Královna je pryč, nastal čas pro princeznu? Čeká mě dlouhá cesta, tvrdí Davidová

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 11. 2018 6:19
Nová sezona, nové výzvy. Markéta Davidová se chystá na definitivní přechod do dospělé kategorie. Jednadvacetiletá dívka je obecně považovaná za budoucího lídra českého biatlonu. Jak se vyrovnává s tlakem?
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Biatlonová královna je pryč, nastal čas pro korunní princeznu?

"Markéta Davidová má veškeré předpoklady, aby jednou nahradila Gabrielu Koukalovou". Slova prezidenta českého biatlonu Jiřího Hamzy z letošního září.

Mladičká biatlonistka už je na podobná srovnání několik let zvyklá. Možná i proto už nyní působí vyrovnaným a vyspělým dojmem. Když mluví o vysokých očekáváních, které na ni jako na velkou juniorskou hvězdu logicky klade česká sportovní veřejnost, evidentně zůstává nohama pevně na zemi.

Zjednodušující označení "nová Gabriela Koukalová" už se jí musí zajídat, přesto trpělivě reaguje.

"Říkám to pokaždé, když mě někdo spojuje s Gabčou. Myslím, že mám před sebou hrozně velký kus práce, bůhví jestli se vůbec někdy dostanu na úroveň, na jakou se dostala ona."

"Takže ne, žádný tlak na sebe necítím," dodává důrazně v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Její předešlé úspěchy jsou do jisté míry zavazující. Juniorská mistryně světa i Evropy se do elitní kategorie dokázala úspěšně začlenit už loni. Sebejistými výkony vybojovala účast na olympiádě, kde překvapila fantastickým patnáctým místem ve sprintu.

Dokonce se pak dostala mezi smetánku, jela závod s hromadným startem a skončila osmnáctá.

Není divu, že je její jméno vyslovováno s velkou naději do budoucna. "Nepřipouštím si to. Ani se jako nějaká budoucí hvězda necítím," opakuje.

"Samozřejmě si toho vážím, že mi lidé věří. Ale jak říkám, ještě mě čeká dlouhá cesta," plně si uvědomuje zrádnost, kterou někdy optimistické představy fanoušků představují. 

Sama si do své první kompletní sezony mezi dospělými neklade přehnané nároky.

"Určitě bych moc ráda pravidelněji bodovala a byla oporou ve štafetě," tvrdí. V předloňské sezoně vybojovala ve Světovém poháru 13 bodů a skončila na 92. místě. V té minulé byla sice o místečko lepší, získala ale pouze 8 bodů za sprint v Annecy a stíhačku v Anterselvě.

Hlavní cíl pro ni bude zlepšit střelbu. Její běžecké výkony jsou dlouhodobě na vysoké úrovni, na střelnici ale bude třeba konzistentnějších výkonů. V minulé sezoně měla Davidová úspěšnost střelby 72 procent.

Příprava na novou sezonu u mladé závodnice z Janova nad Nisou proběhla bez komplikací. "Zase mi příprava hrozně rychle utekla," směje se. "Nemocná jsem nebyla, takže vše podle plánu. Snad to tak vydrží."

Jen v září měla jiný režim. Alespoň na týden se musela dostat do školy. "Letos mě čeká poslední rok a bakalářka," připomíná svůj paralelní boj na Vysoké škole zemědělské, kde studuje obor Zoorehabilitace a asistenční práce se zvířaty.

"Předměty z předešlých ročníků mám splněné, takže zatím to jde podle plánu. Uvidíme, jak zvládnu letos závodit, napsat bakalářku, zkouškové a připravit se na státnice. Vážně to bude boj na všech frontách," vypráví s pozitivním úsměvem.

Jak vlastně dokáže studium vklínit do nabitého zimního programu s jednou zastávkou Světového poháru za druhou? 

"Mám individuální studijní plán, profesoři mi vycházejí vstříc. Když je třeba, řeším s nimi předměty individuálně. Někdy musím vypracovávat práce navíc," popisuje. Velká milovnice zvířat a naděje českého biatlonu ale jedním dechem dodává: "Škola mě baví, takže to není takové utrpení."

Individuální přístup ostatně oceňuje i v biatlonové reprezentaci. Nového trenéra Nora Egila Gjellanda si stejně jako ostatní biatlonistky nemůže vynachválit.

"Je to bezva člověk, je s ním sranda. Hodně se ptá, jak se cítíme a není pro něj problém trénink jakkoli pozměnit, když je potřeba," vypráví.

Na změny v přípravě si rychle zvykla. "Ubyla volna, to chvíli bolelo, než si tělo navyklo na trochu jiný režim. Víc jsme běhaly. Byly tam i některé rychlé výběhy, ty asi bolely nejvíc," vzpomíná Markéta Davidová.

A doufá, že v sezoně, která odstartuje už na začátku prosince ve slovinské Pokljuce, bude moci z náročných tréninků těžit. Talent a předpoklady jsou jedna věc, bitvy ale vyhrává vůle a tvrdá dřina. Davidová to dobře ví.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy