Vítková byla ve sprintu jedenáctá. Puskarčíková skvěle střílela, ale běh ji poslal na 18. místo

ČTK ČTK
15. 3. 2018 14:17
V Oslu vyhrála Slovenka Anastasia Kuzminová a dostala se do čela celkového hodnocení Světového poháru.
Veronika Vítková
Veronika Vítková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Oslo - Biatlonistka Veronika Vítková skončila ve sprintu v Oslu s jednou chybou jedenáctá, poté co minula poslední ránu v závodě. Díky skvělému běhu navzdory jednomu trestnému kolu vyhrála Slovenka Anastasia Kuzminová, která se po šestém triumfu v sezoně posunula do čela Světového poháru před Finku Kaisu Mäkäräinenovou.

Bronzová olympijská medailistka Vítková zahájila závod čistou úvodní položkou. Vestoje střílela svižně, ale při poslední ráně těsně minula terč a musela na trestné kolo.

"Tu poslední ránu jsem lehce odložila a pak jsem ji strhla dolů," řekla České televizi Vítková. "Byla to taková kalibrová rána na pěti hodinách," doplnil kouč ženského týmu Zdeněk Vítek.

V součtu se sedmnáctým běžeckým časem zaznamenala ve sprintu nejhorší výsledek v kalendářním roce. Mimo elitní desítku v této disciplíně skončila naposledy v prosinci v Annecy, kde byla šestnáctá.

Vítek přesto její vystoupení hodnotil pozitivně. "Myslím si, že to byl povedený závod. I když to nebyla desítka, jedenácté místo je určitě povedené," poznamenal.

O vylepšení pozice se může Vítková pokusit v nedělní stíhačce, před kterou ji ještě v sobotu čeká ženská štafeta. "Štafetový závod není tak dlouhý, tak mi snad nevezme tolik sil. Zkusím prolomit smůlu čtyřpoložkových závodů a co nejlépe ji zastřílet," řekla.

Na rozdíl od Vítkové tentokrát střílela čistě další česká reprezentantka Eva Puskarčíková, pro kterou to byl vůbec první střelecky čistý sprint v sezoně. "Jsem ráda, že jsem zakončila sprintovou sezonu dvěma nulami a že jsem ještě ukázala, že to umím. Doufám, že ty dva závody, co nás tady čekají, se taky trefím," prohlásila Puskarčíková. Pomalý běh ji ale srazil na 18. místo. "Moje pocity? Bylo to hodně náročné, řekla bych, že to každým závodem jde ještě níž a níž," dodala.

Juniorské šampionce se nepovedla ležka

Žádná další česká biatlonistka do nedělního stíhacího závodu nepostoupila. Jessica Jislová skončila se dvěma chybami v osmé desítce. Tam byla i Markéta Davidová, která se k týmu vrátila po úspěšném vystoupení na juniorském mistrovství světa. Světová šampionka si závod "odstřelila" třemi chybami vleže a další minelu přidala vestoje.

Kuzminová sice musela po první položce na jedno trestné kolo, ale po trati letěla a díky bezchybné druhé položce většině soupeřek výrazně odskočila. Sekundovat jí dokázala jen přesná Darja Domračevová z Běloruska, která bude vyrážet do stíhacího závodu se ztrátou zhruba devíti sekund. Třetí Julia Džymová z Ukrajiny už za Kuzminovou zaostala takřka o půl minuty.

Boj o velký křišťálový glóbus si zkomplikovala Mäkäräinenová, která se čtyřmi chybami uzavírala bodovanou čtyřicítku a přišla o žlutý trikot. Pro stíhačku má na Kuzminovou bezmála dvouminutové manko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy