Moskva – Auston Matthews a Dylan Larkin. To jsou dvě největší útočné hrozby v týmu Spojených států, který dnes od 15:15 vyzve ve čtvrtfinálovém souboji na šampionátu v Moskvě českou reprezentaci. Co na tom, že jsou oba ještě teenageři.
Začněme u mladšího. Matthewsovi je osmnáct a je pravděpodobnou budoucí jedničkou letošního draftu, v němž by si ho mělo vybrat Toronto. Zatím však tenhle syn amerického otce a mexické matky, po níž vlastní také mexický pas, působí v nejvyšší švýcarské lize.
A nevede se mu tam vůbec špatně. V této sezoně posbíral v barvách týmu Curych Lions 46 bodů (24 branek a 22 asistencí) v šestatřiceti zápasech a umístil se na špici mezi střelci. Měl by se tak stát první draftovou jedničkou hrající v Evropě od dob Alexandra Ovečkina.
Loňský draft ho minul o dva dny
Asi si říkáte, co vůbec dělá tenhle supertalent ve Švýcarsku. Odpověď je jednoduchá. Jelikož se narodil 17. září, o dva dny později, než byl stanovený termín věkového minima, nemohl si ho žádný z klubů vybrat. Kdyby ano, pravděpodobně by byl tažen mezi první trojicí a teď už válel v NHL.
Jenže se tak nestalo a mladý Auston, který v té době posbíral v sezoně 116 bodů v 60 zápasech, cítil, že americkou mládežnickou ligu už přerostl, a proto se rozhodl pro riskantní krok. Odchod do profesionální evropské soutěže. A vybral si Švýcarsko, kde mu nabídli královské podmínky. Kompletní servis, ubytování pro matku se sestrou a plat ve výši bezmála deseti milionů korun.
Čechům dal hattrick
Podle slov legendárního Brendana Shanahana je to však zasloužené. "Po celý život hraje v roli lídra. Jako centr má dobrou postavu, umí skórovat z dálky a stejně tak jít do brány a nastřílet pár ošklivých gólů. Je rozhodně někým, kdo si zaslouží být v pozici, kde nyní je," řekl bývalý skvělý kanonýr na adresu Matthewse.
Češi na něj navíc nemají úplně dobré vzpomínky, ve čtvrtfinále loňského juniorského šampionátu jim totiž nasázel hattrick. Letos v Moskvě se mu na premiérovém MS dospělých daří taky slušně. V sedmi zápasech základní skupiny posbíral tenhle 188 měřící centr šest kanadských bodů.
Takto se například prosadil rychlou střelou zápěstím do sítě Německa...
Auston Matthews scores his 3rd of the tournament.... #IIHFWorlds pic.twitter.com/XgRCTiKgiq
— Robert Söderlind (@HockeyWebCast) May 15, 2016
Larkin = bruslařský král NHL
Ještě o jeden bodík lepší byl ale Dylan Larkin, o rok starší forvard, který už válí v NHL v dresu Detroitu Red Wings. A nováčkovská sezona to pro něj byla fantastická. Zvládl posbírat 45 bodů (23g+22a) a navrch byl pozván na prestižní večer All Star Game.
Na něm se pak zapsal do dějin celé ligy. V dovednostních soutěžích se totiž zúčastnil rychlostních závodů, v nichž se elitním bruslařům stopoval čas, za který zvládli obkroužit jeden okruh. Larkin to jako první hráč v historii zvládl pod 13 sekund a překonal dvacet let platící rekord Mikea Gartnera.
Na celou jízdu se můžete podívat zde...
Dylan Larkin just beat Mike Gartner's #NHLAllStar Fastest Skater record. The record stood for 20 years. Larkin's 19. pic.twitter.com/pxczvEe8r2
— Brad Galli (@BradGalli) January 31, 2016
Experti ho řadí mezi elitní power forvardy
"Vždycky jsem měl hodně rychlé tři nebo čtyři první kroky. Odmala jsem dobře bruslil, pak jsem ale hodně zesílil a přibral a myslel jsem, že se ta rychlost trochu vytratila. Jsem mile překvapen, že ne," řekl Larkin bezprostředně po výkonu.
Uznávaný zámořský hokejový web Future Considerations o něm píše takto: "Krom toho, že Larkin ukázal své brilantní útočné schopnosti, překvapil také svou hrou do těla a poctivým bráněním. Může se zařadit mezi nejlepší power forvardy ligy."
Ocenili ho i soupeři
A uznalou chválu sklízí rodák z Michiganu i od svých soupeřů. Když se kanadský deník Toronto Sun ptal hokejistů NHL, kdo na ně letos udělal největší dojem, většina zmínila Kanea. Dalšími v pořadí byli ale Connor McDavid a právě Dylan Larkin.
Ten patří v týmu USA mezi několik málo hráčů, kteří už mají zkušenost se světovým šampionátem. Loni v Praze se totiž podílel na zisku bronzu, když Američané uzmuli Čechům domácí kov po výsledku 3:0.
Svěřenci Vladimíra Vůjtka tak mají mladíkům, jejichž týmový věkový průměr je jen necelých 23 let, co vracet. Zápas vám nabídneme v online reportáži ZDE.