Davidová myslela, že při masáku zemře, Moravec doběhl jedenáctý

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 23. 2. 2020 16:27
Špatná střelba odsoudila české závodnice v nedělním závodě s hromadným startem na MS v italské Anterselvě až na chvost výsledkové listiny. Nejlépe z nich skončila dvacátá Markéta Davidová, tři místa za ní doběhla Eva Kristejn Puskarčíková, Lucii Charvátové patřila až předposlední 29. pozice. Páté zlato na tomto šampionátu získala Norka Marte Olsbuová Röiselandová. 

Ondřej Moravec obsadil na mistrovství světa jedenáctou příčku v závodě s hromadným startem a postaral se o nejlepší český mužský individuální výsledek na šampionátu. Závěrečný závod v Anterselvě ovládl Johannes Thingnes Bö, jenž získal jubilejní desátý světový titul.

Češky měly k desítce daleko

Davidová se po rychlé úvodní položce usadila ve vedoucí skupině, ale pak nasbírala na střelnici pět chyb. Umístěním na konci druhé desítky nenavázala na druhou příčku, kterou zde v závodě s hromadným startem vybojovala v minulé sezoně Světového poháru.

Tentokrát jí došla energie. "Už to fakt nešlo. Od třetího kola jsem myslela, že někde zemřu. Nechala jsem tam všechno a nemám ani kousíček síly navíc. To první kolo se mi jelo dobře, říkala jsem si, že to bude dobré, ale pak to šlo úplně z kopce. Nepodržela jsem to ani na střelbě, takže je z toho dvacáté místo," uvedla Davidová na svazovém webu.

Kristejn Puskarčíková minula jen dvakrát, ale nejpomaleji běžela. Charvátová byla s osmi minelami druhou nejhorší střelkyní závodu a porazila jen Italku Lisu Vittozziovou, která pět ze svých devíti omylů udělala při druhé střelbě vleže.

Röiselandová po čtvrté položce ztrácela více než 14 sekund na domácí hrdinku a obhájkyni titulu Dorotheu Wiererovou, ale v závěrečném kole i díky skvěle připraveným lyžím zaútočila a vyhrála pátý ze sedmi závodů v Anterselvě. Vyrovnala tak bilanci Němky Laury Dahlmeierové z Hochfilzenu 2017, celkem získala už devátý světový titul. V Itálii k tomu přidala ještě dva bronzy.

Na třetím místě v neděli skončila Švédka Hanna Öbergová. Ta získala na vrcholné světové akci první medaili v jiném než vytrvalostním závodě, z něhož má světový titul z roku 2019 i olympijské zlato.

Moravec exceloval na střelnici

Moravec velmi svižně střílel, ale o ještě lepší výsledek ho připravily nezdary při posledních ranách na druhé a čtvrté položce. Na trati se cítil lépe než při sobotní nevydařené štafetě. "Byl jsem příjemně překvapený, že jsem jakž takž mohl jet. Ta poslední rána hlavně na tom stojáku, to by se stávat nemělo, ten výsledek mohl být mnohem veselejší. Mohu se z toho jen poučit, nic s tím neudělám," řekl České televizi.

Při závěrečné položce vnímal, jak jeho konkurenti chybují. "Nemělo by se to, ale slyšel jsem to. Byl tam ten šotek, kdy člověk začne trochu přemýšlet, a to tam být nemá," připustil.

Ze závěrečné střelby odjížděl jako osmý, ale pozici v první desítce neudržel. Na desátého Johannese Kühna z Německa ztratil necelých devět sekund. "Výsledek je to super, s tím jsem spokojenej," radoval se přesto pětatřicetiletý biatlonista. Na mistrovství světa je to jeho nejlepší umístění mezi jednotlivci od Hochfilzenu 2017, kde byl stříbrný ve vytrvalostním závodě. Vyrovnal si také maximum z aktuální sezony Světového poháru, kterým bylo dosud jedenácté místo ze sprintu v Oberhofu.

Loňský vítěz celkového hodnocení Světového poháru Johannes Thingnes Bö jako jediný ze třiceti účastníků bezchybně střílel a po stříbrech ze stíhačky a vytrvalostního závodu získal první individuální zlato na tomto MS. Zvítězil s náskokem 42 sekund před Francouzem Quentinem Fillonem Mailletem. Třetí skončil další Francouz Emilien Jacquelin, jenž ve finiši udolal vítězova bratra Tarjeie Böa.

Česká biatlonová reprezentace si z mistrovství světa v Anterselvě odváží dvě bronzové medaile díky smíšené štafetě a překvapivému úspěchu Lucie Charvátové ve sprintu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy