Královna je pryč, nastal čas pro princeznu? Čeká mě dlouhá cesta, tvrdí Davidová

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 11. 2018 6:19
Nová sezona, nové výzvy. Markéta Davidová se chystá na definitivní přechod do dospělé kategorie. Jednadvacetiletá dívka je obecně považovaná za budoucího lídra českého biatlonu. Jak se vyrovnává s tlakem?
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Biatlonová královna je pryč, nastal čas pro korunní princeznu?

"Markéta Davidová má veškeré předpoklady, aby jednou nahradila Gabrielu Koukalovou". Slova prezidenta českého biatlonu Jiřího Hamzy z letošního září.

Mladičká biatlonistka už je na podobná srovnání několik let zvyklá. Možná i proto už nyní působí vyrovnaným a vyspělým dojmem. Když mluví o vysokých očekáváních, které na ni jako na velkou juniorskou hvězdu logicky klade česká sportovní veřejnost, evidentně zůstává nohama pevně na zemi.

Zjednodušující označení "nová Gabriela Koukalová" už se jí musí zajídat, přesto trpělivě reaguje.

"Říkám to pokaždé, když mě někdo spojuje s Gabčou. Myslím, že mám před sebou hrozně velký kus práce, bůhví jestli se vůbec někdy dostanu na úroveň, na jakou se dostala ona."

"Takže ne, žádný tlak na sebe necítím," dodává důrazně v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

Její předešlé úspěchy jsou do jisté míry zavazující. Juniorská mistryně světa i Evropy se do elitní kategorie dokázala úspěšně začlenit už loni. Sebejistými výkony vybojovala účast na olympiádě, kde překvapila fantastickým patnáctým místem ve sprintu.

Dokonce se pak dostala mezi smetánku, jela závod s hromadným startem a skončila osmnáctá.

Není divu, že je její jméno vyslovováno s velkou naději do budoucna. "Nepřipouštím si to. Ani se jako nějaká budoucí hvězda necítím," opakuje.

"Samozřejmě si toho vážím, že mi lidé věří. Ale jak říkám, ještě mě čeká dlouhá cesta," plně si uvědomuje zrádnost, kterou někdy optimistické představy fanoušků představují. 

Sama si do své první kompletní sezony mezi dospělými neklade přehnané nároky.

"Určitě bych moc ráda pravidelněji bodovala a byla oporou ve štafetě," tvrdí. V předloňské sezoně vybojovala ve Světovém poháru 13 bodů a skončila na 92. místě. V té minulé byla sice o místečko lepší, získala ale pouze 8 bodů za sprint v Annecy a stíhačku v Anterselvě.

Hlavní cíl pro ni bude zlepšit střelbu. Její běžecké výkony jsou dlouhodobě na vysoké úrovni, na střelnici ale bude třeba konzistentnějších výkonů. V minulé sezoně měla Davidová úspěšnost střelby 72 procent.

Příprava na novou sezonu u mladé závodnice z Janova nad Nisou proběhla bez komplikací. "Zase mi příprava hrozně rychle utekla," směje se. "Nemocná jsem nebyla, takže vše podle plánu. Snad to tak vydrží."

Jen v září měla jiný režim. Alespoň na týden se musela dostat do školy. "Letos mě čeká poslední rok a bakalářka," připomíná svůj paralelní boj na Vysoké škole zemědělské, kde studuje obor Zoorehabilitace a asistenční práce se zvířaty.

"Předměty z předešlých ročníků mám splněné, takže zatím to jde podle plánu. Uvidíme, jak zvládnu letos závodit, napsat bakalářku, zkouškové a připravit se na státnice. Vážně to bude boj na všech frontách," vypráví s pozitivním úsměvem.

Jak vlastně dokáže studium vklínit do nabitého zimního programu s jednou zastávkou Světového poháru za druhou? 

"Mám individuální studijní plán, profesoři mi vycházejí vstříc. Když je třeba, řeším s nimi předměty individuálně. Někdy musím vypracovávat práce navíc," popisuje. Velká milovnice zvířat a naděje českého biatlonu ale jedním dechem dodává: "Škola mě baví, takže to není takové utrpení."

Individuální přístup ostatně oceňuje i v biatlonové reprezentaci. Nového trenéra Nora Egila Gjellanda si stejně jako ostatní biatlonistky nemůže vynachválit.

"Je to bezva člověk, je s ním sranda. Hodně se ptá, jak se cítíme a není pro něj problém trénink jakkoli pozměnit, když je potřeba," vypráví.

Na změny v přípravě si rychle zvykla. "Ubyla volna, to chvíli bolelo, než si tělo navyklo na trochu jiný režim. Víc jsme běhaly. Byly tam i některé rychlé výběhy, ty asi bolely nejvíc," vzpomíná Markéta Davidová.

A doufá, že v sezoně, která odstartuje už na začátku prosince ve slovinské Pokljuce, bude moci z náročných tréninků těžit. Talent a předpoklady jsou jedna věc, bitvy ale vyhrává vůle a tvrdá dřina. Davidová to dobře ví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy