Bude to moc smutné, říká Davidová. Šlesingr tvrdě kritizuje vládu za populismus

av pep av, pep
Aktualizováno 2. 3. 2020 15:18
Těšili se na vyhlášenou domácí atmosféru, bouřlivé prostředí ale v Novém Městě na Moravě tentokrát vystřídá hrobové ticho. Biatlonisté těžce skousávají pondělní rozhodnutí Bezpečnostní rady státu, která kvůli boji proti šíření koronaviru nepustí do Vysočina arény žádné fanoušky.
Markéta Davidová.
Markéta Davidová. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Mělo jít o vrchol sezony, místo toho čeští biatlonisté zažívají velké zklamání.

Testy v neděli odhalily v Česku první tři případy nákazy novým typem koronaviru a pondělní rozhodnutí vlády bylo nekompromisní: Světový pohár se od čtvrtka do neděle pojede bez diváků.

"Snažím se pochopit a přijmout rozhodnutí vlády, ale zatím se mi to nepovedlo. Také se snažím najít nějaké přirovnání, které vystihne závodění v Novém Městě bez fanoušků. A našel: Bude to jako sex bez orgasmu," napsal na svůj instagramový účet reprezentant Michal Krčmář.

"Sex bez orgasmu a druhé osoby," opravila svého kolegu Eva Kristejn-Puskarčíková. Smutek z rozhodnutí vyjádřila také slovenská biatlonistka Ivona Fialková, která pod příspěvek umístila tři plačící emotikony.

"Trochu jsem to čekala, nicméně to bude moc smutné," řekla deníku Aktuálně.cz nejlepší česká biatlonistka aktuálního ročníku Markéta Davidová.

"Úplně bez nikoho to nebývá ani na Českém poháru. Je to velká škoda, všichni se sem strašně moc těšili hlavně kvůli té atmosféře. Mrzí mě to i kvůli rodině a kamarádům, kteří se chtěli jít podívat, protože to mají blízko," dodala.

Velmi kriticky se k rozhodnutí nepustit do arény žádné fanoušky vyjádřil zkušený reprezentant Michal Šlesingr.

"Je mi smutno z dnešního rozhodnutí bezpečnostní rady vlády, a přiznám se, dost dobře mu nerozumím," napsal na Instagram muž, který měl v Novém Městě na Moravě prožít loučení s českými fanoušky. Po sezoně totiž v sedmatřiceti letech ukončí kariéru.

"Chápu, že zdraví je na prvním místě a nijak to nerozporuji, byť v souvislosti s touhle "korochřipkou" mě opravdu žádná panika nepohlcuje. Na druhou stranu mi není úplně jasné, proč je nutné zakázat diváky v Novém Městě, přičemž ze zahraničí jich mělo dorazit kolem čtyř tisíc a počítalo se s 25 až 30 tisíci návštěvníků denně, dokud necháme v provozu letiště, nákupní centra, pražskou MHD a další," vysvětlil svůj postoj.

Šlesingr dal za příklad letiště Václava Havla, které denně odbaví desítky tisíc cestujících. Ti se přitom setkají s palubním personálem, zaměstnanci letiště a dalšími lidmi, načež zamíří domů.

"Nemyslím si, že je biatlon větší riziko než letiště, takže mě překvapilo, že zatímco biatlonu naše vláda zakázala diváky, tak na letišti nezakázala cestující, vždyť by přece společnosti mohli bez problémů létat bez nich. Připadá mi to jako takové populistické gesto, jak vládě na lidech záleží, což mě vlastně u populistické vlády překvapit nemůže," pokračoval Šlesingr s kritikou. 

Příspěvek uzavřel s tím, že bez fanoušků Světový pohár nebude to pravé. "A vlastně ani nevím, jestli se mi tam vůbec chce," dodal.

Prostřednictvím sítí na něj navázala i jedna z největších ikon současného biatlonu, Francouz Martin Fourcade.

"Nejednotnost kolem COVID-19 pokračuje. Čeští fanoušci do Nového Města nesmějí, ale zároveň není problém, že tam přijede celá biatlonová karavana, jež byla před necelými čtrnácti dny v Itálii," napsal pětinásobný olympijský vítěz na Twitteru.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka však žádná jiná alternativa v podstatě neexistovala. "Organizátoři se s tím budou muset vypořádat. Vzhledem k tomu, kolik lidí na tu akci mělo přijet, je to preventivní opatření," prohlásil.

Pořadatelé očekávali každý den 30 tisíc návštěvníků.

"Zprávu musíme přijmout, je to holý fakt. Samozřejmě to není nic příjemného, je škoda, že o tu báječnou atmosféru přijdeme, ale existují i vyšší principy a rozhodnutí se přizpůsobíme," vyjádřil se pro ČTK Jiří Hamza, šéf organizačního výboru a prezident Českého biatlonového svazu.

Už minulý týden k tomu uvedl: "Problém je, že vás žádná pojišťovna na tyto věci nepojistí, a to máme rozpočet asi na 65 až 70 milionů korun." Pořadatelé proto budou jednat se státem o kompenzaci.

Prodány byly vstupenky bezmála za 35 milionů korun, o případném vrácení vstupného se bude teprve jednat.

"Po jednání se zainteresovanými státními orgány oznámíme do 20. dubna mechanismus, jakým se bude vracet vstupné, případně zdali bude možná výměna za vstupenky na Světový pohár ve Vysočina Areně v roce 2021," uvedl Hamza v oficiálním prohlášení.

Rozhodnutí respektujeme, chci se spojit s premiérem a ministrem školství, prodali jsme vstupenky za 35 milionů korun, peníze budeme lidem vracet. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy