Dříve přes třicet, nyní sotva deset. Českých obránců v NHL ubývá

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
2. 3. 2016 14:13
Řečeno ochranářskou terminologií se český obránce stává v NHL vysoce ohroženým druhem. V letošní sezoně zasáhlo alespoň do jednoho zápasu prestižní zámořské soutěže celkem 280 beků, z nichž jen deset vlastní české občanství.
Radko Gudas je jedním z desíti českých obránců, kteří se letos v NHL objevili.
Radko Gudas je jedním z desíti českých obránců, kteří se letos v NHL objevili. | Foto: ČTK

Praha - Řečeno ochranářskou terminologií se český obránce stává v NHL vysoce ohroženým druhem. V letošní sezoně zasáhlo alespoň do jednoho zápasu prestižní zámořské soutěže celkem 281 beků, z nichž jen deset vlastní české občanství.

"S obránci se v extralize zapomnělo pracovat. Myslelo se jen na útok a obránci nám teď chybí. Když se podíváme do světa, výběr je malý, a když už, jsou ti hráči starší," řekl Aktuálně.cz asistent Vladimíra Vůjtka u hokejové reprezentace Jaroslav Špaček, bývalý vynikající bek, který má na starosti právě zadní řady národního mužstva.

Tuzemských obránců jsou teď v NHL pouhá čtyři procenta, což je žalostně málo. Zvláště pak, když se podíváme na čísla z minulých let. Dvouciferné číslo nebylo výjimkou, ale pravidlem. Tomu však, zdá se, na nějaký čas odzvonilo.

Počet českých obránců v NHL

  • 2000/01 - 32 obránců
  • 2005/06 - 27 obránců
  • 2010/11 - 14 obránců
  • 2015/16 - 10 obránců
Zdroj: Ondřej Kuchař

Vůbec největší počet našich beků hrál v NHL právě v sezoně 2000/2001. Byl to rok, kdy si Češi podmanili celou ligu. Kanadské bodování soutěže jasně ovládl Jaromír Jágr, třetí byl Patrik Eliáš a čtvrtý Martin Straka. Tak povedený bodový rok už český hokej nikdy potom nezažil.

Ve druhé desítce bodování obránců se umístili Tomáš Kaberle nebo Roman Hamrlík, absolutní jednička draftu z roku 1992. Od té doby svítila česká vlaječka u beka taženého v elitní desítce jen dvakrát. V roce 2000 si Columbus vybral jako celkově čtvrtého Rostislava Kleslu a o čtyři roky později byl devátým mladíkem v pořadí Ladislav Šmíd.

Pak dlouho nic. A lepší to nebude ani letos, kdy jediným Čechem, který by mohl být vybrán v prvním kole, je Libor Hájek (rozhovor s ním čtěte zde). Jeho šance však nejsou příliš velké.

Krize se řeší

Špatné situaci na defenzivním postu jsou si vědomi i lidé, kteří stojí ve vedení českého hokeje. "Ten problém tu je, víme o něm a řešíme ho," řekl Špaček. V současnosti již u nás funguje speciální program právě pro rozvoj obránců. Svaz organizuje kempy pro hráče a semináře pro trenéry.

Jde o jednodenní kempy pro talentované hráče z ligy osmých tříd. Povětšinou se tak jedná o čtrnáctileté hochy. Jsou zde zváni i bývalí špičkoví hokejisté, jako Marek Malík, Libor Procházka, Pavel Trnka nebo Jiří Šlégr. Ten je rád, že se i u nás konečně hnuly ledy.

"V minulosti tu byly školy pro brankáře, útočníky, ale nikdy ne pro obránce. Teď to však začíná fungovat. Je důležité začít pracovat hned v začátcích. V žácích by si však kluci měli vyzkoušet všechny posty, jen tak se pozná, kam patří. Navíc i útočník by měl umět bránit," tvrdí Šlégr.

"V poslední dekádě se tady bohužel na beky trochu zapomnělo, ale nebyli jsme sami, kdo zaspal dobu," myslí si manažer reprezentace Slavomír Lener. A jeho slova potvrzují počty obránců i jiných evropských zemí. Výjimkou je pouze Švédsko.

Jak jsou na tom další evropské země?

Švédsko - 29 obránců

Rusko - 10 obránců

Finsko - 6 obránců

Švýcarsko - 5 obránců

Slovensko - 3 obránci

Německo - 3 obránci

Zdroj: Ondřej Kuchař

Česko bývalo vždy zásobárnou kvalitních konstruktivních útočně laděných obránců. Dnes je již v NHL takový snad jen jediný, a to 39letý veterán Marek Židlický, který nejspíš po sezoně ukončí kariéru. Ostatní jsou spíše defenzivně ladění tvrďáci.

Zajímavostí pak je, že nejlépe placeným českým bekem je Ladislav Šmíd. Muž, který paběrkuje na hraně prvního týmu Calgary, si letos přijde na téměř čtyři miliony dolarů. Z dosavadních 63 utkání jich odehrál pouze 22 a nezískal v nich jediný bod.

Líbili se Šustr s Polákem

Na další inspekční cestu se za moře včera vydal Jaroslav Špaček. Na té první se mu, dle jeho slov, líbily hlavně výkony Andreje Šustra a Romana Poláka. On a Jakub Kindl v poslední den přestupů změnili svá působiště. "Šli do lepších klubů, měli by si polepšit. Snad se chytnou a budou dál předvádět dobré výkony," doufá Špaček.

Nadějí pro české defenzivní řady může být například pět mladíků, kteří loni po úspěšném šampionátu osmnáctiletých odešli za moře, nebo kvalitní jedinci střední generace. "Tomáš Kundrátek a Michal Kempný, to jsou kluci, kteří podle mého patří mezi aktuální evropskou špičku. Šanci na velkou akci určitě mají," myslí si Vladimír Vůjtek.

Loni a předloni to však, co se týče českých obránců hrajících tuzemskou nejvyšší soutěž, vypadalo veseleji. Jenže hráči jako Pláněk, Jank, Doudera, Vitásek nebo Eminger spíše stagnují, místo aby ve svých týmech získávali klíčové role. Jejich šance na zahrání si, byť "jen" na mistrovství světa, jsou malé.

Již včera byla uzávěrka pro zaslání předběžné soupisky pro Světový pohár, čítající celkem šestnáct jmen. Dnes v 17 hodin by se seznam vyvolených měla dozvědět i veřejnost. Konečná nominace pak bude oznámena na začátku června.

 

Právě se děje

Další zprávy