Johannesburg - Existují tři základní důvody, proč jsou fanoušci po prvních třech dnech šampionátu v Africe na rozpacích.
Hraje se až na výjimky příliš opatrný, místy až nudný fotbal. Z hlediště se ozývá šílený zvuk vuvuzel. A do třetice: do hry se až na Argentinu zatím nedostaly týmy, od nichž očekáváme fotbalovou krásu.
Opatrnost, s jakou většina mužstev v pátek, sobotu a neděli přistoupila ke svým úvodním zápasům, se dá pochopit. Remíza při vstupu do turnaje je zlatá, prohra vás může odstavit od šancí na postup hned na začátku. Takže se raději soustředíte na obranu.
Jak je to v Africe s fotbalem, o tom vypovídá nejlépe fakt, že atraktivitu a útočnost hry zachraňují Němci. Smetli Austrálii, jako by skutečně přijeli všechny rozstřílet a turnaj s lehkostí vyhrát.
Čtěte také:
- Německo si smlslo na Austrálii a konečně padaly góly
- Další minela brankáře darovala výhru Slovincům
- Štve vás ´vosí bzučení´? Vuvuzely možná z MS zmizí
Opak byl vidět u páteční dvojice Francie - Uruguay, kde nikdo nedokázal vstřelit branku, nebo v utkání Ghana - Srbsko, kde gól padl, až když v 85. minutě v pokutovém území srbský hráč Kuzmanovič sáhl rukou po míči.
Nuda, až oči bolely
Přišly i zápasy, kde se nuda nedá svalit na taktiku nařízenou trenéry. Zápas Alžírsko - Slovinsko, nebo herní projev Řeků v zápase s Korejci, to opravdu bolely oči.
Zatím nás na šampionátu v JAR, o kterém jsme si mylně mysleli, že ho opanuje africká hravost, opravdu pobavili jen tři jeho účastníci: Lionel Messi, Diego Maradona a děravý anglický brankář Green.
Prvnímu z nich sice předem vystavoval alibi kondiční trenér Argentiny, když říkal, že Messi přijíždí unavený. Ale jestli únava vypadá tak, jak Messi hrál proti Nigérii, pak prima. Ať jsou všichni unavení jako barcelonská hvězda.
Maradona plný emocí
Maradonovi vyčítají jeho kritici leccos, třeba že nedokáže mužstvu vtisknout jakoukoliv strategii, ale i oni musí uznat, že emoce zabírají. Podél postranní čáry během zápasu naběhal málem stejně kilometrů jako hráči na hřišti. Nenudil nikoho.
Nesnesitelné bzučení vuvuzel, trubek, kterých jejich výrobce prodal před šampionátem dva a půl milionu kusů, možná skončí. Pořadatelé vypustili informaci, že hledají způsob, jak je zakázat. Podle nich ničí - na rozdíl od zpěvu - opravdovou atmosféru na stadionech. Na rámus si stěžují hráči, komentátoři i televizní diváci.
Jenže kdo nařídí útočnější fotbal?
Zatím se plusy na šampionátu dají počítat na prstech jedné ruky. Například: padají rychlé góly. Rekordní v tomto ohledu byla sobota, kde úvodní branky padly ve 3. minutě (Gerrard do sítě USA), v 6. minutě (Argentinec Heinze proti Nigérii) a v 7. minutě (Korea proti Řecku). A také Němci v neděli načali Austrálii velmi brzy, už po 8 minutách.
Jabulani jako divoký
A vzruch se stará též jabulani, tolik diskutovaný míč. O odskocích, které předvádí, by mohli vyprávět hlavně gólmani Green a Čaučí, kteří své týmy (Anglii a Alžírsko) připravili o body. Ale potíže s ním mají i obránci při dlouhých odkopech, anebo podavači, jak bylo patrné při zápase Anglie - USA, kdy se druhý balón zatoulal na hřiště hned několikrát.
Míč ze supermarketu, jak o jabulani hovořili před turnajem někteří hráči, se tak alespoň stará o vzruch v utkáních, kde jinak lidově řečeno chcípl pes.
Čtěte také:
- Že by ten Jabulani? Anglický gólman daroval USA remízu
- Sun: Prokletí pokračuje. Greenova blbost dala USA bod
Kdo čeká na budíček, který probudí atraktivní hru, může se dočkat už v pondělí: poprvé uvidíme Nizozemce v zápase s Dánskem (13.30). Ale hlavně o den později: po Slovácích a jejich úvodním zápase přijdou v úterý v podvečer a večer na řadu Pobřeží Slonoviny, Portugalsko a Brazílie.
Takže ještě pár dní vydržme s definitivním hodnocením: ze šedesátky zápasů je odehráno jen pouhých osm.