Wembley: Fotbalový chrám. Svatou půdu okusí i Češi

Martin Jůzek
20. 8. 2008 12:30
Wembley, to je nejdražší stadion na světě
Nový stadion Wembley v Londýně za 1,2 mld. EUR slouží mj. domácím reprezentačním utkáním Anglie.
Nový stadion Wembley v Londýně za 1,2 mld. EUR slouží mj. domácím reprezentačním utkáním Anglie. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn (od našeho zvláštního zpravodaje) - Nezapadá. Na místě je říci, že zcela vyčnívá.

Takový je londýnský stadion ve Wembley, který bývá označován jako fotbalový chrám nebo Mekka fotbalu.

Když se na něj díváte zdálky, vypadá jako obří bílá stavba s podivným obloukem. Jakmile ale přicházíte blíže, poznáte, co je Wembley zač. Nemusí zářit všemi barvami, aby ohromil. Stačí, že vypadá jako stříbřitý klenot.

Dýchne na vás fotbalová atmosféra. Není to sice "originál", ale stejně si uchoval svůj starý lesk. Angličané chtěli moderní stadion, který by však uchoval tradici a kouzlo tohoto místa.

Původní Wembley zbudovali Angličané krátce po první světové válce. Ohromný stadion byl jejich velkou pýchou, stal se domovem národního týmu.

Zlatý Zátopek a stříbrní fotbalisté

Od roku 1923 pravidelně hostil finále tradičního Anglického poháru (FA Cupu). A hned při prvním zápase padl divácký rekord.

Oficiálně mělo utkání West Ham - Bolton sledovat 127 tisíc lidí (taková byla tehdy kapacita), ovšem podle spekulací na stadion dorazil dvojnásobný počet fanoušků, z nichž ještě další desítky tisíc zůstaly před branami.

Konaly se zde také olympijské hry v roce 1948. Právě tady získal Emil Zátopek svou první zlatou medaili.

Památné bylo i mistrovství světa v roce 1966, kdy se ve Wembley hrálo finále a reprezentace "Albionu" porazila Západní Německo. Jenže čas plynul dál a stadion pomalu chátral.

Za zmínku stojí i událost, v níž jednu ze stěžejních rolí hráli čeští fotbalisté. Nechybělo mnoho a mohli jej dobýt při evropském šampionátu v roce 1996.

Výběr Dušana Uhrina, jenž patřil k outsiderům turnaje, došel až do finále. Nezaujatí angličtí fanoušci podporovali neznámé hráče už z toho důvodu, že soupeřem malé země bylo Německo, které v semifinále zastavilo právě hostitelské mužstvo.

Marně, Češi prohráli. Stejně na něj generace kolem Rady, Kuky a Poborského vzpomíná dodnes.

Stadion však už potřeboval rekonstrukci. Uvědomovali si to fanoušci i samotná Fotbalová asociace, která se jej rozhodla v roce 2000 zbourat.

Proslulý londýnský autobus - tzv. double decker přímo u stanice metra Wembley Park.
Proslulý londýnský autobus - tzv. double decker přímo u stanice metra Wembley Park. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Vznikl nejdražší stadion v historii

Wembley byl vymazán z povrchu země. Zmizely pověstné věže, které vévodily původnímu stadionu. Měla být postavena zcela nová aréna. Jak už bývá obvyklé, i tady se stavba protáhla. Nebyla dokončena v roce 2006, ale až v roce 2007.

Přesto zdržení stálo za chvíli čekání.

Vznikl architektonický skvost a fanoušci byli nadšeni. S kapacitou pro 90 tisíc diváků jde o druhý největší stadion v Evropě. Větší už je pouze barcelonský Nou Camp. O jedno nej ale Wembley zatím nepřišlo - jde o nejdražší stadion v historii.

Stál 798 milionů liber (v přepočtu více než třicet miliard korun)!

Ačkoliv nestojí v samém srdci Londýna, je vidět zdaleka. Může za to i "Wembley arch". Oblouk tyčící se nad stadionem je novou venkovní dominantou této arény. Nahradil dvě věže a když se rozsvítí, můžou ho i vidět na druhé straně Temže.

Uvnitř se potom "schovává" opravdové fotbalové prostředí, které není možné Angličanům nezávidět.

Nádherný trávník si vyzkouší i čeští fotbalisté. Ve středu se střetnou v přátelském zápase s Anglií. Bude je sledovat skoro sedmdesát tisíc diváků. A takovou kulisu už reprezentace dlouho nepamatuje.

Zápas můžete sledovat v on-line reportáži ZDE

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy