Co máme dělat? zoufají si sestry Fialkovy. Prostě podepište, nařizuje slovenský svaz

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 11. 2018 16:01
Zdá se to jako začarovaný kruh, ale jedna strana musí ustoupit, pokud mají slovenské biatlonistky Paulina a Ivona Fialkovy v nové sezoně závodit. Do startu první zastávky Světového poháru zbývají méně než dva týdny a sestry ještě nemají podepsanou reprezentační smlouvu. Domácí svaz zatím odmítá ze svých podmínek slevit.
Dostane Paulina Fialková šanci jásat i v novém ročníku Světového poháru?
Dostane Paulina Fialková šanci jásat i v novém ročníku Světového poháru? | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

"Základem našich problémů je to, že nové vedení reprezentace po naší nejúspěšnější sezoně v minulém roce vyhodilo naši hlavní trenérku Anku Murínovou a běžeckého trenéra Martina Bajčičáka. Otázku, proč a komu to prospívá, dosud nikdo nezodpověděl," postěžovaly si na Facebooku sestry Fialkovy.

Vadí jim, že i když si chtěly na vlastní náklady udržet stávající trenérský tým, ze svazu jim bylo jasně vzkázáno, že pro další členy týmu nebudou na závody akreditace…

Oproti tomu slovenský svaz nevidí ve smlouvě nic špatného a argumentuje tím, že podepsalo už 27 reprezentantů včetně hlavní hvězdy Anastasie Kuzminové. Navíc Murínová a Bajčičák jsou nyní vedeni jako osobní trenéři Fialkových.

Sestry však vnímají problém i v osobnostních právech, které smlouva řešila. "Vyžadovala převod osobnostních práv sportovce na svaz, který s nimi mohl volně podnikat, a dokonce je mohl převést na jiné obchodní společnosti a to všechno bez souhlasu sportovce a bez jakékoli protihodnoty," stojí ve facebookovém prohlášení sester.

Podle nich nemůžou biatlonistky propagovat jiný subjekt, aniž by nezískaly písemný souhlas svazu. Ten se ale odkazuje na Mezinárodní biatlonovou unii, která se tak chrání proti tomu, aby sportovci propagovali alkohol nebo cigarety. 

"Takové ustanovení bylo ve smlouvě i v minulosti a sestry Fialkovy s ní nikdy neměly problém," kontruje svaz ve svém prohlášení. 

Biatlonistky ale zjevně neplánují ze svých podmínek dál ustoupit a ptají se: "Co ještě máme udělat, abychom mohli reprezentovat svou zemi?" Svaz jim v úterní zprávě jasně odpověděl: "Přijďte a podepište smlouvu."

Sezona  začíná už 2. prosince ve slovinské Pokljuce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy