Fiasko a selhání za miliardy, píší v Rusku. Jandač si stěžoval na náročný program

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
14. 3. 2019 6:25
Bohatý Magnitogorsk vypadl už v osmifinále KHL, čímž vyrovnal svůj dosud nejslabší výsledek z roku 2013. Český trenér Josef Jandač potvrdil pověst muže, který mužstvo připraví na základní část soutěže, jenže v klíčový moment znovu neuspěl. Přestože Metallurg slevil z nejvyšších ambic, píší v Rusku o propadáku.
Josef Jandač dovedl při své premiéře v KHL bohatý Magnitogorsk jen do osmifinále play off.
Josef Jandač dovedl při své premiéře v KHL bohatý Magnitogorsk jen do osmifinále play off. | Foto: Reuters

"Josefe, to bylo naprosté fiasko," nebral si servítky novinář Michajl Skryl z webu sports.ru ve svém blogu o Magnitogorsku. Narážel tím na problém, který pojmenoval sám Jandač, na slabou produktivitu. V šesti zápasech osmifinále proti Ufě nastřílel Magnitogorsk pouhých sedm gólů.

Jen jednou v celé sérii vstřelili Jandačovi svěřenci v základní hrací době více než jednu branku, což stačilo na dvě vítězství v prodloužení. V boji třetího týmu Východní konference se šestým uspěl ten hůře postavený, mezi nejlepší osmičku KHL prošla Ufa výsledkem 4:2.

Magnitogorsk patří historicky k nejsilnějším ruským klubům, KHL dvakrát vyhrál a třikrát za posledních šest sezon se dostal až do finále. Ve světle těchto výsledků je konec v osmifinále propadákem, nicméně Jandač s asistentem Jiřím Kalousem neměli za úkol v prvním roce vyhrát titul.

Generální manažer Gennadij Veličkin vložil do Jandače důvěru směrem k přebudování týmu, který bude v příštích letech zase prohánět ty nejlepší. Po nelehkém začátku se český trenér chytil a v dlouhodobé fázi skončil s týmem třetí v konferenci. O tuto pozici však bojoval až do konce.

Také proto přišel Jandač po vyřazení od Ufy s připomínkou. "Hráli jsme jedenáct zápasů v řadě. Po základní části jsme měli jen dva dny volna a šli jsme do play off. Mělo by se popřemýšlet o programu na konci KHL, aby měli všechny týmy stejné podmínky," podotkl padesátiletý kouč.

Ufa byla před play off ve výhodě, lamentoval Jandač

Magnitogorsk odehrál mezi reprezentační přestávkou a startem play off pět zápasů v devíti dnech, Ufa čtyři utkání za osm dní. Měla tedy o jeden den více času na přípravu, odehrála před osmifinále o zápas méně.

Jenže Magnitogorsk mohl s náročným programem počítat už jen z toho důvodu, že se po Vánocích zúčastnil Spenglerova poháru ve Švýcarsku, kde překvapivě vypadl už ve čtvrtfinále proti Norimberku.

Další rozdíl mezi přípravou svého týmu a Ufou našel Jandač v nasazení nejlepších hráčů před play off. "Ufa měla jisté šesté místo, a tak nechala na konci základní části odpočívat své opory, kdežto my jsme bojovali do poslední chvíle a v play off nám došly síly," uznal Jandač.

Sérii rozhodli legionáři z Ufy Teemu Hartikainen, Linus Omark a Joonas Kemppainen, zatímco hvězdný Sergej Mozjakin z Magnitogorsku poprvé v kariéře v play off neskóroval. Dennis Rasmussen nebo Iiro Pakarinen zapsali jediný bod, u Nikolaje Kuljomina svítily dokonce dvě nuly.

Naději na postup držely hlavně posily, které přišly do Ruska až v průběhu sezony, a sice Američan Nick Shore a ex-liberecký Michal Bulíř. "Střílení gólů bylo naším problémem v celé sérii, ale v šestém zápase jsme byli lepším týmem a věřil jsem, že to dotáhneme," řekl český kouč.

Místo toho Magnitogorsk inkasoval v Ufě 46 sekund před koncem gól na 2:2, prodloužení nezvládl a sezona skončila. "Magnitka utratila miliardy a selhala," vystavil ruský Sport Express krutý titulek. Hokejový glosátor Alexej Ševčenko pak rozebral kritiku Metallurgu o něco podrobněji.

Jen osmifinále s hráči za 180, 165 a 125 milionů rublů

"V Magnitogorsku mluvili o přebudování týmu, ale mladí hráči dostávali příležitost jen okrajově. Znovu se sázelo na přeplácené třicátníky Mozjakina nebo Kuljomina," uvedl Ševčenko. V rozhodujících chvílích mužstvo příliš nepodrželi, stejně jako zkušený reprezentační brankář Vasilij Košečkin.

"Jinde by možná konec v osmifinále nevzbudil takovou pozornost, jenže tam nemají hráče za 180, 165 a 125 milionů rublů," rýpl si Ševčenko do ročních platů (bez bonusů) Mozjakina, Kuljomina a Viktora Antipina.

Mozjakin je s roční gáží přes 61 milionů korun tím nejštědřeji placeným hráčem KHL, Kuljominovi patří celkově třetí místo a Antipinovi deváté. Petrohrad nebo CSKA Moskva mají v první desítce podle platu pro porovnání jen po jednom zástupci.

Byť jindy megalomanský Magnitogorsk před sezonou slevil z nejvyšších cílů, osmifinále je zkrátka málo. "Utratili kupu peněz a ničeho nedosáhli," uzavřel přísně Ševčenko. Je otázka, jak sezonu zhodnotí vedení klubu v čele s manažerem Veličkinem, který Jandače za Ural přivedl.

Na začátku ročníku tvrdil, že má český trenér důvěru na dva roky, ostatně Jandačovi běží smlouva i pro příští sezonu. "Ale zda to tak ve skutečnosti bude, zatím nemůžu říct. Tento týden se budeme o mé budoucnosti bavit s generálním manažerem, každopádně bych rád zůstal," ujistil Jandač.

Čtvrtfinále KHL začalo včera už bez Magnitogorsku. Z českých hokejistů zůstali ve hře gólmani Jakub Kovář z Jekatěrinburgu, Alexander Salák z Jaroslavle a Dominik Hrachovina z Astany. Spolu s nimi už jen Salákův parťák z Lokomotivu, obránce Jakub Nakládal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pošta bude od dubna vydávat důchod opět i na pobočkách. Přizpůsobí se návykům seniorů

Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Uvedl to mluvčí Matyáš Vitík. Nejbližším výplatním dnem pro důchody je čtvrtek 2. dubna. 

Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů.  Pošta podle Vitíka vyhodnotila tento dosavadní způsob výplaty. Úspěšnost doručování byla 80 procent, lokálně ve velkých městech ale pouze 35 procent.

"Z terénního dotazování mezi důchodci a z reakcí této klientely na pobočkách vyplynulo, že velká část těch, kteří si standardně nechávají posílat důchod na poštu, kde si ho také vyberou, nemají o doručování na adresu zájem a stále preferují návštěvu pobočky. S ohledem na tyto odlišnosti a klientské návyky různých skupin seniorů bude od 2. dubna Česká pošta bude vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý," sdělil Vitík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy