Že by ten Jabulani? Anglický gólman daroval USA remízu

Zdeněk John
12. 6. 2010 23:25
Capello: Bylo to dobré, až na výsledek
Anglický brankář Green právě dostal nevídaný gól na 1:1
Anglický brankář Green právě dostal nevídaný gól na 1:1 | Foto: Sport

Rustenburg - Nic nedostanete zadarmo, ani za zásluhy, že jste vynalezli fotbal. Angličané znají tento sport ze všech zemí nejdéle, přesto jim to nebylo v prvním zápase na světovém šampionátu nic platné.

Bojovněji naladění Američané vyválčili z utkání s Anglií bod po remíze 1:1. Dostali se k ní především díky tomu, že ve 40. minutě anglický gólman Green pustil branku, o níž se bude dlouho mluvit nejen v amerických a britských pubech.

Čtěte více:

"Vše bylo dobré, kromě výsledku," poznamenal po zápase kouč Angličanů Fabio Capello a o hrubce brankáře pomlčel. Řekl jen, že věří v úspěch v dalších střetnutích s Alžírskem a Slovinskem. Anglie má teoreticky lehkou skupinu a tak nemusí ztrácet hlavu.

Jeho tým přitom prožil snový začátek turnaje. Už po třech a půl minutách vzájemného oťukávání prošel míč přes Heskeyho doprostřed pokutového území, kam nabíhal málo pokrytý Steven Gerrard. Náhradní kapitán, který převzal pásku po zraněném Rio Ferdinandovi, vstřelil nejrychlejší gól šampionátu.

Sobota byla vůbec dnem rychlých gólů. Angličané překonali Korejce (ti Řekům vstřelili branku v 7. minutě) i Argentince (proti Nigérii skórovali v 6. minutě).

Čekalo se proto, že s rychlým náskokem v zádech budou Angličané kontrolovat hru a držet Američany daleko od své branky. Ne vždy se jim to dařilo.

Greenův černý okamžik

Měli mírnou převahu, z níž se však už nenarodila akce podobná Gerrardově z úvodu zápasu.

Obrovskou komplikaci pak favoritům zápasu připravil brankář Green. Ve 40. minutě pustil gól, který se vídá v žákovských soutěžích. Američan Clint Dempsey tancoval s míčem pětadvacet metrů od jeho branky, pak vypálil a všichni čekali, že Green míč jistě zkrotí.

Balón Jabulani však předvedl zvláštní úskok a vypadl z Greenových rukavic. Marně se po něm anglický gólman natahoval, Američané slavili vyrovnání.

Greenův černý okamžik
Greenův černý okamžik | Foto: Sport

Steven Gerrarda si myslí, že Green nejspíš doplatil na nevypočitatelné chování míče, s kterým se letošní MS hraje. "Takové věci se prostě stávají, o tom míči už tenhle týden mluvilo hodně lidí. Trochu nás to zaskočilo, ale za Robertem stojíme," prohlásil Gerrard.

Howard opakem Greena

Naopak na počátku druhé půle se ukázalo, jakou oporou je pro tým USA brankář Howard. Ač byl v první půli ošetřován po střetu s Heskeym, vytáhl dva zázračné zákroky. Zejména ve chvíli, kdy na něj sám nabíhal nekrytý Heskey, předvedl fantastický postřeh.

Angličané, a to je nutno přiznat, v posledních dvaceti minutách více stáli o tři body a tlačili soupeře před jeho branku. Trenér Capello pustil na hřiště dlouhána Crouche, ale ani to nebylo moc platné. Rooney se spíše hledal a zaujal jen dalekonosnou střelou těsně vedle Howardovy branky.

Anglie si vytvořila pár příležitostí, přesto tu největší v druhém poločase měl na opačné straně hřiště Altidore. Američan se probil před Greena a ten jen s velkým štěstím vytlačil jeho ostrou ránu na tyč. "Za to, že jsme se vrátili do zápasu, může skvělá snaha celého týmu," řekl americký trenér Bradley.

Evropské týmy tak i po zápase Anglie - USA zůstávají na turnaji bez vítězství.

Anglie - USA 1:1 (1:1)

Branky: 4. Gerrard - 40. Dempsey. Rozhodčí: Simon - Hausmann, Braatz (všichni Braz.). ŽK: Milner, Carragher, Gerrard - Cherundolo, DeMerit, Findley. Diváci: 38.600.

Sestavy:
Anglie: Green - Johnson, Terry, King (46. Carragher), A. Cole - Lennon, Lampard, Gerrard, Milner (31. Wright-Phillips) - Rooney, Heskey (79. Crouch). Trenér: Capello.
USA: Howard - Cherundolo, DeMerit, Onyewu, Bocanegra - Dempsey, M. Bradley, Clark, Donovan - Altidore (86. Holden), Findley (77. Buddle). Trenér: B. Bradley.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 24 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy