Narodil se nečekaně a jméno mu popletli. Bernalův triumf na Tour ale omyl nebyl

Štěpán Straka
29. 7. 2019 14:06
106. ročník Tour de France přinesl historicky první kolumbijské vítězství. Cyklistický svět leží u nohou teprve 22letého mladíka z týmu Ineos, kterému je předvídána zářivá budoucnost. Jmenuje se Egan Bernal a tohle je jeho nevšední příběh.
Egan Bernal
Egan Bernal | Foto: Reuters

Bernal pochází z kolumbijské Zipaquiry, většího města asi 50 km od Bogoty ve výšce 2650 m n. m. Už Bernalův příchod na svět byl dramatický. Matka Flor totiž až do osmého měsíce těhotenství nevěděla, že čeká dítě. To musel odhalit až rodinný lékař Jose Bulla, který se 13. ledna 1997 stal i jeho kmotrem, a dokonce vymyslel jméno Egan. Myslel si, že slovo "egan" znamená v řečtině "vítězství". Neznamená.

Mladého Egana přivedl k cyklistice otec Germán, podle slov třetího nejmladšího vítěze historie Tour de France "skvělý cyklista", i když amatér. V Eganových osmi letech společně vyráželi na víkendové projížďky na kole, tehdy ještě na horském. První závod absolvuje Egan také v osmi letech. Proti vůli jeho otce ho kamarád přihlašuje na dětské závody poblíž rodiště a půjčuje mu přilbu.

První velké úspěchy pak přichází v juniorech, kdy Bernal dál pokračuje na horském kole a stoupá na pódium při Světových šampionátech juniorů hned dvakrát za sebou. Přesto kariéra profesionálního cyklisty zatím není snem talentovaného sportovce. Giro, Tour a Vueltu sleduje jen v televizi a spíš přemýšlí o kariéře novináře.

Ostruhy získal v Itálii, pak po něm sáhl Sky

Talent se však nezapře. Bernal se účastní kolumbijského silničního etapáku pro talenty Vuelta Futuro, vítězí v královské etapě podobného závodu Vuelta Juvnetudes Cajica a po sólvém úniku opanuje i etapu na italském Giro della Fiandre. Dostatek argumentů pro lovce talentů z Jižní Ameriky a manažera druhodivizního italského celku Androni Giocattoli - Sidermec Gianni Savia, aby se zázračným vrchařem podepsal rovnou tříletý kontrakt.

Osmnáctiletému klukovi se tak otevřel svět velké cyklistiky, stává se profesionálem. Cyklistice muselo ustoupit vše ostatní, Bernal se stěhuje do Itálie a čelí vysoce konkurenčnímu prostředí v Evropě. Savio je však přesvědčen, že našel drahokam, který stačí jen vyleštit. Nemýlí se. Hned v prvním roce italského angažmá se Bernal raduje z vítězné etapy v Rumunsku, je čtvrtý na Aveniru - závodu považovaném za Tour de France do 23 let - a získává hned čtyři trikoty pro nejlepšího mladíka na dalších etapových závodech.

Bernalův talent se naplno uplatňuje v roce 2017, kdy chráněnec zkušeného Savia nastupuje i k elitním závodům jako Tirreno-Adriatico nebo Okolo Lombradie. To nejcennější vítězství však získává právě na Aveniru a to už jméno Bernal rezonuje i v uších manažera tehdejšího Teamu Sky, Davida Brailsforda. Stabilita Bernalových výkonů navíc přináší body týmu Androni Giocattoli do italského poháru a tím i místenku na Giro di Italia následujícího roku. Savio je tak spokojen a ochoten jednat o přestupu svého klíčového závodníka. Při podpisu smlouvy s Bernalem si Savio vymínil jeho tříleté trvání. Intuice, štěstí, nebo zkušenost? Každopádně teď na tom hodlá vydělat. Chce-li Sky Bernala, musí zaplatit.

Stačí rok a má pětiletý kontrakt

Brailsford však nemá do kapsy hluboko. V Bernalovi vidí téměř hotového profesionála s výjimečným přístupem ke sportu i životu. Učenlivého závodníka, který může být budoucím vítězem Tour de France. Nejslavnější závod světa Bernal absolvuje hned při svém prvním roce ve Sky po boku Chrise Froomea a vítěze Tour 2018 Gerainta Thomase. V debutové sezoně mezi cyklistickou špičkou si připisuje celkové vítězství na domácím závodě Oro y Paz v konkurenci Quintany nebo Urána a dres nejlepšího závodníka v celkové klasifikaci si přivlastní i v Kalifornii, suverénně nejprestižnějším klání USA a stále populárnější přípravě na Tour.

Chybu dělá pouze v Katalánsku, kde v poslední etapě padá a láme si klíční kost. I to je však zajímavá zkušenost, protože za 33 dní od fraktury Bernal už vítězí v časovce na Romandii, švýcarském závodu nejvyšší třídy World Tour. Schopnost regenerace a psychická odolnost je u tohoto závodníka unikátní. Z účastí na třítýdenním závodě tak není potřeba čekat.

V roli horského domestika se Bernal učí, jak se sebou během třítýdenního vypětí zacházet, a spolehlivě pracuje pro oba lídry britské sestavy. I jako domestik však končí na 15. místě celkového pořadí a mezi muži do 25 let je druhý. Vedení Sky si mne ruce. S Bernalem se skvěle spolupracuje, je loajální a pokorný. Není to typicky hrdý Kolumbijec s mnohdy nezvladatelným jihoamerickým temperamentem. Mluví dobře anglicky, je komunikativní a hlavně umí vyhrávat.

Brailsford ví, že narazil na zlatou žílu, a tak teprve 21letému závodníkovi nabízí hned pětiletý kontrakt. Pro současnou cyklistiku naprosto výjimečná smlouva. Taková možnost se neodmítá a Bernal se bez dlouhého váhání upisuje britskému týmu až do roku 2023, přestože současný sponzor Sky už oznamuje, že s týmem v roce 2019 končí.

K titulu pomohly závaly

Éru týmu Ineos má Egan Bernal zahájit na italském Giru. Loňská sezona dokazuje, že je připraven na roli lídra týmu a po vítězství na prvním velkém etapáku sezony 2019 Paříž-Nice a třetím místě v Katalánsku je ve skvělé formě. Těsně před Girem však přichází zpráva o tréninkovém pádu doma v Kolumbii, kde Bernal žije se svou přítelkyní, jen 12 kilometrů od rodičů a mladšího bratra.

Egan Bernal se svojí přítelkyní
Egan Bernal se svojí přítelkyní | Foto: Reuters

Další zlomenina klíční kosti Bernala vyřazuje ze souboje o růžový dres a Ineos musí čekat , jestli se Bernal zotaví stejně rychle jako po stejném zranění v loňském roce. Tím však problému britského týmu nekončí. Ze sestavy pro Tour de France po hrůzostrašném pádu v tréninku před časovkou na Criteriu du Dauphiné vypadává Chris Froome. Zlomenina stehenní kosti a další vážná zranění dokonce ukončují sezonu nejúspěšnějšího závodníka na celková pořadí Grand Tours současnosti. Lídrem pro Tour de France tak nemůže být nikdo jiný než obhájce titulu Geraint Thomas.

Anebo ne? Egan Bernal se opět dává velmi rychle do stoprocentní kondice a vítězí v celkovém pořadí Okolo Švýcarska, závodě často považovaném za nejtěžší týdenní závod světa a oblíbené generálce před Starou dámou. Staví se tak do pozice spolufavorita Tour de France, i když sám hovoří hlavně o podpoře Thomase. Tour probíhá hladce, Bernal neztrácí v prvních horských etapách, zvládá poziční jízdu na větru i v hromadných dojezdech a horší den prožívá jen v individuální časovce v Pau, kde končí 22. se ztrátou 1:36 na vítěze Alaphillipa, 1:22 na Thomase. I to však ke Grand Tour patří. Naopak nadmořská výška v alpských etapách třetího týdne Bernalovi viditelně svědčí.

Klíčová etapa přichází v 19. den závodu. Tým Ineos se konečně rozhodne útočit na žlutý dres při přejezdu přes nejvyšší stoupání celé Tour Col de l´Iseran. Bernal projíždí jeho vrchol ve výšce 2770 metrů nad mořem jako první a virtuálně vysvléká žlutého Alaphillipa. Když je etapa kvůli sněhovým bouřím a sesuvům půdy v cílovém stoupání do Tignes neutralizována a čas pro celkové pořadí zastaven na Iseranu, přichází Bernalův životní moment.

V slzách dojetí přebírá žlutý dres a ví, že je blízko historickému úspěchu. Jaký byl plán Ineosu v etapě přes Iseran, se už nikdo nedozví. Pocit nedokončené práce viditelně čiší jak ze šéfa týmu Brailsforda, tak z Gerainta Thomase. Vítězství týmu je však přednější.

Následující zkrácená etapa na Val Thorens už nenabízí mnoho možností na změnu v pořadí. Ineos jede konzervativně, hájí žlutý dres podle své tradice a po 33 kilometrů dlouhém výjezdu do alpského lyžařského ráje je dobojováno. Kde leží klíč k historicky prvnímu kolumbijskému vítězství na Tour de France, nelze přesně určit a historii okolnosti Bernalova triumfu nezajímají. Zajímavější bude jeho budoucnost.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy