Londýn (od našeho zvláštního zpravodaje) - Olympiáda je vždy akcí, kterou sleduje celý svět. Stejně tomu bylo letos, kdy se konala v Číně a bezpochyby tomu stejně bude i za čtyři roky, kdy se upře zrak na Londýn.
Britská metropole se navíc stane vůbec prvním městem, které uspořádá olympijské hry už potřetí v novodobé historii.
"Můžeme se vyrovnat Pekingu," hlásí do světa starosta Londýna Boris Johnson.
Bombastickou akcí s velkolepými ceremoniály a obřími stadiony? Toho se ale sami obyvatelé ostrovního státu obávají. "Bude to náš odkaz budoucím generacím," tvrdí Johnson, který byl letos zvolen hlavním představitelem britské metropole.
Čtěte dále: Obrazem: Pekingský plamen zhasl. Svět hledí k Londýnu
V neděli po boku Davida Beckhama a Jimmyho Page oficiálně převzal olympijskou štafetu. Za čtyři roky však může celou akci odstartovat někdo zcela jiný.
Triatlon v Hyde Parku
Centrem slavnostního zahájení bude Olympijský stadion. Měl by se stát dominantou Olympijského parku, který leží v londýnské čtvrti Stratford.
Zcela nová aréna se začala stavět v květnu letošního roku. Už její vizualizace však budí rozpaky.
Mnohým Britům se plány a budoucí vzhled příliš nelíbí. Paradoxně se ptají, co s ní bude po skončení her. Konstrukce by totiž měla dovolit, aby se z osmdesátitisícového stadionu stal jen "malý" stánek pro 25 tisíc diváků.
Jak to chtějí provést? Zůstane jen spodní patro, další dvě úrovně mají být odstraněny. A nakonec se z monstrózní arény stane malý stadion pro místní fotbalový klub, zřejmě pro Leyton Orient.
A kde se budou konat další disciplíny? Olympiáda se dostane i do samého centra Londýna, ovšem někteří sportovci budou muset hodně cestovat.
Hodně si lidé slibují od triatlonu. Ten se uskuteční v Hyde Parku, tradičním londýnském místě pro odpočinek. Tento areál by měl být centrem pro další události, jakými budou koncerty či promítání filmů. Cyklistický závod zase skončí v Regent's Parku.
Atraktivní bude pod pěti kruhy i plážový volejbal, jenž uvidí diváci u Horse Guards Parade. Původně přehlídkové prostranství White Hallu obsadí tribuny pro patnáct tisíc diváků.
Kanoisté a kajakáři budou bojovat ve stejné vodě, jaká teče do Temže. Ovšem jejich areál vznikne na sever od Londýna, zhruba třicet kilometrů od olympijské vesnice, která bude taktéž součástí stratfordského olympijského areálu.
Fotbal ve Skotsku i ve Wembley
Zato jachtaři pocestují na jih. K Atlantiku, kde budou plachtit po Lamanšském průlivu. Jejich základnou se stane přístav u Weymouthu a Portlandu.
Většina sportovišť teprve vznikne, výjimkou je fotbal, jenž se bude jako obvykle hrát po celé zemi.
A to i ve Walesu a ve Skotsku. Finále potom uvidí diváci v novém Wembley, které bylo dokončeno před rokem.
Čtěte také: Wembley: To je fotbalový chrám a svatá půda
Možná se obyvatelé ostrovního státu také dočkají vyřešení jejich "korejského" problému. Jedním z mála sportů, kdy jeho sportovci nereprezentují Velkou Británii, je právě kopaná.
Stejně jako třeba v rugby existují jen národní týmy Anglie, Skotska či Walesu... A na olympiádu proto Britové nemohou a nebyli na ní už 44 let.
Čtěte dále: Anglie chce fotbalový tým Velké Británie. Na OH 2012
Získat hodně medailí?
Olympiádou nebudou chtít na britských ostrovech tak ohromit jako v Číně. Stejně tak si nedělají maximální sportovní ambice jako Číňané. Když byla Pekingu olympiáda přidělena, začala tamní mašinérie pracovat ještě s větší precizností.
Tréninková centra měla zajistit co nejvíce úspěchů. To se jim, s určitými spekulacemi, povedlo. Domácí vybojovali 51 zlatých medailí!
Velká Británie, mnohem menší stát s mnohem méně obyvateli, si tak smělé cíle nedává. V medailovém pořadí letos obsadila výbornou čtvrtou příčku, když získala celkem 47 medailí, z toho 19 bylo zlatých. A ráda by si za čtyři roky vedla stejně.
"Bylo by hloupé, kdybychom nepomýšleli vysoko. Zvláště když jsme pořadateli," řekl BBC šéf Britského olympijského výboru Lord Moynihan.
Cíle a medailové ambice domácích sportovců budou oficiálně vyhlášeny na podzim tohoto roku. Poslední stadiony a sportovní areály by potom měly být dokončeny do konce roku 2011.