Superman Gjelland? České biatlonistky trenéra velebí, Nor navíc pomáhá šetřit

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 11. 2018 20:01
Na Egila Gjellanda ještě před startem nové biatlonové sezony prší chvála ze všech stran.
Egil Gjelland.
Egil Gjelland. | Foto: ČTK

Obdivná slova českých biatlonistek, které se od jara pod vedením držitele zlaté olympijské medaile ze štafety z roku 2002 připravují, hovoří za vše.

"Jeho přístup mi sedí. Stávalo se mi, že jsem toho měla plné zuby. Teď vím, že trénink zvládnu, protože do něj nejdu z únavy. A kdo už nemůže, pro toho trénink jednoduše končí," nechala se v létě slyšet Veronika Vítková.

Lucie Charvátová v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz dokonce uvedla, že nový kouč byl jedním z hlavních důvodů, proč si rozmyslela konec kariéry.

"On je pro mě velká změna, má nové tréninkové metody, jiný přístup k tréninku. Je velmi optimistický, dokáže motivovat a především je empatický a skvěle komunikuje. Silná osobnost," chválila pětačtyřicetiletého Nora.

A k pozitivním ohlasům se naposledy připojila i Markéta Davidová. Mladá závodnice o Gjellandovi prohlásila: "Je to bezva člověk, je s ním sranda. Hodně se ptá, jak se cítíme, a není pro něj problém trénink jakkoliv pozměnit, když je potřeba."

Jak se ale ukazuje, přínos norského odborníka pro český biatlon je širší, než se původně předpokládalo. Juniorské reprezentační výběry v listopadu zamířily na soustředění do norského Trysilu a vedení týmů požádalo Gjellanda o konzultace. Jeho reálná pomoc nakonec předčila očekávání.

"Egil nám opravdu hodně pomohl," prozradil kouč Aleš Lejsek. "Dohodl ubytování za dobrou cenu, objednal tréninkové hodiny v aréně nebo nám poradil, ať na nákupy s naším kuchařem jezdíme přes hranici do Švédska, protože tam je levněji," popsal konkrétně Lejsek pro oficiální webové stránky českého biatlonu.

Podle všech dostupných ohlasů tak (prozatím zkušební roční) angažmá vášnivého farmáře odstartovalo takřka pohádkově. Jestli budou české ženy pod jeho vedením sbírat úspěchy ve Světovém poháru, se dozvíme záhy, ostrá sezona začne ve slovinské Pokljuce už v neděli 2. prosince.

Gjelland má rozhodně na co navazovat. Norský biatlonový tým žen vedl čtyři roky, a podílel se tak na dvanácti medailích ze světových šampionátů i na velkém křišťálovém glóbu pro legendární Toru Bergerovou.

Dva roky vedl i norské muže, na jaře 2016 se ale rozhodl dát si od trénování pauzu. O další dva roky později dostal nabídku od českého biatlonového svazu. 

"Neměl jsem v plánu znovu začínat, ale jak jednání pokračovala, vzbudilo to ve mně zájem. Šlo o nabídku, která přichází jednou za život," prohlásil pro norská média.

Přestože s biatlonem začal Gjelland až v patnácti letech, jeho silnou stránkou byla přesná střelba. V roli závodníka absolvoval od roku 1995 dvanáct sezon ve Světovém poháru, v individuálních závodech dokázal jednou vyhrát a sedmkrát vystoupit na pódium. Zúčastnil se dvou olympijských her a devíti světových šampionátů.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy