Obrazem: Pekingský plamen zhasl. Svět hledí k Londýnu

Reuters, man
24. 8. 2008 15:48
Na ceremoniálu převzal štafetu Londýn
Závěrečný ceremoniál pekingské olympiády sledovalo na stadionu více než 90 tisíc diváků.
Závěrečný ceremoniál pekingské olympiády sledovalo na stadionu více než 90 tisíc diváků. | Foto: Reuters

Peking - Na olympijském stadionu známém jako Ptačí hnízdo se odehrál závěrečný ceremoniál, který zakončil devětadvacáté letní olympijské hry v Pekingu.

Po ohňostroji a patnáctiminutovém tanečním vystoupení přišli na plochu vlajkonoši všech výprav. Českou vlajku nesla diskařka Věra Cechlová, která v Pekingu obsadila páté místo.

V rámci ceremoniálu proběhlo také poslední udělení medailí. Dostali je tradičně maratónci.

Šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge poděkoval Číně za "skvělé hry" a oficiálně olympiádu prohlásil za ukončenou.

Na plochu pak přijel typický londýnský dvoupatrový autobus s nápisem Londýn - Peking - Londýn. Dny do začátku olympiády začala odpočítávat britská metropole, oheň na pekingském stadiónu zhasl.

Právě Londýn je pořadatelem olympiády v roce 2012. Jako zástupci města byli na stadionu přítomni britský premiér Gordon Brown a primátor Boris Johnson.

Foto: Reuters

Na kytaru zahrál člen slavné kapely Led Zeppelin Jimmy Page, fotbalista David Beckham vykopl míč do hlediště. Zazpíval španělský tenorista Placido Domingo.

Dále čtěte: Je konec, Čína porazila svět. Má 51 zlatých medailí

Zakončení se stejně jako slavnostního zahájení 8. srpna neúčastnil žádný český politik. Oproti původnímu plánu nepřijela ani americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Omluvila se kvůli rusko-gruzínskému konfliktu.

 

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy