Bude boj! Šádek a Jukl proti Prokešovi, za nímž stojí Pelta

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 5. 2015 17:30
O volné místo ve výkonném výboru Fotbalové asociace ČR budou usilovat Adolf Šáde (Plzeň), Richard Jukl (Hradec Králové) a Michal Prokeš (Dukla)
Plzeňský dvojblok? Tomáš Paclík už ve výkonném výboru FAČR sedí, Adolf Šádek (vpravo) do něj nyní kandiduje
Plzeňský dvojblok? Tomáš Paclík už ve výkonném výboru FAČR sedí, Adolf Šádek (vpravo) do něj nyní kandiduje | Foto: CPA Eduard Erben

Praha -  Tohle bude válka! Valná hromada Fotbalové asociace ČR, která se v Praze koná 5. června, vůbec nebude nudná. A to hned ze dvou důvodů.

1) Do volebního boje o volné místo ve výkonném výboru se po Michalu Prokešovi (Dukla), který se těší přímé podpoře předsedy asociace Miroslava Pelty, přihlásil i hradecký ředitel Richard Jukl. A především manažer mistrovské Plzně, tedy Adolf Šádek. Peltův favorit tedy rozhodně nebude mít snadnou roli.

2) Ligová fotbalová asociace na poslední chvíli přeci jen zaslala na FAČR návrh změny stanov. A sice v tom duchu, že by byl výkonný výbor zmocněn k tomu, aby mohl podepsat rámcovou smlouvu s LFA. A umožnit tak spuštění samostatné ligy.

Ve třináctičlenném výkonném výboru FAČR má profesionální fotbal nárok na čtyři členy. V roce 2013 byli za ligu na čtyřleté období zvoleni Dušan Svoboda (místopředseda FAČR, Sparta), Tomáš Paclík (Plzeň), Josef Lébr (Olomouc) a František Hrdlička (Teplice). Posledně jmenovaný loni zemřel.

Proto směrem k tomuto uvolněnému místu proběhne dovolba s platností mandátu na nejbližší dva roky. Poté se bude opět volit kompletně nový výkonný výbor.

Mistr se postavil předsedově vůli

"Michala Prokeše chci ho ve výkonném výboru kvůli jeho sportovní odbornosti," řekl otevřeně Miroslav Pelta na adresu kandidáta, jehož podporuje. (více zde) Právě Prokeše si Pelta vybral jako hlavního spolupracovníka při vytváření projektů akademií, tedy centralizovaného fotbalového rozvoje nejtalentovanější mládeže.

Že jde do volebního souboje s Peltovým favoritem druhý muž v hierarchii Viktorie Plzeň, tedy Adolf Šádek, lze tedy vnímat jako jistý výraz odporu mistrovského klubu proti vůli samotného předsedy.

Richard Jukl je bývalým ligovým fotbalistou, který kopal hlavně za Hradec Králové, ale i v Českých Budějovicích či Drnovicích.

"Kandidaturu jsem začal zvažovat v průběhu jarní části této sezony a definitivně jsem se rozhodl po domácím utkání s Příbramí," řekl Jukl pro hradecký klubový web. "Chci zastupovat hlavně dobré zájmy klubů a pokračovat v prosazování podpory mládeže v českém fotbale. Jsem již tři roky členem Komise mládeže FAČR, takže i tato problematika bude mojí náplní."

Pokud snad byl 5. června ve vysočanském hotelu Clarion zvolen Šádek, měla by Viktoria Plzeň ve výkonném výboru, kde už působí majitel klubu Tomáš Paclík, hned dva zástupce, což by byla velmi nezvyklá situace.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy