Billboardy a Miss po boku. Sigurdsson je islandský Beckham

Aleš Vávra Aleš Vávra
16. 11. 2014 10:45
Gylfi Sigurdsson ve své domovině převzal žezlo fotbalového krále po někdejší hvězdě Chelsea či Barcelony Eidura Gudjohnsena.
Gylfi Sigurdsson.
Gylfi Sigurdsson. | Foto: Reuters

Praha - Na Islandu je momentálně sportovní celebritou číslo jedna. Jeho tvář shlíží dolů z mnoha plakátů a billboardů, propagujících cokoli od Pepsi až po celou anglickou Premier League. Gylfi Sigurdsson ve své domovině převzal žezlo fotbalového krále po někdejší hvězdě Chelsea či Barcelony Eidura Gudjohnsena.

Pětadvacetiletý ofenzivní záložník to zatím nedotáhl do tak věhlasných fotbalových organizací, ovšem co není může být. Sigurdsson po úspěšných sezonách v Tottenhamu září i v dresu velšské Swansea a svou zem táhne jako nejlepší střelec kvalifikace na francouzské Euro, které je na programu v létě roku 2016. Dosud stoprocentní tým dnes večer povede do důležitého utkání na půdě České republiky (online reportáž sledujte na Aktuálně.cz).

Islandský Beckham nebo Lampard?

Přezdívají mu trefně Iceman, chodí s bývalou Miss Islandu Alexandrou Ivarsdottirovou, dělá reklamy pro nejlukrativnější společnosti, miluje golf a skvěle zahrává volné přímé kopy. Není divu, že jej v Anglii už označili nálepkou "islandský Beckham".

"Můžete to říkat, pokud chcete", směje se mladý muž. Ještě častěji však bývá srovnáván s legendárním Frankem Lampardem. Neustále se cpe do pokutového území, střílet umí oběma nohama, je velmi dobrým hlavičkářem a co je nejdůležitější, disponuje vysokou herní inteligencí.

"Nejen, že je po individuální stránce až neuvěřitelně dobrý, ale navíc je to fantastický týmový hráč. Bojuje velmi tvrdě po celých devadesát minut zápasu a takoví hráči se vyvažují zlatem," chválí svou hvězdu reprezentační trenér Lars Lagerbäck.

Třináct kilometrů za zápas? Bez problémů

Také klubový kouč, lodivod Swansea Gary Monk, pěje na "Icemana" ódy. Podle něj je Sigurdsson stále velmi podceňovaným hráčem. "Jsem přesvědčen, že by mohl začít okamžitě nastupovat v základní sestavě těch nejlepších anglických týmů a být hvězdou celé ligy. On nemusí dát gól nebo na něj přihrát, jeho elán ale strhává ostatní."

Už teď je Islanďan na předních místech statistiky Premier League v počtu sprintů za zápas. A co víc, jako jediný fotbalista v této sezoně už dvakrát překonal metu třinácti naběhaných kilometrů během jednoho matche.

Na britské ostrovy přišel Sigurdsson za fotbalem už když mu bylo patnáct let. Připojil se do akademie Readingu a do cizí země s ním přicestovali i oba rodiče. Fotbalistův otec kvůli tomu začal řídit svůj rýbařský byznys na Islandu pouze pomocí mobilního telefonu. O výjimečném talentu syna prostě ani v nejmenším nepochyboval.

Otec: Vidí možnosti, které ostatní nevidí

"Už od jeho osmi let jsem tušil, že z něj bude vynikající fotbalista. Viděl při fotbale věci a možnosti, které ostatní neviděli. Připomíná mi španělské playmakery jako jsou Xavi, Iniesta nebo Fábregas," popisuje synův talent Sigurdur Adalsteinsson.

Už jako teenager Sigurdsson sbíral cenné zkušenosti. Nejen v samotném Readingu, ale také na hostováních v týmech nižších soutěží Shrewsbury Town a Crewe Alexandra.

Na konci sezony v roce 2010 byl zvolen nejlepším hráčem Readingu v celém ročníku a o šikovného dříče se logicky začali zajímat movitější kluby. A nakonec uspěl německý Hoffenheim, který do Readingu poslal téměř sedm milionů liber, což byl rekordní prodej anglického týmu.

V Tottenhamu musel hrát na křídle

V bundeslize zprvu plnil roli náhradníka, jenže dvě branky z trestných kopů během několika týdnů z něj udělaly hvězdu. Nakonec se Sigurdsson v sezoně trefil desetkrát a i ve svém novém klubu získal ocenění pro nejlepšího hráče.

V další sezoně se ale Islanďan do základní sestavy prosazoval stále méně a tak vzal v lednu 2012 zavděk hostováním ve Swansea. A tam už jeho výkony znovu zaznamenaly výrazný progres. Po půl roce Sigurdsson přestoupil do Tottenhamu. V dresu Kohoutů vstřelil v 58 zápasech osm branek, přesto nakonec nebyl spokojen se svou vytížeností.

Když dostal příležitost, bylo to spíše na levém křídle. "Jistě, byl jsem rád, že hraju. Ale prostě nejsem typem hráče, který sprintuje kolem obránce. Mnohem lépe své přednosti využiju ve středu pole," vysvětlil tehdy islandský fotbalista. A tak se před letošní sezonou rád vrátil do Swansea, tentokrát již na přestup.

Fotka se smutným McIlroyem

Hned v zahajovacím duelu anglické ligy se nesmazatelně zapsal do srdcí fanoušků Swans. Velšský klub šokoval vítězstvím na Old Trafford, když vítězný gól vstřelil právě Sigurdsson.

Milovník golfu dodnes nadšeně vypráví, jak po utkání před stadionem potkal golfovou superstar Roryho McIlroye a nechal se s ním vyfotit. "Vyhověl mi a popřál hodně štěstí. Nevím, možná ani nevěděl, že jsem ten týpek, který dal gól jeho milovaným United," směje se Islanďan.

 

Právě se děje

Další zprávy