Co máme dělat? zoufají si sestry Fialkovy. Prostě podepište, nařizuje slovenský svaz

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 11. 2018 16:01
Zdá se to jako začarovaný kruh, ale jedna strana musí ustoupit, pokud mají slovenské biatlonistky Paulina a Ivona Fialkovy v nové sezoně závodit. Do startu první zastávky Světového poháru zbývají méně než dva týdny a sestry ještě nemají podepsanou reprezentační smlouvu. Domácí svaz zatím odmítá ze svých podmínek slevit.
Dostane Paulina Fialková šanci jásat i v novém ročníku Světového poháru?
Dostane Paulina Fialková šanci jásat i v novém ročníku Světového poháru? | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

"Základem našich problémů je to, že nové vedení reprezentace po naší nejúspěšnější sezoně v minulém roce vyhodilo naši hlavní trenérku Anku Murínovou a běžeckého trenéra Martina Bajčičáka. Otázku, proč a komu to prospívá, dosud nikdo nezodpověděl," postěžovaly si na Facebooku sestry Fialkovy.

Vadí jim, že i když si chtěly na vlastní náklady udržet stávající trenérský tým, ze svazu jim bylo jasně vzkázáno, že pro další členy týmu nebudou na závody akreditace…

Oproti tomu slovenský svaz nevidí ve smlouvě nic špatného a argumentuje tím, že podepsalo už 27 reprezentantů včetně hlavní hvězdy Anastasie Kuzminové. Navíc Murínová a Bajčičák jsou nyní vedeni jako osobní trenéři Fialkových.

Sestry však vnímají problém i v osobnostních právech, které smlouva řešila. "Vyžadovala převod osobnostních práv sportovce na svaz, který s nimi mohl volně podnikat, a dokonce je mohl převést na jiné obchodní společnosti a to všechno bez souhlasu sportovce a bez jakékoli protihodnoty," stojí ve facebookovém prohlášení sester.

Podle nich nemůžou biatlonistky propagovat jiný subjekt, aniž by nezískaly písemný souhlas svazu. Ten se ale odkazuje na Mezinárodní biatlonovou unii, která se tak chrání proti tomu, aby sportovci propagovali alkohol nebo cigarety. 

"Takové ustanovení bylo ve smlouvě i v minulosti a sestry Fialkovy s ní nikdy neměly problém," kontruje svaz ve svém prohlášení. 

Biatlonistky ale zjevně neplánují ze svých podmínek dál ustoupit a ptají se: "Co ještě máme udělat, abychom mohli reprezentovat svou zemi?" Svaz jim v úterní zprávě jasně odpověděl: "Přijďte a podepište smlouvu."

Sezona  začíná už 2. prosince ve slovinské Pokljuce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

U Tábora objevili veterináři ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže

Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá Lhota bylo asi 30 ptáků, polovina během dvou dnů uhynula. Nákazu do chovu nejspíš zavlekly divoké kachny z blízkého rybníka, řekl v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Veterináři u uhynulé drůbeže potvrdili subtyp choroby H5N8, stejně jako u čtvrtečního případu uhynulých divokých labutí na Písecku.

Zbytek drůbeže v chovu bude utracen, veterináři vytyčí kolem chovu tříkilometrové a desetikilometrové pásmo, kde zavedou mimořádná opatření, například ohledně přepravy drůbeže. Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy