník Daniel Fila, za hosty se trefil v 59. minutě střídající záložník Tom Slončík.

Severočeši uspěli v nejvyšší soutěži po třech duelech a jsou na desátém místě neúplné tabulky, navíc odehráli o zápas méně. "Ševci" zůstali předposlední o skóre před Českými Budějovicemi, oproti kterým mají utkání k dobru.

"Skláři" bodovali doma v lize po dvou utkáních a dnešnímu soupeři nepodlehli na svém hřišti v 17. zápase v řadě. Zlín nenavázal na výhru 2:1 z úvodního vzájemného duelu této sezony ani na triumf 4:0 nad Hradcem Králové v posledním kole podzimní části.

20. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Jablonec 4:3 (3:2)

Branky: 3. a 11. Wallem, 24. a 90.+7 Jurečka - 5. Čanturišvili, 14. Chramosta, 48. Martinec. Rozhodčí: Starý - Kubr, Machač - Volek (video). ŽK: Holeš, Tijani, Schranz - Kratochvíl, Hanuš, Nebyla. Diváci: 17.202.

Slavia: Mandous - Masopust (65. Schranz), Ogbu, Holeš - Douděra (82. Tomič), Oscar, Ševčík, Wallem (65. Zmrzlý) - Provod (65. Van Buren) - Chytil (78. Tijani), Jurečka. Trenér: Trpišovský.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek (59. Houska), Tekijaški, Polidar - Černák (46. Kanakimana), Kratochvíl, Nebyla, Čanturišvili - Martinec (84. Hübschman) - Pleštil (69. F. Souček), Chramosta (69. Drchal). Trenér: Látal.

FK Teplice - FC Zlín 2:1 (1:0)

Branky: 36. a 62. Fila - 59. Slončík. Rozhodčí: Machálek - Caletka, Lakomý - Berka (video). ŽK: Labík - González. Diváci: 3086.

Teplice: Grigar - Kričfaluši, Knapík, Mičevič - Bílek (78. Urbanec), Mareček, Trubač (90.+1 Hronek), Beránek, Labík - Fila (78. Jásir), Gning (86. Čerepkai). Trenér: Frťala.

Zlín: Dostál - Cedidla, Kolář, Didiba, Fantiš (55. González) - Bužek, Nombil (55. Slončík) - Vukadinovič (84. Reiter), Janetzký (68. Ikugar), Bartošák - Schánělec (84. Pidro). Trenér: Červenka.

FC Hradec Králové - Bohemians Praha 1905 2:2 (1:0)

Branky: 32. Čihák, 74. Vašulín - 80. a 83. Shejbal. Rozhodčí: Radina - Váňa, Pfeifer - Kocurek (video). ŽK: Čmelík, Leibl - Hůlka, Hybš, Veselý (trenér), Shejbal. Diváci: 6118.

Hradec: Zadražil - Harazim, Čihák, Leibl - Čmelík, Kučera, Kodeš, Horák - Šašinka (66. Pudhorocký), Pilař (79. Krejčí) - Vašulín. Trenér: Kotal.

Bohemians: Reichl - Křapka, Vondra, Hybš - Köstl (67. Mužík), Hůlka, Beran (90.+7 Kadlec), Kovařík - Kozák (90.+2 Huf), Prekop (67. Shejbal) - Ristovski (90.+7 Jindřišek). Trenér: Veselý.