Davidová myslela, že při masáku zemře, Moravec doběhl jedenáctý

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2020 16:27
Špatná střelba odsoudila české závodnice v nedělním závodě s hromadným startem na MS v italské Anterselvě až na chvost výsledkové listiny. Nejlépe z nich skončila dvacátá Markéta Davidová, tři místa za ní doběhla Eva Kristejn Puskarčíková, Lucii Charvátové patřila až předposlední 29. pozice. Páté zlato na tomto šampionátu získala Norka Marte Olsbuová Röiselandová. 

Ondřej Moravec obsadil na mistrovství světa jedenáctou příčku v závodě s hromadným startem a postaral se o nejlepší český mužský individuální výsledek na šampionátu. Závěrečný závod v Anterselvě ovládl Johannes Thingnes Bö, jenž získal jubilejní desátý světový titul.

Češky měly k desítce daleko

Davidová se po rychlé úvodní položce usadila ve vedoucí skupině, ale pak nasbírala na střelnici pět chyb. Umístěním na konci druhé desítky nenavázala na druhou příčku, kterou zde v závodě s hromadným startem vybojovala v minulé sezoně Světového poháru.

Tentokrát jí došla energie. "Už to fakt nešlo. Od třetího kola jsem myslela, že někde zemřu. Nechala jsem tam všechno a nemám ani kousíček síly navíc. To první kolo se mi jelo dobře, říkala jsem si, že to bude dobré, ale pak to šlo úplně z kopce. Nepodržela jsem to ani na střelbě, takže je z toho dvacáté místo," uvedla Davidová na svazovém webu.

Kristejn Puskarčíková minula jen dvakrát, ale nejpomaleji běžela. Charvátová byla s osmi minelami druhou nejhorší střelkyní závodu a porazila jen Italku Lisu Vittozziovou, která pět ze svých devíti omylů udělala při druhé střelbě vleže.

Röiselandová po čtvrté položce ztrácela více než 14 sekund na domácí hrdinku a obhájkyni titulu Dorotheu Wiererovou, ale v závěrečném kole i díky skvěle připraveným lyžím zaútočila a vyhrála pátý ze sedmi závodů v Anterselvě. Vyrovnala tak bilanci Němky Laury Dahlmeierové z Hochfilzenu 2017, celkem získala už devátý světový titul. V Itálii k tomu přidala ještě dva bronzy.

Na třetím místě v neděli skončila Švédka Hanna Öbergová. Ta získala na vrcholné světové akci první medaili v jiném než vytrvalostním závodě, z něhož má světový titul z roku 2019 i olympijské zlato.

Moravec exceloval na střelnici

Moravec velmi svižně střílel, ale o ještě lepší výsledek ho připravily nezdary při posledních ranách na druhé a čtvrté položce. Na trati se cítil lépe než při sobotní nevydařené štafetě. "Byl jsem příjemně překvapený, že jsem jakž takž mohl jet. Ta poslední rána hlavně na tom stojáku, to by se stávat nemělo, ten výsledek mohl být mnohem veselejší. Mohu se z toho jen poučit, nic s tím neudělám," řekl České televizi.

Při závěrečné položce vnímal, jak jeho konkurenti chybují. "Nemělo by se to, ale slyšel jsem to. Byl tam ten šotek, kdy člověk začne trochu přemýšlet, a to tam být nemá," připustil.

Ze závěrečné střelby odjížděl jako osmý, ale pozici v první desítce neudržel. Na desátého Johannese Kühna z Německa ztratil necelých devět sekund. "Výsledek je to super, s tím jsem spokojenej," radoval se přesto pětatřicetiletý biatlonista. Na mistrovství světa je to jeho nejlepší umístění mezi jednotlivci od Hochfilzenu 2017, kde byl stříbrný ve vytrvalostním závodě. Vyrovnal si také maximum z aktuální sezony Světového poháru, kterým bylo dosud jedenácté místo ze sprintu v Oberhofu.

Loňský vítěz celkového hodnocení Světového poháru Johannes Thingnes Bö jako jediný ze třiceti účastníků bezchybně střílel a po stříbrech ze stíhačky a vytrvalostního závodu získal první individuální zlato na tomto MS. Zvítězil s náskokem 42 sekund před Francouzem Quentinem Fillonem Mailletem. Třetí skončil další Francouz Emilien Jacquelin, jenž ve finiši udolal vítězova bratra Tarjeie Böa.

Česká biatlonová reprezentace si z mistrovství světa v Anterselvě odváží dvě bronzové medaile díky smíšené štafetě a překvapivému úspěchu Lucie Charvátové ve sprintu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy