Akce Strahov: Pelta jde k Sobotkovi, chce Národní stadion

FOTO Pelta kupuje zchátralý Strahov. Nespadne mu na hlavu?
Vítejte na Strahově, na tréninkovém stadionu Přátelství. Už brzy by měl patřit FAČR. Ten by si měl na přilehlém pozemku postavit i své nové sídlo.
Zamčeno. Pro jistotu. To aby vám něco nespadlo na hlavu. Poslední pořádnou investici zaznamenal strahovský areál před ME atletů 1978.
Na Strahově je všechno funkční, ČSTV jen na údržbu doplácí ročně v průměru 16 milionů korun. A to je pro sportovce nerentabilní.
Sedačky nikdo neuklízí. Není důvod. Svého času tu hrávaly Slavia, Bohemians Praha i "klokani" z Ďolíčku. Teď ale stadion fotbalové uplatnění nemá. Zobrazit 27 fotografií
Foto: CPA - Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl, Luboš Kreč
20. 3. 2014 11:00
Premiér Bohuslav Sobotka ve středu přijme ministra školství Chládka a šéfy českého sportu. Povedou debatu o Národním stadionu na Strahově

Praha - Na premiérově stole se opět objevuje projekt Národního fotbalového stadionu. Bohuslav Sobotka se ve středu 26. března setká s ministrem školství Marcelem Chládkem a šéfy českého sportu, kteří vizi třicetitisícového stadionu na pražském Strahově vymysleli novou nálepku Národního olympijského centra.

„Neznám žádné podrobnosti tohoto projektu, ta věc není ve fázi, abych k tomu dával nějaké jasné stanovisko. Nemám k tomu žádné informace. Ale můžu říct, že tato věc není rozpočtovou prioritou vlády, soustředíme se na trochu jiné oblasti,“ naznačil Bohuslav Sobotka pro HN jistou zdrženlivost vůči projektu, který by si podle Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu, vyžádal investici 3-4 miliard korun.

Právě Jansta příští týden premiéra navštíví, a to spolu s Jiřím Kejvalem, předsedou Českého olympijského výboru, a Miroslavem Peltou, předsedou Fotbalové asociace ČR.

Primátorovi se projekt líbí. A Babiš?

V jejich plánech figuruje v roli investora vedle státu i hlavní město Praha.  „Tu myšlenku podporuji,“ říká primátor Tomáš Hudeček. „Ale co se týče případné finanční participace Prahy, tady bych nerad řekl ano, či ne, protože by to pak mohlo být zneužito pro hesla o megalomanském projektu jednoho primátora. Pokud by na to Praha měla přispět, stejně by to muselo být kolektivní rozhodnutí celého zastupitelstva. Sám bych ale hlasoval pro podporu.“

Před osmi lety dával premiér Jiří Paroubek zelenou Národnímu stadionu na Letné, sliboval tehdy několik dní před volbami, že pokud v nich uspěje, vloží do stavby stadionu, na němž by hrávala i pražská Sparta, erární miliardu. Voliče tím ale neokouzlil a celý projekt šel k ledu.

A nyní opět rozmrznul, v nové variantě, která počítá se zásadní přestavbou Stadionu Evžena Rošického. Čeká se na to, jestli Bohuslav Sobotka po vzoru římských císařů ukáže projektu palec nahoru, či dolů.

„Moji podporu ten projekt má, ale až po téhle schůzce u premiéra se uvidí, jestli opravdu dostane šanci. Pak by to celé ještě muselo projít i vládou, pochopitelně,“ říká Marcel Chládek, ministr školství a Sobotkův spolustraník z ČSSD.

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš se dosud vůbec neocitnul ve hře. „Nevím o tom, nikdo to se mnou neřešil,“ vyjádřil se ke strahovskému projektu.

UEFA nepočká, Pelta pod tlakem

Celá akce běží v obrovském časovém presu. Důvod? Pelta a spol. chtějí s novým stadionem kandidovat na spolupořadatelství fotbalového Eura 2020. Potíž je v tom, že UEFA vyhlásila uzávěrku kandidatur na 25. duben. 

Na projektu se sice pracuje, ale k dispozici ještě není ani vizualizace nového stadionu. I kdyby Sobotka příští středu projekt nezastavil, zbýval by necelý měsíc k tomu, aby celou věc projednala vláda a přiřkla případně projektu potřebné garance. Bez nich by nemělo smysl žádnou kandidaturu podávat.

Pro rok 2020 vymyslela UEFA nezvyklý model, pořádání šampionátu chce rozprostřít hned do 13 zemí starého kontinentu. A to na stadionech, které mají kapacitu přinejmenším 50 000 sedaček. Sportovní komise UEFA, jejímž je Pelta členem, ale vybojovala výjimku pro dva stadiony, které by mohly mít nižší, třicetitisícovou kapacitu. A právě o jednu z těchto výjimek by se Fotbalová asociace ČR ráda ucházela.

Nový stadion na Strahově by se ovšem kapitánům českého sportu líbil, i kdyby se kandidatura na Euro 2020 nestihla. „Je to jediná cesta, jak areál Strahova, který vždy sloužil sportu, zachránit. Nyní je naprosto zchátralý a k nepotřebě,“ říká Miroslav Jansta, předseda ČUS. Ten vidí stadion jako jedno z Národních olympijských center. S tím, že v areálu by bylo místo pro nová sídla ČUS, ČOV i řady sportovních svazů.

Největší otazníky visí nad tím, co by se na stadionu kromě utkání fotbalové reprezentace mělo dít, aby to zaplatilo běžný provoz. „Počítáme s komerční zónou, projekt lze propojit s vysokoškolskými kolejemi. Pracuje se s variantou atletiky, s pořádáním velkých koncertů…,“ generuje Jansta nápady.

Zájem projevila jen Dukla

Smysl by dávalo, kdyby se na Strahov se svými ligovými zápasy přestěhoval fotbalový klub s velkou fanouškovskou základnou, ale Sparta i Slavia už to jednoznačně odmítly. Snad jen Dukla připustila, že kdyby se dostala do evropských pohárů, ráda by je na novém Strahově absolvovala, protože tradiční Juliska už neodpovídá předpisům UEFA pro tyto soutěže.

Jiří Kejval, předseda ČOV, také lobbuje za strahovský projekt. „Praha třicetitisícový stadion potřebuje, prakticky všechny metropole v regionu jím disponují, teď už se staví i v Bratislavě.“

To je ale pravda jen částečně. Ohledně Tehelného pole došlo k dohodě mezi státem, městem a Slovanem Bratislava. Vláda se zavázala, že na stadion s kapacitou 22 500 míst přispěje 27 miliony eur, ale poté, co byl starý stadion stržen, došlo ke zpochybnění smlouvy ze strany města v otázce ceny pronájmu pozemků a Ivan Kmotrík, vlastník Slovanu, nechal stavební práce zastavit.

 

Právě se děje

Další zprávy