Praha - Policie ČR potvrdila, že obvinila tři osoby z trestných činů v případu souvisejícím s fotbalem.
"Jeden muž je obviněn z přijímání úplatku, druhý z podplácení a třetí z neoznámení trestného činu," řekl pro deník Aktuálně.cz Jaroslav Ibehej, mluvčí protikorupční policie. To vše v souvislosti se zápasem Gambrinus ligy v sezoně 2011/12.
Charakteristika by tedy mohla pasovat na rozhodčího Tomáše Adámka, který v listopadu oznámil, že jej měl Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš, uplatit sumou 200 000 korun. Měla to být odměna za vítězství Plzně v ligovém utkání v Jablonci.
Adámkovu výpověď později potvrdil i čtvrtý sudí duelu Pavel Býma. Oba rozhodčí si na události spojené s březnovým utkáním Jablonec-Plzeň (0:2) vzpomněli až na konci minulého roku. Odtud může plynout obvinění Býmy z toho, že zadržoval informace.
Může jít o jiný případ, Chřestýš obvinění nemá
Jenže nelze vyloučit, že může jít také o úplně jiný, dosud nemedializovaný případ. Deník Aktuálně.cz totiž hovořil se dvěma aktéry případu spojeného s duelem Jablonec-Plzeň.
A jak Martin Svoboda, tak Pavel Býma tvrdí, že jim žádné obvinění předáno nebylo.
"Já jsem žádné obvinění nepřevzal, jen mi policie vrátila věci zabavené při domovní prohlídce a koncem měsíce si mě pozvala na další výslech," říká Martin Svoboda, který v době, kdy se inkriminovaný zápas Jablonec-Plzeň hrál, nepracoval pro žádný klub v ČR.
"Taky mi nic nedošlo," říká Pavel Býma.
Nelze tedy vyloučit, že se aktuální policejní zpráva týká úplně jiného zápasu a jiných lidí. Policie odmítá obviněné osoby jakkoli ztotožnit.
Projděme si policejní zprávu detailněji. Píše se v ní o zahájení trestního stíhání tří osob, a to v souvislosti s ovlivněním jednoho utkání fotbalové Gambrinus ligy v sezoně 2011–2012.
"Jeden z obviněných se dle závěrů kriminalistů ÚOKFK SKPV dopustil trestného činu přijetí úplatku, kdy mu měla být nabídnuta finanční částka za to, aby jako hlavní rozhodčí svým výkonem ovlivnil průběh jednoho utkání Gambrinus ligy.
Policie: Tento případ nevypadl z tašky
Druhý muž, který měl tento úplatek nabídnout a později i předat, se dle závěrů policistů dopustil trestného činu podplácení.
Třetí muž měl být přítomen jednání mezi shora uvedenými osobami, při kterém došlo k nabídnutí úplatku. Vzhledem k tomu, že uvedenou skutečnost neoznámil, je jeho jednání kvalifikováno jako neoznámení trestného činu," píše se ve zprávě.
"Tento případ však nesouvisí s tzv. Křetínského taškou, o které už několik měsíců informují média. Událostmi ve fotbalovém prostředí se náš útvar i nadále intenzivně zabývá," říká se ještě ve zprávě.
Daniel Křetínský, šéf Sparty, přinesl do sídla FAČR zprávy o nekalostech v českém fotbale v září loňského roku. V ruce přitom měl černou tašku, která dala případu jméno.
Všechno se to událo jen několik dní po zápase Plzeň-Sparta (1:0), v němž sudí Matějek Spartu poškodil.
Předseda FAČR Miroslav Pelta pak informace od Křetínského předal policii. Šéf její protikorupční sekce Tomáš Martinec pak koncem října oznámil, že policie obdržela jen informace, nikoli důkazy.
Několik dní nato pak sudí Tomáš Adámek učinil notářské prohlášení o tom, že mu Martin Svoboda nabídl 200 000 korun, když Plzeň v Jablonci, v zápase řízeném Adámkem, zvítězí.
Raději povolali sudího z Německa
Jejich údajnou schůzku v Průhonicích následně jiným notářským záznamem potvrdil Pavel Býma.
Martin Svoboda veškerá obvinění, že by kdy měl uplácet rozhodčí, kategoricky odmítá.
Pikantní je, že informace o obviněních přichází jen několik dní před dalším ligovým kláním mezi Spartou a Plzní. Aby se předešlo dalším spekulacím, bude jejich sobotní duel řídit německý sudí Wolfgang Stark.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz