MS v biatlonu • Anterselva • 12:30

Masák žen

Hezké nedělní poledne, vítejte u online přenosu biatlonového závodu žen s hromadným startem v rámci MS z italské Anterselvy. Závod začíná ve 12:30.

Je to tady, ženy vyjedou na trať v Anterselvě na tomto mistrovství světa naposledy. Čeká je závěrečná disciplína, tou je už tradičně závod s hromadným startem. Pro většinu závodnic už šampionát skončil, masák totiž jede jen 30 závodnic. Všechny medailistky z tohoto mistrovství, nejlepších 15 ze Světového poháru a zbylé závodnice, kterým se zde dařilo. Poběží se 12,5 km, tedy pět okruhů po 2,5 km a 4x se bude střílet. Ve hře dnes budou tři české závodnice.

Český tým bude mít hned trojnásobné zastoupení. Bronzem ve sprintu si vybojovala účast Lucie Charvátová, umístěním ve Světovém poháru i osmým místem z vytrvalostního závodu se dnes do startovního pole probojovala i Markéta Davidová. Štěstí se usmálo na Evu Kristejn Puskarčíkovou, která se vměstnala do závodu jako úplně poslední z 30. místa. A to především díky 10. místu z individuálního závodu.

Lucie Charvátová ve sprintu žen na MS 2020 v Anterselvě
Lucie Charvátová ve sprintu žen na MS 2020 v Anterselvě | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

19. Baiba Bendiková (LAT)
20. Jekatěrina Jurlovová-Perchtová (RUS)
30. Eva Kristejn Puskarčíková (CZE)

Kde hledat favoritky? Určitě s čísly 1 a 2. Domácí Dorothea Wiererová má na kontě dvě zlaté medaile ze stíhačky a vytrvalostního závodu. Navíc včera skvěle jela i ve štafetě. Možná ještě o chlup větší favoritkou je však Marte Röiselandová. Norka zatím získala medaili ve všech šesti závodech, do kterých nastoupila. Vyhrála sprint, bronz brala ve stíhačce a vytrvalostním závodu. K tomu všemu přidala tři zlata ze štafet, smíšených i čistě ženské. Může se tak stát první ženou v historii, která získá 7 medailí na jednom mistrovství světa.

Marte Olsbu Röiselandová při sprintu na MS 2020 v Anterselvě
Marte Olsbu Röiselandová při sprintu na MS 2020 v Anterselvě | Foto: Reuters

V závodech s hromadným startem je zatím v sezoně nejlepší Kaisa Mäkäräinenová, ta se však v Anterselvě trápí.

25. Lucie Charvátová (CZE)

Včera byly na programu štafety. Zatím ženy bojovaly o medaili a po skvělém výkonu skončily čtvrté, mužům se vůbec nedařilo a po mizerném výkon doběhli až třinácti.

V Anterselvě je téměř vše připraveno, za pár minut se můžeme těšit na divácky velmi atraktivní závod.

Závod s hromadným startem právě začal.

V úvodu jedou závodnice pospolu, jako vždy u závodů s hromadným startem se pole roztrhá až po střelbě.

Celé pole momentálně táhnou Wiererová s Herrmannovou.

Za tři sta metrů půjdeme na první střelbu. Davidová s Charvátovou uzavírají první desítku.

Markéta Davidová sestřelila všechny terče, stejně jako Eva Puskarčíková.

Markéta Davidová je třetí za Simonovou. Eva Puskarčíková je 16.

Lucie Charvátová 2x minula, chybovaly favoritky jako Herrmannová, Wiererová, Röiselandová.

V čele Innergoferová z Rakouska, za ní hned Markéta Davidová a za nimi Julia Simonová z Francie.

Davidová stále druhá za Innerhoferovou, ale je to hodně těsné, první desítka je do 10 vteřin.

Innerhoferová se Simonovou čisté a budou v čele.

Markéta Davidová 2x minula, Eva Puskarčíková jednou.

V první šestce už jsou i favoritky, Wiererová, Herrmannová a Öbergová.

Lucie Charvátová opět 2x chybovala.

Markéta Davidová je 20., Eva Puskarčíková je 23., Lucie Charvátová je poslední.

Až 22. odjížděla Röiselandová, dneska asi skončí bez medaile.

V čele jede čtveřice Innehoferová, Wiererová, Herrmanová a Hojniszová, za nimi jede Simonová.

O dalších 12-13 vteřin jede zbytek.

První stojka je tady.

Innerhoferová se 3 chybami, Herrmanová taky hodněkrát chybovala.

V čele je Simonová, o 11 vteřin zpět je druhá Švédka Öbergová. Wiererová s 1 chybou třetí o 20 vteřin zpět.

Markéta Davidová přidala jednu chybu.

Eva Puskarčíková také s 1 chybou.

Hanna Öbergová je 7 vteřin za Simonovou, Wiererová už jen 4 vteřiny za Švédkou.

Wiererová už je na zádech Öbergová, obě společně stahují vedoucí Francouzku Simonovou.

Wiererová už je před Öbergovou, ale na střelnici dojedou nejspíš společně co nejblíž Simonové.

Už jen 3 a 4 vteřiny ztrácí Wiererová s Öbergovou na Simonovou. Dalších 15 vteřin zpět je Hojnizová z Polska.

Jdeme na poslední položku. Simonová musí zastřílet nulu, pokud chce mít šanci na zlato.

Wiererová musí na 1 trestné kolo, Simonová s Öbergovou na 2!

Na 1 kolo musí i Hojniszová.

Röiselandová zastřílela čistě a pojede si pro další medaili. To je neskutečné.

V čele je ale domuácí Dorothea Wiererová se ztrátou 14 vteřin.

O bronz si to rozdají Öbergová, Simonová a Hojniszová, které odjely společně.

Hojniszová s Öbergovou už odjely Simonové, ta odpadla a bude dnes bez medaile. Polsko - švédský souboj o bronz.

Pozor, pozor. Norka Marte Röiselandová stáhla náskok Wiererové na 6 vteřin. To je neskutečné, co Norka předvádí. Vypadalo to, že je už bez šance, jenže nula na poslední položce ji vrátila do hry.

Norka má více sil než Italka a už je téměř v kontaktu, stáhla náskok 14 vteřina už jede zároveň se soupeřkou.

Tři sta metrů před cílem je už Röiselandová první.

Röiselandová se vzdaluje, mí víc než Wiererová a jede si pro zlato, neuvěřitelné tempo Norky.

A Hanna Öbergová nastupuje před Hojniszovou.

Marte Olsbuová Röiselandová získává 5. zlato a 7. medaili na tomto mistrovství.

Druhá doběhla domácí Wiererová, třetí Švédka Hanna Öbergová. Ta se tak po třech 4. místech dočkala medaile.

Hojniszová čtvrtá, Simonová pátá. Tiril Eckhoffová bez medaile končí 7.

Markéta Davidová skončila dvacátá, další české závodnice na konci 3. desítky.

Marte Olsbuová to dokázala, v sedmém závodě na mistrovství světa vybojovala sedmou medaili. Norka měla před dneškem na kontě jednou zlatou a dvě bronzovou z individuálních závodů a tři zlata ze štafet. Dnes to na medaili nevypadalo, na prvních dvou položkách chybovala. Jenže poté zabrala na lyžích, zastřílela čistě a v závěrečném okruhu stáhla dokonce ztrátu 14 vteřin na vedoucí Wiererovou. Italka tak přidává ke dvěma zlatům druhé stříbro. Třetí doběhla Švédka Hanna Öbergová, která se dočkala po třech čtvrtých místech konečně medaile.

Markéta Davidová začala výborně, rychlou a přesnou položkou. Jenže pak začala chybovat a propadla se. Chybovaly i další dvě závodnice Eva Puskarčíková a Lucie Charvátová, navíc se jim nedařilo ani na trati.

Prozatím je to ode mě vše, nezapomeňte však, že v 15:00 jedou závod s hromadným startem i muži. I u něj se na vás budu těšit.