Anglie chce fotbalový tým Velké Británie. Na OH 2012

sid
7. 8. 2008 14:30
Pod společnou vlajkou nestartovali Britové 44 let

Londýn - Už 44 let neměla Velká Británie na olympijských hrách své zástupce v soutěži fotbalistů. Nebude je mít ani tentokráte v Pekingu.

Podle výkonného ředitele anglické fotbalové asociace (FA) Briana Barwicka by se ledy mohly prolomit až za čtyři roky v Londýně.

Tamní funkcionář věří, že do té doby se bude schopen dohodnout se svými kolegy ze Skotska, Walesu a Severního Irska. Ti jsou ovšem proti této myšlence.

Čtěte také: Arbitráž zasáhla: Messi a další nesmí na olympiádu

Zástupci dalších tří národů se totiž bojí ztráty vlastní identity a na společný tým pod hlavičkou Velké Británie zatím odmítají přistoupit.

Řešení by ovšem mohlo být také zcela jiné. Prezident FIFA Sepp Blatter by se podle svých slov nebránil ani britskému týmu poskládanému z jedenácti anglických hráčů.

Barwick chce ale nejdříve jednat se svými kolegy. "Musíme respektovat jejich nároky, ale tohle je olympiáda, která se uskuteční v Londýně a já myslím, že tu bude velká chuť národní tým utvořit," řekl výkonný ředitel FA stanici BBC Sports.

Čtěte také: Olympiáda začne ve středu. Výkop obstarají fotbalistky

Svého kolegu podpořil také šéf anglického fotbalu Lord Triesman. "Nevidím jediný rozumný důvod, proč olympijský tým nemít," uvedl.

Britové olympijský fotbalový turnaj ovládli už dvakrát, v letech 1908 a 1912. Od tokijských Her před 44 lety ale pod pěti kruhy nestartovali.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy