Chytil nasázel za Slavii nejrychlejší hattrick v české lize, Dynamo už není poslední

25. 2. 2024 17:01
Fotbalisté Slavie porazili ve 22. kole Fortuna:Ligy Pardubice 3:0. Pražané se dlouho trápili v koncovce, ale střídající Mojmír Chytil pak mezi 66. a 74. minutou vyrovnal nejrychlejší hattrick v samostatné nejvyšší soutěži. České Budějovice zdolaly Olomouc 2:1 a odrazily se z poslední pozice.
Mojmír Chytil.
Mojmír Chytil. | Foto: Milan Kammermayer

Bývalý útočník Pardubic Chytil dal tři branky v jednom ligovém utkání poprvé v kariéře. Vršovičtí bodovali i v osmém vzájemném duelu v nejvyšší soutěži a posedmé za sebou v nich zvítězili.

Slávisté vyhráli posedmé z posledních osmi kol a z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí bod na Spartu, která má ale k dobru večerní utkání na Slovácku. Za týden se Vršovičtí představí v derby na Letné, předtím ještě ve středu přivítají pražského rivala ve čtvrtfinále domácího poháru. Pardubičtí na jaře ve čtvrtém duelu poprvé prohráli a jsou v tabulce třináctí.

Slávistický trenér Trpišovský před nadcházejícími derby v úvodu šetřil několik opor. Do základní sestavy nenasadil jednoho z kapitánů Holeše, Chytila ani Provoda. Poprvé na jaře naskočili stoper Vlček a uzdravený záložník Zafeiris, v útoku pak dostali šanci Tijani s Van Burenem.

Pražané podle předpokladů od začátku diktovali tempo hry, ale nedařilo se jim ve finální fázi. V 18. minutě kryl Tijaniho přízemní střelu brankář Budinský, který si za chvíli poradil i tvrdou ranou v podání Wallema.

Norský záložník byl velmi aktivní. V 36. minutě se zbavil obránce, pardubického gólmana ale neprostřelil. Krátce nato trefil Van Buren v souboji ve výskoku do hlavy Daňka, sudí Radina ale faul neodpískal a nezasáhl ani videorozhodčí. V závěru dlouhého nastavení první půle pak hlavičkoval kousek vedle Tijani.

Do druhého dějství Trpišovský nasadil Chytila a Provodem a ze hry stáhl Van Burena se zraněným Zafeirisem. Slávisté pokračovali v náporu, ve 47. minutě se ale neprosadil Tijani a Ogbua vychytal Budinský.

Domácí kouč pak poslal na trávník další dva střídající hráče Masopusta se Zmrzlým a favorit krátce nato otevřel skóre. Masopust nacentroval z pravé strany a Chytil hlavičkou zblízka překonal Budínského.

I na dalších dvou gólech se podíleli střídající hráči. V 72. minutě Ševčík kolmicí vysunul Provoda, jehož ještě pardubický brankář vychytal, ale dorážející Chytil už zblízka doklepl balon do sítě. Za další dvě minuty pak český reprezentant a někdejší pardubický útočník dokonal svůj premiérový hattrick v nejvyšší soutěži poté, co po přihrávce zleva od Provoda z první překonal Budinského.

Chytil skóroval třikrát za osm minut a vyrovnal nejrychlejší hattrick v samostatné ligové historii. Někdejší sparťanský útočník Siegl se v březnu 1994 při vítězství 4:0 nad Duklou prosadil mezi 80. a 88. minutou. Chytil se v tomto ročníku nejvyšší soutěže trefil desetkrát a na lídra tabulky kanonýrů plzeňského Šulce mu chybí už pouze gól.

Slávisté dohrávali zápas v pohodě a mohli přidat ještě minimálně jednu branku. V 78. minutě ale Tijani trefil tyč a chvíli nato zasáhl Budinský proti Zmrzlému, jenž si prvního soutěžního gólu za Pražany nedočkal.

Vzpruha pro Dynamo

České Budějovice porazily Olomouc 2:1 a posunuly se na předposlední místo tabulky. Na šestnáctou Karvinou mají jednobodový náskok. Dynamo o druhém domácím vítězství za sebou rozhodlo po změně stran díky brankám Martina Králika a Zdeňka Ondráška. Králik byl sice v 78. minutě vyloučen po druhé žluté kartě, hosté ale přesilovku využili pouze ke snížení Filipa Nováka.

Trápící se Hanáci v nejvyšší soutěži nezvítězili pošesté za sebou, v jarní části sezony ve čtyřech utkáních získali pouhý bod a propadli se na osmou pozici. Olomoučtí podlehli Českým Budějovicím po předchozích třech ligových výhrách.

Ve vyrovnané první půli mohli diváci vidět spíše jen náznaky šancí. I když například domácí Nikl v 11. minutě hlavičkoval z dobré pozice nad branku. Ondráškova střela z úhlu z 27. minuty také olomouckého brankáře Stoppena nepřekvapila. Hosté chtěli jihočeskou defenzivu překvapit v závěru prvního poločasu nápaditě rozehranou standardní situací, ale oblouček za zeď netrefili Vodháněl ani Vraštil.

České Budějovice začaly po přestávce aktivněji a po chvíli otevřely skóre. V 52. minutě si na centr Sladkého naběhl Čermák, jenž hlavičkoval do tyče. Míč se odrazil ke Králikovi a slovenský obránce ho napálil pod břevno. Českobudějovický stoper vstřelil na jaře druhý gól.

Jihočeši v 63. minutě přidali další zásah. Opět akce začala přesným centrem beka Sladkého, který našel kapitána Ondráška a jeho hlavička skončila v síti. Pětatřicetiletý útočník se v ligové sezoně trefil potřetí a v týmové tabulce střelců dotáhl Alliho.

Olomoučtí hráči se poté probrali. Vodháněl dokonce překonal českobudějovického brankáře, ale jeho gól rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu. V 78. minutě Králik fauloval Vodháněla a viděl druhou žlutou kartu. Sigma pak byla lepším týmem a domácí se spíše jen snažili hájit náskok.

Hanáci se v 85. minutě dočkali první jarní branky, když přesnou přihrávku střídajícího Pospíšila zužitkoval Novák a dočkal se premiérového gólu po návratu do české ligy. Předtím se třiatřicetiletý obránce naposledy prosadil v květnu 2015 za Jablonec. Více však už hosté nestihli a potvrdili špatný vstup do druhé poloviny ročníku.

22. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - FK Pardubice 3:0 (0:0)

Branky: 66., 72. a 74. Chytil. Rozhodčí: Radina - Váňa, Leška - Petřík (video). ŽK: Patrák, Surzyn, Hlavatý (všichni Pardubice). Diváci: 17.562.

Sestavy:

Slavia: Mandous - Vlček, Ogbu (70. Holeš), Zima - Douděra, Ševčík, Zafeiris (46. Provod), Diouf (63. Zmrzlý) - Wallem (63. Masopust) - Van Buren (46. Chytil), Tijani. Trenér: Trpišovský.

Pardubice: Budinský - Mareš, Kukučka (76. Tischler), Chlumecký, Surzyn - Solil, Kissiedou (76. Vacek), Hlavatý - Daněk (84. Míšek) - Patrák (76. Sychra), Krobot (68. Zlatohlávek). Trenér: Kováč.

Dynamo České Budějovice - Sigma Olomouc 2:1 (0:0)

Branka: 52. Králik, 63. Ondrášek - 85. Novák. Rozhodčí: Kotala - Nádvorník, Dresler - Berka (video). ŽK: Ondrášek, Králik, Hellebrand, Sladký - Breite, Singateh, Vodháněl, Vraštil. ČK: 78. Králik. Diváci: 2398.

Sestavy:

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Nikl, Králik, Trummer - Suchan, Čermák, Hellebrand (87. Hák) - Šigut (87. Brandner), Alli (78. Poulolo) - Ondrášek (71. Tranziska). Trenér: Lerch.

Olomouc: Stoppen - Vraštil, Pokorný (68. Zorvan), Novák - Uriča (81. Fortelný), Spáčil (59. Juliš), Breite, Ventúra (68. Šíp), Sláma - Vodháněl, Singateh (68. Pospíšil). Trenér: Jílek.