Doba nahrává vyhrocené Tour, věští Tesař. Zároveň se bojí frašky kvůli koronaviru

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
29. 8. 2020 7:21
Startuje skoro o dva měsíce později a vlivem koronavirové krize nikdo netuší, v jaké podobě za tři týdny dojede do cíle. Letošní Tour de France bude podle experta a bývalého cyklisty Lubora Tesaře vzhledem k okolnostem mimořádně vyhrocená. "Těžko odhadovat její průběh, ale celý cyklistický svět se modlí, aby proběhla podle plánu," tvrdí čtyřnásobný mistr republiky.
Egan Bernal bude na Tour obhajovat loňský titul. Velkých soupeřů má však více než dostatek.
Egan Bernal bude na Tour obhajovat loňský titul. Velkých soupeřů má však více než dostatek. | Foto: Reuters

Věřil jste při všech těch odkladech a omezeních, že se Tour de France v letošním roce rozjede, byť v posunutém termínu?

Odpověděl bych tak, že se celý cyklistický svět modlil, aby se Tour jela. Všichni si uvědomují, jak je tento závod zásadní pro ekonomiku celé cyklistiky, a hlavně té profesionální. Modlíme se, aby se jela a dojela.

Stačí totiž dva případy koronaviru v týmu během týdne, a daná stáj bude z Tour vyloučena. Obáváte se, že k tomu bude docházet?

Je to všechno na hodně tenké niti. Snad to dobře dopadne.

Překvapilo vás, že Ineos nenominoval čtyřnásobného vítěze Chrise Frooma ani šampiona z předminulého roku Gerainta Thomase?

Když to vezmu z pohledu sportovního ředitele týmu, nepřekvapuje mě to. Naopak jsem si nedovedl představit, jak by chtěli vedle sebe postavit Frooma, Thomase a Egana Bernala. Na takhle vyhrocené Tour. Kvůli tomu všemu kolem zkrátka vyhrocená bude, zápřah na psychiku závodníků i doprovodu bude daleko větší než v minulosti. Počítal jsem s tím, že Thomas je smířlivější a univerzálnější, že on spíš by Bernalovi pomohl, kdyby viděl, že je lepší. Nicméně takhle to podle mě Ineos vyřešil správně. Jakékoliv jiné řešení by mohlo být sebezničující pro celou stáj i samotné lídry.

Možná se nečekalo, že Ineos vyškrtne Frooma, který by v případě účasti útočil na vyrovnání rekordních pěti vítězství. Ale i on sám uznal, že nemá potřebnou formu.

To je druhá věc, Froome ani Thomas nepřesvědčili v posledních testech, o to bylo rozhodování asi jednodušší. Já si ale myslím, že k tomu ředitel Dave Brailsford nedospěl na základě posledních závodů, spíš to bylo připraveno dlouho dopředu. Ineos s tím vyšel ven, když Froome s Thomasem nezajeli dobrý závod, a tak to každý lépe chápal.

Každý rok se řeší, jak na tom Ineos bude. Od roku 2012 jen jednou nestál na nejvyšším stupínku jeho jezdec. Bude britský tým letos zranitelnější než v minulosti?

Jsou v jiné situaci než dříve. Vždycky měli dva stoprocentní lídry, nebo to bylo postavené přímo na Froomovi. Tentokrát jede sice loňský vítěz Bernal, ale zkušeností pořád nemá tolik. Je otázkou, jak bude Richard Carapaz schopný závodit, vloni na Giru ukázal, že třítýdenní závody umí. Tým okolo nich je silný, žádnou větší slabinu nemají, ale Jumbo-Visma je podle mě minimálně na stejné úrovni. Zároveň to může být šance pro ostatní, protože když se dva perou, třetí se směje.

Koho vedle Bernala s Carapazem tedy favorizujete?

Určitě Primože Rogliče a Toma Dumoulina z Jumba, tady se dá říct, že to bude dva na dva, férový souboj. Z ostatních bych jmenoval Thibauta Pinota, možná Romaina Bardeta. Francouzi budou cítit velkou šanci, ale je těžké cokoliv předvídat. Pokud dojde k vyloučení čtyř nebo pěti týmů, může z toho být v závěru docela fraška místo prestižní akce. Cyklisté budou spát každý ve svém pokoji, těch opatření proti koronaviru je hodně, ale přesto se trochu bojím, že stoprocentní to nebude.

Jumbo-Visma, podle očekávání největší vyzyvatel Ineosu:

Na druhou stranu jste říkal, že čekáte velmi vyhrocený závod.

To ano. Případné škrtání jezdců nebo týmů kvůli koronaviru by narušilo pohodu v balíku, navíc všichni jsou hodně vyhecovaní. Z celé sezony je najednou půlka a závody narvané do tří nebo čtyř měsíců. Nervozita bude obrovská, Tour bude dvakrát tak důležitá. Mnoho závodníků bojuje o novou smlouvu a zatím třeba neměli možnost zajet si nějaký výsledek. Týmy bojují o sponzory, pro všechny to bude velmi důležité a svazující.

Už vloni se ukázalo, že Ineos nemá tak silnou pozici jako dříve a ředitel závodu Christian Prudhomme mluvil o nejlepší Tour za posledních 30 let. Stává se cyklistika atraktivnější?

Zaplaťpánbůh za to. Vždycky se pro diváka stává nudné něco, kde jeden tým nebo jeden závodník dominuje několik let v řadě. Už svého času byl Eddy Merckx svým způsobem odsuzován, že zabíjí cyklistiku. Pro diváka i pro nás v televizním studiu při komentáři je lepší, když se to přesýpá a závod je otevřený až do konce.

Zdeněk Štybar měl z trojice Čechů asi největší šanci vyhrát etapu, ale kvůli zranění ho tým na poslední chvíli odepsal. Co čekat od Romana Kreuzigera a Jana Hirta?

Roman vyhlásil, že nepojede na celkové pořadí, ale bude zkoušet etapy, což by mohla být jeho parketa. Jenže je to zkrátka Tour, k výkonu a odvaze zaútočit v pravý čas je potřeba ještě hromada štěstí. Není jednoduché vyhrát etapu, ani když má závodník formu jako hrom a jen si to řekne. To si můžou dovolit možná dva nebo tři vyvolení, ale ti jedou Tour na celkové pořadí. Honza bude sbírat zkušenosti, může se ukázat v některé z etap s horským dojezdem. Jeho výkonnost je pořád rostoucí.

Letos v itineráři Tour chybí slavné vrcholy jako Galibier, Tourmalet nebo Mont Ventoux, naopak cyklisté poznají spoustu nových stoupání. Je to také plus pro atraktivitu závodu?

Každá taková změna je kudlou do zažitého stereotypu, já to vítám. Každý nový kopec, který závodníci nemají v závodě najetý, je zajímavý. Ono je to něco jiného než si to najet v tréninku. Přispěje to k atraktivitě a otevřenosti.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy