Tohle nechceme vidět, něco je špatně, říká Rybář. Biatlonisté netuší, co se s nimi děje

Aleš Vávra Aleš Vávra
16. 3. 2018 8:01
Poslední letošní zastávka českých biatlonistů začala na Holmenkollenu zklamáním.
Jakub Štvrtecký. V devatenácti při premiéře nezklamal.
Jakub Štvrtecký. V devatenácti při premiéře nezklamal. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha/Oslo - Slušné počiny Veroniky Vítkové a Evy Puskarčíkové, ozdobené umístěními v elitní dvacítce na jedné straně, výrazné množství negativ na té druhé.

Drtivá většina reprezentačního týmu zklamala, nejvíce pak vyvolávají otazníky více než matné výkony mužských opor. Tak lze v krátkosti zhodnotit čtvrteční sprinty v Oslu, na místě poslední zastávky českého biatlonu v letošní sezoně.

"Dosáhli jsme výsledků, o kterých nemůžu říci, že je chceme vidět," hodnotil kriticky hlavní trenér národního týmu Ondřej Rybář. 

Zarazila ho umístění Ondřeje Moravce a Michala Krčmáře. Ti uspěli na střelnici, ovšem běžeckým výkonem o pořádný kus zaostali za svým obvyklým standardem. Takhle špatně v aktuální sezoně neběželi, i když měli vyloženě špatný den.

"Opravdu těžko se nám výsledky hodnotí. Víme, že když Ondra dá za nula a Michal za jedna a umístí se ve třetí, respektive čtvrté desítce, je něco špatně," prohlásil Rybář v rozhovoru pro oficiální web českého biatlonu.

Zmínil těžké podmínky, vymlouvat se na ně ale nechtěl. "Je tu těžký, tupý sníh, náročná trať, výrazné rozdíly mezi jednotlivými závodníky. Přemýšlíme s trenéry, co bylo z našeho pohledu špatně," zopakoval.

Devětadvacáté místo Moravce a sedmatřicátá pozice jeho mladšího kolegy byly dozajista velkým zklamáním. Krčmář po závodě napsal na svůj instagramový účet: "Na trati to není dobré. A já chci zjistit proč?!"

Už před týdnem před závody ve finském Kontiolahti on i další členové týmu hovořili o poolympijské únavě. Teď se zdá, že se těsně před koncem sezony ještě prohloubila. Mrzí to dvojnásob kvůli poslední možnosti, jak nasbírat body do důležitého Poháru národů. Češi nepřesvědčují a hazardují s náskokem, který si během sezony vůči konkurentům v boji o desáté místo vypracovali.

"Bohužel dnešek byl znovu ve znamení bolavých nohou," napsala na sociální síť zklamaná Jessica Jislová. Ve čtvrtek skončila hluboko v poli poražených, její jméno ve výsledkové listině figurovalo až na 71. pozici. Ještě hůře na tom překvapivě byla Markéta Davidová, se čtyřmi chybami jí patřilo 79. místo. Veronika Zvařičová skončila až osmaosmdesátá.

Podobné to bylo mezi muži. Dva na bodech, tři v podstatě na chvostu. Jaroslav Soukup pětašedesátý, Jakub Štvrtecký osmdesátý a Adam Václavík dokonce devadesátý. 

Druhý jmenovaný byl jediným mužem, který se v úterý dočkal od trenérů pochvaly. Devatenáctiletý debutant Štvrtecký zaujal rychlým během a potvrdil tak svou nejsilnější stránku.

"Líbil se mi Kubův běžecký projev. Byl živý a Kuba dokázal držet tempo. Zažil atmosféru, získal zkušenosti a věřím, že jej účast ve Světovém poháru motivuje a posune dále," zhodnotil Rybář výkon mladého biatlonisty z Letohradu.

Za zaznamenání jistě stojí také fakt, že nejrychlejším Čechem na lyžích byl Adam Václavík. Sedmadvacátý ze všech. I on potvrdil velké předpoklady, zároveň ale železnou pravidelnost svých selhání na střelnici.

Další dobrý závod předvedla Veronika Vítková. Slečna spolehlivá opět konkurovala absolutní světové špičce a skončila jedenáctá. Udržela tak šesté místo v celkovém pořadí seriálu. Nebýt jediné chyby při poslední desáté ráně, mohlo to být ještě veselejší.

"Té rány je opravdu škoda. Nevěřila jsem si na to, vystřelit tu ránu hned, pozdržela jsem ji a pak jsem za tou ránou skočila a strhla ji dolů. Bohužel, byla to moje chyba. I tak je ale jedenácté místo super," potvrdila Vítková spokojenost.

Je jediným českým jménem, které se může podle pořadí Světového poháru řadit mezi absolutní současnou špičku. V top 20 už nikdy jiný z Čechů nefiguruje. Moravec je jednadvacátý, Krčmář pětadvacátý a Puskarčíková devětadvacátá.

Češi teď mají den volna a poté dvě poslední možnosti na vylepšení rozpačitého konce sezony, ve které bodovali ziskem dvou olympijských medailí. V sobotu se v Oslu jede štafeta žen a stíhací závod mužů, v neděli pak celý program uzavře stíhací závod žen a štafeta mužů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 1 hodinou

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy