Obrazem: Pekingský plamen zhasl. Svět hledí k Londýnu

Reuters, man
24. 8. 2008 15:48
Na ceremoniálu převzal štafetu Londýn
Závěrečný ceremoniál pekingské olympiády sledovalo na stadionu více než 90 tisíc diváků.
Závěrečný ceremoniál pekingské olympiády sledovalo na stadionu více než 90 tisíc diváků. | Foto: Reuters

Peking - Na olympijském stadionu známém jako Ptačí hnízdo se odehrál závěrečný ceremoniál, který zakončil devětadvacáté letní olympijské hry v Pekingu.

Po ohňostroji a patnáctiminutovém tanečním vystoupení přišli na plochu vlajkonoši všech výprav. Českou vlajku nesla diskařka Věra Cechlová, která v Pekingu obsadila páté místo.

V rámci ceremoniálu proběhlo také poslední udělení medailí. Dostali je tradičně maratónci.

Šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge poděkoval Číně za "skvělé hry" a oficiálně olympiádu prohlásil za ukončenou.

Na plochu pak přijel typický londýnský dvoupatrový autobus s nápisem Londýn - Peking - Londýn. Dny do začátku olympiády začala odpočítávat britská metropole, oheň na pekingském stadiónu zhasl.

Právě Londýn je pořadatelem olympiády v roce 2012. Jako zástupci města byli na stadionu přítomni britský premiér Gordon Brown a primátor Boris Johnson.

Foto: Reuters

Na kytaru zahrál člen slavné kapely Led Zeppelin Jimmy Page, fotbalista David Beckham vykopl míč do hlediště. Zazpíval španělský tenorista Placido Domingo.

Dále čtěte: Je konec, Čína porazila svět. Má 51 zlatých medailí

Zakončení se stejně jako slavnostního zahájení 8. srpna neúčastnil žádný český politik. Oproti původnímu plánu nepřijela ani americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Omluvila se kvůli rusko-gruzínskému konfliktu.

 

 

 

Právě se děje

před 8 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

U hokejistů Toronta skončil trenér Babcock

U hokejistů Toronta skončil po sérii šesti porážek trenér Mike Babcock. Vedení Maple Leafs šestapadesátiletého Kanaďana odvolalo, jeho pravomoci převzal o 17 let mladší Sheldon Keefe, který dosud vedl farmářský tým Marlies v nižší AHL. V prohlášení to oznámil klubový prezident Brendan Shanahan.

Babcock působil v Torontu pátým rokem, v uplynulých třech ročnících dovedl kanadský tým do play off, ale tam bylo vždy konečnou první kolo. V této sezoně Toronto vyhrálo jen devět z 23 zápasů a s 22 body je desáté ve Východní konferenci. Aktuální série bez vítězství je nejdelší od roku 2016

před 16 minutami

V 15 městech si dnes zájemci mohou vyzkoušet život lidí bez domova a přenocovat na ulici.

Osmý ročník takzvané Noci venku chce bořit předsudky vůči bezdomovcům a formou netradičního zážitku upozornit na jejich problémy. V Česku žilo letos na jaře bezmála 24 tisíc bezdomovců, asi 2600 z nich ještě nebylo 18 let.

Nejvíce lidí jich je v Moravskoslezském kraji a Praze. Výrazně převažují muži, zhruba polovina bezdomovců žije venku nebo využívá přechodné noclehárny pro lidi bez přístřeší. Vyplývá to ze sčítání a odhadu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Noc venku se letos uskuteční v Ostravě, Praze, Hradci Králové, Pardubicích, Berouně, Dvoře Králové, Litoměřicích, Jičíně, Mělníku, Valašském Meziříčí, Znojmě, Opavě, Mostě, Trutnově a v Kralupech nad Vltavou. Každé z měst zapojených do akce si připravilo vlastní program, na kterém se kromě neziskových organizací podílejí jejich klienti, tedy lidé bez domova. Kromě koncertů, divadelních představení, výstav, filmů či přednášek se města snaží poukazovat i na specifické problémy člověka na ulici.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Průzkum: Konzervativci Borise Johnsona mírně zvýšili náskok před labouristy

Britští vládní konzervativci mírně zvýšili náskok před opozičními labouristy, vyplývá to z nového průzkumu společnosti Savanta ComRes pro deník The Daily Telegraph. Tři týdny před volbami by nyní pro konzervativce premiéra Borise Johnsona hlasovalo 42 procent dotazovaných, zatímco pro labouristy 31 procent.

Jak dále vyplynulo z průzkumu, preference prounijních liberálních demokratů vzrostly na 15 procent a Stranu pro brexit by volilo pět procent respondentů. Společnost Savanta ComRes se v pondělí a v úterý dotazovala 2035 lidí, k volebním urnám půjdou Britové 12. prosince. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy