Co máme dělat? zoufají si sestry Fialkovy. Prostě podepište, nařizuje slovenský svaz

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
21. 11. 2018 16:01
Zdá se to jako začarovaný kruh, ale jedna strana musí ustoupit, pokud mají slovenské biatlonistky Paulina a Ivona Fialkovy v nové sezoně závodit. Do startu první zastávky Světového poháru zbývají méně než dva týdny a sestry ještě nemají podepsanou reprezentační smlouvu. Domácí svaz zatím odmítá ze svých podmínek slevit.
Dostane Paulina Fialková šanci jásat i v novém ročníku Světového poháru?
Dostane Paulina Fialková šanci jásat i v novém ročníku Světového poháru? | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

"Základem našich problémů je to, že nové vedení reprezentace po naší nejúspěšnější sezoně v minulém roce vyhodilo naši hlavní trenérku Anku Murínovou a běžeckého trenéra Martina Bajčičáka. Otázku, proč a komu to prospívá, dosud nikdo nezodpověděl," postěžovaly si na Facebooku sestry Fialkovy.

Vadí jim, že i když si chtěly na vlastní náklady udržet stávající trenérský tým, ze svazu jim bylo jasně vzkázáno, že pro další členy týmu nebudou na závody akreditace…

Oproti tomu slovenský svaz nevidí ve smlouvě nic špatného a argumentuje tím, že podepsalo už 27 reprezentantů včetně hlavní hvězdy Anastasie Kuzminové. Navíc Murínová a Bajčičák jsou nyní vedeni jako osobní trenéři Fialkových.

Sestry však vnímají problém i v osobnostních právech, které smlouva řešila. "Vyžadovala převod osobnostních práv sportovce na svaz, který s nimi mohl volně podnikat, a dokonce je mohl převést na jiné obchodní společnosti a to všechno bez souhlasu sportovce a bez jakékoli protihodnoty," stojí ve facebookovém prohlášení sester.

Podle nich nemůžou biatlonistky propagovat jiný subjekt, aniž by nezískaly písemný souhlas svazu. Ten se ale odkazuje na Mezinárodní biatlonovou unii, která se tak chrání proti tomu, aby sportovci propagovali alkohol nebo cigarety. 

"Takové ustanovení bylo ve smlouvě i v minulosti a sestry Fialkovy s ní nikdy neměly problém," kontruje svaz ve svém prohlášení. 

Biatlonistky ale zjevně neplánují ze svých podmínek dál ustoupit a ptají se: "Co ještě máme udělat, abychom mohli reprezentovat svou zemi?" Svaz jim v úterní zprávě jasně odpověděl: "Přijďte a podepište smlouvu."

Sezona  začíná už 2. prosince ve slovinské Pokljuce.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy