Závod žen vyhrály Norky, které v této sezoně ovládly všechny štafetové závody, před Německem a Ukrajinou. Mezi muži po 19 letech vyhráli Francouzi.
Třináct sekund od medaile
Štafetu rozběhla Jislová a reprezentantky se od začátku držely v čele závodu. Davidová ve druhém úseku posunula český tým z desáté na čtvrtou příčku a umístění vylepšila i Charvátová, která sice musela šestkrát dobíjet, ale přesto předávala na průběžném druhém místě.
"Dvakrát jsem utekla hrobníkovi z lopaty a nadělala tam spoustu chyb, s tím spokojená nejsem. Při ležce jsem tam první náhradní náboj vůbec nemohla dát, dvakrát se mi vysypal z komory, nechala jsem tam dost vteřin. Ke kvalitnímu výsledku to ještě mělo daleko, ale snažila jsem se odvést své maximum a hlavně jsem ráda, že jsem se vyhnula trestnému kolu, i když ta střelba byla špatná," uvedla na svazovém webu Charvátová.
Kristejn Puskarčíková poté sice klesla až na šestou příčku, ale po čisté závěrečné stojce se vrátila do boje o bronz. V něm ji ale předběhla Němka Denise Herrmannová. České reprezentantky dobíjely celkem desetkrát, i přesto výrazně vylepšily umístění z loňského šampionátu v Östersundu, kde byly patnácté.
"Poslední kolo bylo strašné, hrozně mě mrzí, že jsem to nezvládla lépe. Už jsem ty síly neměla, Herrmannová je hrozná dračice a Pidhrušná bohužel nezkapala, jak jsem doufala. Ještě zabojovala, ta medaile ji nahecovala a já jsem pak už neměla šanci. Mrzí mě ta dobíjená vleže, ale mohlo to tam být i horší," řekla Kristejn Puskarčíková.
Dramatický byl i boj o první místo, v němž měly dlouho navrch domácí Italky, které ale na konečné desáté místo srazil nepovedený třetí úsek. Nejvíc toho dokázaly využít Norky a i s jedním trestným kolem se jim podařilo obhájit zlato. Německo zaostalo o 10,7 sekundy a Ukrajina ztratila 31,1.
Největší blamáž od roku 2001
Muži zaznamenali nejhorší český výsledek na MS od roku 2001, kdy byli jejich předchůdci v Pokljuce čtrnáctí. Právě od tohoto šampionátu čekali na světové zlato Francouzi, kteří se v Anterselvě po 19 letech dočkali díky sestavě Emilien Jacquelin, Martin Fourcade, Simon Desthieux a Quentin Fillon Maillet.
Svůj poslední závod na mistrovství světa v kariéře zvládl solidně Šlesingr, jenž jen jednou dobíjel a předal jako devátý s minimálním odstupem na páté místo. Čechy ale poslala dozadu Moravcova střelba vestoje, ve které jen těsně unikl trestnému kolu. Nedařilo se ani Štvrteckému a Krčmářovi.
Český tým poslala dozadu Moravcova nepovedená položka vestoje, při které trefil jen dvě z prvních pěti ran a s vypětím všech sil odvrátil hrozbu trestného kola. "Měl jsem toho docela dost, je strašné teplo. Měl jsem sucho v puse, že jsem skoro nemohl dejchat. Se silama jsem na tom nebyl dobře a celkem se to odrazilo. Pak už to byl boj," líčil.
Pak se nedařilo ani Štvrteckému a Krčmářovi. Češi museli celkem čtrnáctkrát dobíjet a na vítězné Francouze ztratili takřka čtyři minuty. Po loňském čtvrtém místě a deseti umístěních v TOP 10 za sebou tentokrát na mistrovství světa neuspěli.
Souboj o zlato se odehrával mezi Francií a Německem. Rozhodla poslední střelba, ve které Fillon Maillet předčil Benedikta Dolla. Němec musel na trestný okruh a v posledním kole se před něj dostal ještě Nor Johannes Thingnes Bö.
Ten dotáhl do stříbrného konce norskou stíhací jízdu, která začala po trestném kole Vetleho Sjaastada Christiansena na druhé položce prvního úseku. Do čtvrtého úseku J. T. Bö vyjížděl s více než minutovým mankem na vedoucí Němce.
Čtvrtá skončila ruská štafeta s finišmanem Alexandrem Loginovem. Mistr světa ve sprintu nastoupil poté, co ráno prohledala italská policie kvůli podezření z dopingu jeho hotelový pokoj. Policejní mluvčí informovala, že z porušení pravidel jsou podezřelí jeden závodník a jeho trenér. Podle ruské tiskové agentury Interfax je dotčeným závodníkem právě Loginov.