Biatlonová generační obměna musí začít. Do akce jde teenager, který na kole válcoval Moravce

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 3. 2018 6:00
Nominace Markéty Davidové na Světový pohár do Osla překvapením není, na rozdíl od účasti teprve devatenáctiletého debutanta Jakuba Štvrteckého.
Jakub Štvrtecký.
Jakub Štvrtecký. | Foto: ČTK

Praha - Není na co čekat. A českým biatlonovým trenérům je to úplně jasné. Generační obměna reprezentačního týmu je nevyhnutelná a především v mužské kategorii se z ní rychle stává akutní nutnost.

Největší opory stárnou. Pětatřicetiletý Jaroslav Soukup po sezoně končí, jeho vrstevník Michal Šlesingr zřejmě po té příští. A už čtyřiatřicáté narozeniny v létě oslaví Ondřej Moravec. 

Je podstatné, aby zkušenosti na světové scéně začali sbírat mladíci. I za cenu toho, že zpočátku prožijí bolestivá selhání a propadáky.

Dvaadvacetiletý Ondřej Hošek zvládl své premiérové starty v lednu velmi obstojně. Nyní čeká podobný test zdatnosti ještě o tři roky mladšího Jakuba Štvrteckého. 

Biatlonista původem z Beskyd dostal reprezentační pozvánku na nadcházející závody v norském Oslu. Na Holmenkollenu zažije velkou premiéru mezi dospělou elitou díky nemoci Michala Šlesingra. 

"Je mi líto, že Boušek onemocněl. Vím, že jinak bych nikam neletěl. Na druhou stranu si té šance velmi vážím a jsem za ni rád," uvedl Štvrtecký pro oficiální web českého biatlonu.

A měl pravdu. Pokud by Šlesingr zůstal zdravý, Štvrteckého premiéra by se vůbec nekonala. Na cenné zkušenosti, na důležitý první kontakt se Světovým pohárem by musel mladý talent, jenž bude juniorem ještě příští sezonu, čekat další dlouhé měsíce.

Čechům totiž větší fluktuaci v týmu neumožňuje vachrlatá situace v boji o desáté místo v Pořadí národů.

Potřebují doslova každý bodík, obzvlášť proto, že vynechávají poslední zastávku letošního seriálu v ruské Ťumeni. Zařazení nevyzpytatelného mládí namísto zkušenosti by se tak mohlo v této klíčové chvíli krutě vymstít.

Štvrtecký na loňském MČR v biatlonu na horských kolech.
Štvrtecký na loňském MČR v biatlonu na horských kolech. | Foto: ČTK

Štvrteckého nominace je v každém případě cennou investicí do budoucnosti českého biatlonu, jakkoli k ní došlo víceméně shodou okolností. Rezervní reprezentační tým totiž závodí na IBU Cupu v Rusku a jiný talentovaný mladík, který by přicházel do úvahy - Milan Žemlička - je také nemocný.

Štvrtecký byl ještě v minulé sezoně dorostencem, mezi juniory letos závodí prvním rokem, přesto jsou jeho výkony velmi zajímavé.

"Kuba, přestože je nováčkem v juniorech, patří na trati k těm absolutně nejrychlejším. Světový pohár zkouší i řada dalších juniorů z jiných zemí, a tak budeme mít alespoň porovnání," prohlásil hlavní trenér Ondřej Rybář. Nic konkrétního od Štvrteckého pochopitelně chtít nebude. "Jde jen o to, aby v atmosféře Světového poháru nabral nějaké zkušenosti," zdůraznil kouč.

Svou rychlost a fyzickou zdatnost už ostatně osobnostem reprezentačního výběru jednou naplno předvedl. Stalo se loni v létě.

Štvrtecký, už devět let jezdící v barvách klubu z Letohradu, tehdy na mistrovství České republiky v biatlonu na horských kolech velkou část závodu školil největší hvězdy. Dvě třetiny devítikilometrového klání byl jeho překvapivým lídrem.

"Kuba byl výkonností úplně jinde, prostě jsme mu nestačili," přiznával tehdy Ondřej Moravec, který závod nakonec vyhrál. Na poslední střelecké položce totiž Štvrtecký neudržel nervy a musel na dvě trestná kola.

Nedostatek zkušeností. Sbírat je mladý biatlonista, který na nedávném MS juniorů v Estonsku skončil šestý ve vytrvalostním závodu, začne na legendárním Holmenkollenu.

Biatlon je na vrcholu, nebo se tomu vrcholu mílovými kroky blíží, říká šéf biatlonistů Jiří Hamza

Biatlon je na vrcholu, nebo se tomu vrcholu mílovými kroky blíží, říká šéf biatlonistů Jiří Hamza. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 minutami

Útočník Teplý podepsal v NHL nováčkovskou smlouvu s Chicagem

Český hokejový útočník Michal Teplý podepsal nováčkovský kontrakt s Chicagem, které si ho vybralo ve čtvrtém kole loňského draftu NHL ze 105. místa. Osmnáctiletý rodák z Havlíčkova Brodu, který odehrál poslední sezonu za tým Winnipeg Ice v juniorské WHL, oznámil dohodu obou stran na svém instagramovém účtu.

"Jsem moc šťastný a cítím se poctěný, že jsem svůj první kontrakt v NHL podepsal s Blackhawks. Chci poděkovat všem lidem okolo sebe, kteří mi pomohli dostat se až sem. Nikdy bych to nedokázal bez mé rodiny, kamarádů a Winnipegu Ice. Také nemohu zapomenout na můj milovaný tým v Havlíčkově Brodu," okomentoval velký okamžik kariéry Teplý.

Účastník juniorského mistrovství světa na přelomu roku v Ostravě a Třinci, kde si za pět startů připsal stejný počet nahrávek, prošel postupně všemi mládežnickými výběry reprezentace. Během ročníku 2018/19 nastoupil v dresu Liberce do 15 extraligových utkání.

V poslední sezoně už Teplý zářil v barvách Ice. Za 53 zápasů si připsal 63 bodů díky 29 gólům a 34 nahrávkám, což znamenalo nejlepší produktivitu ze všech nováčků ve WHL.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Google a Apple se spojily v boji proti koronaviru, monitorovat by mohly až tři miliardy lidí

Technologické firmy Google a Apple uzavřely partnerství, aby pomohly bránit šíření koronaviru. Zájemcům chtějí umožnit dozvědět se pomocí zařízení v chytrém telefonu, zda se nedostali do blízkosti nakažených nemocí Covid-19. Své partnerství oznámily v pátek. Monitorovat by mohly až tři miliardy obyvatel planety, pokud se do systému přihlásí.

Smartphony s operačním systémem iOS od Applu nebo Androidem od Googlu si budou moci vyměňovat informace prostřednictvím rozhraní bluetooth. Pokud se majitel takto vybaveného telefonu dostane do kontaktu s infikovaným jedincem, pošle mu přístroj zprávu, že se má izolovat a zůstat v karanténě.

Google a Apple uvedly, že technologii začaly vyvíjet před 14 dny a dostupná by mohla být v půli května. Dodaly, že nebude sledovat polohu nebo identitu uživatelů, ale zaznamená pouze údaje o tom, kdy se k sobě jejich telefony přiblížily.

Další zprávy