Superman Gjelland? České biatlonistky trenéra velebí, Nor navíc pomáhá šetřit

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 11. 2018 20:01
Na Egila Gjellanda ještě před startem nové biatlonové sezony prší chvála ze všech stran.
Egil Gjelland.
Egil Gjelland. | Foto: ČTK

Obdivná slova českých biatlonistek, které se od jara pod vedením držitele zlaté olympijské medaile ze štafety z roku 2002 připravují, hovoří za vše.

"Jeho přístup mi sedí. Stávalo se mi, že jsem toho měla plné zuby. Teď vím, že trénink zvládnu, protože do něj nejdu z únavy. A kdo už nemůže, pro toho trénink jednoduše končí," nechala se v létě slyšet Veronika Vítková.

Lucie Charvátová v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz dokonce uvedla, že nový kouč byl jedním z hlavních důvodů, proč si rozmyslela konec kariéry.

"On je pro mě velká změna, má nové tréninkové metody, jiný přístup k tréninku. Je velmi optimistický, dokáže motivovat a především je empatický a skvěle komunikuje. Silná osobnost," chválila pětačtyřicetiletého Nora.

A k pozitivním ohlasům se naposledy připojila i Markéta Davidová. Mladá závodnice o Gjellandovi prohlásila: "Je to bezva člověk, je s ním sranda. Hodně se ptá, jak se cítíme, a není pro něj problém trénink jakkoliv pozměnit, když je potřeba."

Jak se ale ukazuje, přínos norského odborníka pro český biatlon je širší, než se původně předpokládalo. Juniorské reprezentační výběry v listopadu zamířily na soustředění do norského Trysilu a vedení týmů požádalo Gjellanda o konzultace. Jeho reálná pomoc nakonec předčila očekávání.

"Egil nám opravdu hodně pomohl," prozradil kouč Aleš Lejsek. "Dohodl ubytování za dobrou cenu, objednal tréninkové hodiny v aréně nebo nám poradil, ať na nákupy s naším kuchařem jezdíme přes hranici do Švédska, protože tam je levněji," popsal konkrétně Lejsek pro oficiální webové stránky českého biatlonu.

Podle všech dostupných ohlasů tak (prozatím zkušební roční) angažmá vášnivého farmáře odstartovalo takřka pohádkově. Jestli budou české ženy pod jeho vedením sbírat úspěchy ve Světovém poháru, se dozvíme záhy, ostrá sezona začne ve slovinské Pokljuce už v neděli 2. prosince.

Gjelland má rozhodně na co navazovat. Norský biatlonový tým žen vedl čtyři roky, a podílel se tak na dvanácti medailích ze světových šampionátů i na velkém křišťálovém glóbu pro legendární Toru Bergerovou.

Dva roky vedl i norské muže, na jaře 2016 se ale rozhodl dát si od trénování pauzu. O další dva roky později dostal nabídku od českého biatlonového svazu. 

"Neměl jsem v plánu znovu začínat, ale jak jednání pokračovala, vzbudilo to ve mně zájem. Šlo o nabídku, která přichází jednou za život," prohlásil pro norská média.

Přestože s biatlonem začal Gjelland až v patnácti letech, jeho silnou stránkou byla přesná střelba. V roli závodníka absolvoval od roku 1995 dvanáct sezon ve Světovém poháru, v individuálních závodech dokázal jednou vyhrát a sedmkrát vystoupit na pódium. Zúčastnil se dvou olympijských her a devíti světových šampionátů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy