Královna je pryč, nastal čas pro princeznu? Čeká mě dlouhá cesta, tvrdí Davidová

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 11. 2018 6:19
Nová sezona, nové výzvy. Markéta Davidová se chystá na definitivní přechod do dospělé kategorie. Jednadvacetiletá dívka je obecně považovaná za budoucího lídra českého biatlonu. Jak se vyrovnává s tlakem?
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Biatlonová královna je pryč, nastal čas pro korunní princeznu?

"Markéta Davidová má veškeré předpoklady, aby jednou nahradila Gabrielu Koukalovou". Slova prezidenta českého biatlonu Jiřího Hamzy z letošního září.

Mladičká biatlonistka už je na podobná srovnání několik let zvyklá. Možná i proto už nyní působí vyrovnaným a vyspělým dojmem. Když mluví o vysokých očekáváních, které na ni jako na velkou juniorskou hvězdu logicky klade česká sportovní veřejnost, evidentně zůstává nohama pevně na zemi.

Zjednodušující označení "nová Gabriela Koukalová" už se jí musí zajídat, přesto trpělivě reaguje.

"Říkám to pokaždé, když mě někdo spojuje s Gabčou. Myslím, že mám před sebou hrozně velký kus práce, bůhví jestli se vůbec někdy dostanu na úroveň, na jakou se dostala ona."

"Takže ne, žádný tlak na sebe necítím," dodává důrazně v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Její předešlé úspěchy jsou do jisté míry zavazující. Juniorská mistryně světa i Evropy se do elitní kategorie dokázala úspěšně začlenit už loni. Sebejistými výkony vybojovala účast na olympiádě, kde překvapila fantastickým patnáctým místem ve sprintu.

Dokonce se pak dostala mezi smetánku, jela závod s hromadným startem a skončila osmnáctá.

Není divu, že je její jméno vyslovováno s velkou naději do budoucna. "Nepřipouštím si to. Ani se jako nějaká budoucí hvězda necítím," opakuje.

"Samozřejmě si toho vážím, že mi lidé věří. Ale jak říkám, ještě mě čeká dlouhá cesta," plně si uvědomuje zrádnost, kterou někdy optimistické představy fanoušků představují. 

Sama si do své první kompletní sezony mezi dospělými neklade přehnané nároky.

"Určitě bych moc ráda pravidelněji bodovala a byla oporou ve štafetě," tvrdí. V předloňské sezoně vybojovala ve Světovém poháru 13 bodů a skončila na 92. místě. V té minulé byla sice o místečko lepší, získala ale pouze 8 bodů za sprint v Annecy a stíhačku v Anterselvě.

Hlavní cíl pro ni bude zlepšit střelbu. Její běžecké výkony jsou dlouhodobě na vysoké úrovni, na střelnici ale bude třeba konzistentnějších výkonů. V minulé sezoně měla Davidová úspěšnost střelby 72 procent.

Příprava na novou sezonu u mladé závodnice z Janova nad Nisou proběhla bez komplikací. "Zase mi příprava hrozně rychle utekla," směje se. "Nemocná jsem nebyla, takže vše podle plánu. Snad to tak vydrží."

Jen v září měla jiný režim. Alespoň na týden se musela dostat do školy. "Letos mě čeká poslední rok a bakalářka," připomíná svůj paralelní boj na Vysoké škole zemědělské, kde studuje obor Zoorehabilitace a asistenční práce se zvířaty.

"Předměty z předešlých ročníků mám splněné, takže zatím to jde podle plánu. Uvidíme, jak zvládnu letos závodit, napsat bakalářku, zkouškové a připravit se na státnice. Vážně to bude boj na všech frontách," vypráví s pozitivním úsměvem.

Jak vlastně dokáže studium vklínit do nabitého zimního programu s jednou zastávkou Světového poháru za druhou? 

"Mám individuální studijní plán, profesoři mi vycházejí vstříc. Když je třeba, řeším s nimi předměty individuálně. Někdy musím vypracovávat práce navíc," popisuje. Velká milovnice zvířat a naděje českého biatlonu ale jedním dechem dodává: "Škola mě baví, takže to není takové utrpení."

Individuální přístup ostatně oceňuje i v biatlonové reprezentaci. Nového trenéra Nora Egila Gjellanda si stejně jako ostatní biatlonistky nemůže vynachválit.

"Je to bezva člověk, je s ním sranda. Hodně se ptá, jak se cítíme a není pro něj problém trénink jakkoli pozměnit, když je potřeba," vypráví.

Na změny v přípravě si rychle zvykla. "Ubyla volna, to chvíli bolelo, než si tělo navyklo na trochu jiný režim. Víc jsme běhaly. Byly tam i některé rychlé výběhy, ty asi bolely nejvíc," vzpomíná Markéta Davidová.

A doufá, že v sezoně, která odstartuje už na začátku prosince ve slovinské Pokljuce, bude moci z náročných tréninků těžit. Talent a předpoklady jsou jedna věc, bitvy ale vyhrává vůle a tvrdá dřina. Davidová to dobře ví.

 

Právě se děje

před 49 minutami

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy