Superman Gjelland? České biatlonistky trenéra velebí, Nor navíc pomáhá šetřit

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 11. 2018 20:01
Na Egila Gjellanda ještě před startem nové biatlonové sezony prší chvála ze všech stran.
Egil Gjelland.
Egil Gjelland. | Foto: ČTK

Obdivná slova českých biatlonistek, které se od jara pod vedením držitele zlaté olympijské medaile ze štafety z roku 2002 připravují, hovoří za vše.

"Jeho přístup mi sedí. Stávalo se mi, že jsem toho měla plné zuby. Teď vím, že trénink zvládnu, protože do něj nejdu z únavy. A kdo už nemůže, pro toho trénink jednoduše končí," nechala se v létě slyšet Veronika Vítková.

Lucie Charvátová v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz dokonce uvedla, že nový kouč byl jedním z hlavních důvodů, proč si rozmyslela konec kariéry.

"On je pro mě velká změna, má nové tréninkové metody, jiný přístup k tréninku. Je velmi optimistický, dokáže motivovat a především je empatický a skvěle komunikuje. Silná osobnost," chválila pětačtyřicetiletého Nora.

A k pozitivním ohlasům se naposledy připojila i Markéta Davidová. Mladá závodnice o Gjellandovi prohlásila: "Je to bezva člověk, je s ním sranda. Hodně se ptá, jak se cítíme, a není pro něj problém trénink jakkoliv pozměnit, když je potřeba."

Jak se ale ukazuje, přínos norského odborníka pro český biatlon je širší, než se původně předpokládalo. Juniorské reprezentační výběry v listopadu zamířily na soustředění do norského Trysilu a vedení týmů požádalo Gjellanda o konzultace. Jeho reálná pomoc nakonec předčila očekávání.

"Egil nám opravdu hodně pomohl," prozradil kouč Aleš Lejsek. "Dohodl ubytování za dobrou cenu, objednal tréninkové hodiny v aréně nebo nám poradil, ať na nákupy s naším kuchařem jezdíme přes hranici do Švédska, protože tam je levněji," popsal konkrétně Lejsek pro oficiální webové stránky českého biatlonu.

Podle všech dostupných ohlasů tak (prozatím zkušební roční) angažmá vášnivého farmáře odstartovalo takřka pohádkově. Jestli budou české ženy pod jeho vedením sbírat úspěchy ve Světovém poháru, se dozvíme záhy, ostrá sezona začne ve slovinské Pokljuce už v neděli 2. prosince.

Gjelland má rozhodně na co navazovat. Norský biatlonový tým žen vedl čtyři roky, a podílel se tak na dvanácti medailích ze světových šampionátů i na velkém křišťálovém glóbu pro legendární Toru Bergerovou.

Dva roky vedl i norské muže, na jaře 2016 se ale rozhodl dát si od trénování pauzu. O další dva roky později dostal nabídku od českého biatlonového svazu. 

"Neměl jsem v plánu znovu začínat, ale jak jednání pokračovala, vzbudilo to ve mně zájem. Šlo o nabídku, která přichází jednou za život," prohlásil pro norská média.

Přestože s biatlonem začal Gjelland až v patnácti letech, jeho silnou stránkou byla přesná střelba. V roli závodníka absolvoval od roku 1995 dvanáct sezon ve Světovém poháru, v individuálních závodech dokázal jednou vyhrát a sedmkrát vystoupit na pódium. Zúčastnil se dvou olympijských her a devíti světových šampionátů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy