Praha – Biatlonista Michal Šlesingr, který aktivně bojuje proti různým způsobům týrání zvířat, na svém facebookovém profilu sdílel šokující video pocházející z japonského města Taiji. V tamní zátoce každoročně dochází k hromadným masakrům delfínů, jejichž maso je po staletí oblíbenou součástí japonské kuchyně.
"Tohle mi láme srdce," napsal Šlesingr na sociální síti. "Prosím nekupujte si lístky na show s delfíny a neplavte s nimi v bazénech. Nejsou z toho šťastní, žijí v otroctví. Právě to je business, který umožňuje pokračovat v těchto honech na delfíny v Taiji," dodal biatlonista.
The true cost of captivity. No apologies for the graphic footage, the world needs to see this. #tweet4taiji #coveguardians #seashepherd #tokyo2020
Zveřejnil(a) Sea Shepherd Cove Guardians Page (official) dne 27. Říjen 2016
Podle třiatřicetiletého reprezentanta je třeba na podobné nehumánní způsoby zacházení se zvířaty neustále upozorňovat.
Sezona lovu na delfíny začala u Taiji na začátku září. Během následujícího roku tam rybáři zabijí zhruba osmnáct set těchto inteligentních savců. Několik stovek delfínů skákavých sice krvavá jatka přežije, zbytek svého života ale stráví v zajetí v delfináriích celého světa, kde budou proti své vůli nuceni bavit návštěvníky.
O zabíjení delfínů v nechvalně proslulé zátoce přinesl výmluvné svědectví výtečně hodnocený dokument The Cove (Zátoka), který s partou aktivistů, filmařů a potápěčů natočil v roce 2009 režisér Louis Psihoyos. Snímek dostal v roce 2010 sošku Oscara v kategorii dokumentárních filmů.
Film ukázal drastické záběry toho, jak japonští rybáři zabíjejí delfíny zahnané do zátoky za pomocí nožů a kopí, tradičními barbarskými metodami pocházejícími ze 16. století.
Po uvedení snímku The Cove, který vyvolal mezinárodní kritiku, pak vedení rybářů oznámilo, že přejde na humánnější metodu zabíjení, při níž je savec probodnut těsně za dýchacím otvorem tenkou ocelovou tyčí.
Rybáři tvrdili, že bodnutí delfínovi přerazí páteř a smrt nastane velmi rychle, do několika sekund. To ale záhy vyvrátil biologický tým z univerzity v Bristolu. Vědci zjistili, že někteří delfíni žili ještě dlouhé minuty po probodnutí. Podle jejich analýzy se přerušením páteře delfínovi pouze znemožní pohyb, vypadá tedy jako mrtvý, ale ve skutečnosti žije dál a zásadním způsobem trpí.
Aktivisté dále dlouhodobě upozorňují na fakt, že je delfíní maso plné rtuti a může při pravidelnější konzumaci ohrozit zdraví dětí a těhotných žen. Odpůrci lovu delfínů nicméně věří, že masakrům bude již brzy učiněna přítrž. V této souvislosti vzhlížejí zejména k olympijským hrám v Tokiu 2020 a doufají, že pohled očí celého světa na Japonsko přinese enormní tlak veřejnosti, jenž zabíjení ukončí.