Zahraniční ligy: West Ham porazil United po kontroverzní penaltě, Bayern si zastřílel

před 2 hodinami
Fotbalisté Crystal Palace zdolali v londýnském derby Tottenham 1:0 a až v 9. kole Premier League oslavili první vítězství v sezoně. Chelsea po výhře nad Newcastlem 2:1 postoupila v neúplné tabulce na čtvrté místo a West Ham porazil Manchester United 2:1 díky penaltě v nastavení. Liverpool na hřišti Arsenalu 2:2 a propásl šanci vrátit se do čela tabulky.
Tomáš Souček v diskuzi s rozhodčím
Tomáš Souček v diskuzi s rozhodčím | Foto: Reuters

Diváci na Emirates Stadium sledovali dramatickou bitvu, v níž lépe začal Arsenal. Saka se vrátil na trávník po zranění, které utrpěl před dvěma týdny v Lize národů s Řeckem. Ještě celý týden sice netrénoval, ale na hřišti mu stačilo osm minut, než si naběhl na dlouhý centr, kličkou se zbavil Robertsona a poslal míč do liverpoolské sítě.

Arsenal v 17 posledních zápasech s Liverpoolem neudržel ani jednou čisté konto a nedokázal to ani tentokrát. Postaral se o to po rohovém kopu Nizozemec Van Dijk. Ještě do přestávky dostal domácí znovu do vedení Španěl Merino, jehož hlavička zakončila povedený Riceův přímý kop. Ale poslední slovo měl Egypťan Salah, který devět minut před koncem svým šestým ligovým gólem v sezoně stanovil konečný výsledek.

Crystal Palace prožil nejhorší start do sezony od roku 1992, kdy z nejvyšší soutěže sestoupil. S pěti vstřelenými góly měl nejslabší útok a média už spekulovala o tom, kdo nahradí rakouského trenéra Olivera Glasnera.

Naopak "Kohouti" měli střeleckou formu a v posledních čtyřech kolech nasázeli soupeřům 12 branek. Dnešní zápas však měl jen jediného střelce a tím byl po půlhodině hry Francouz Mateta ve službách domácích. Před vyšší porážkou hosty zachránil italský brankář Vicario.

Španělský trenér West Hamu Lopetegui udělal po debaklu 1:4 na Tottenhamu pět změn v sestavě včetně místa brankáře, kde Francouze Areolu nahradil Polák Fabiaňski. Na lavičku posadil i Tomáše Součka, Vladimír Coufal tam už začíná pravidelně. Souček po bezbrankovém poločase vystřídal Brazilce Paquetu, ale hrdinou zápasu byl jiný náhradník.

Nizozemec Summerville slavil svůj první ligový gól svlečeným dresem a ani žlutá karta mu nevadila. Brazilec Casemiro sice přesnou hlavičkou vyrovnal, ale ve druhé minutě nastavení proměnil Bowen po sporném faulu pokutový kop a "Kladiváři" zdolali Manchester United doma potřetí za sebou.

Chelsea dopravila míč do sítě už po čtyřech minutách, ale Palmer ale se ze svého sedmého ligového gólu radoval jen chvíli, než ho zrušil videorozhodčí pro ofsajd. Na gól domácího Jacksona odpověděl Švéd Isak, ale Palmer se po změně stran přece jen dočkal regulérní branky. V závěru ještě rozhodčí nařídil proti hostům penaltu, ale po zhlédnutí videa ji odvolal.

Bayern se vrací na první místo

Hráči Bayernu Mnichov rozdrtili v 8. kole německé ligy poslední Bochum 5:0 a vrátili se na první místo v tabulce díky lepšímu skóre, než má druhé Lipsko. Hosty neuchránila ani změna trenéra, nový kouč Markus Feldhoff, který v týdnu postoupil z role asistenta, dostal v bundesligové premiéře krutou lekci.

Po středečním debaklu v Lize mistrů v Barceloně byla Bochum pro Bayern příjemným soupeřem k obnově sebevědomí. Vzdorovala jen čtvrt hodiny, než udeřil z přímého kopu Francouz Olise. Druhý gól přidal Musiala, který se vrátil do základní sestavy po absenci kvůli zraněné kyčli. Přesnou hlavičkou zužitkoval Kimmichův oblouček z přímého kopu.

Po změně stran si devátý ligový gól v sezoně připsal anglický střelec Kane, který loni při výhře nad stejným soupeřem 7:0 zaznamenal svůj první bundesligový hattrick. Kanonádu pak dovršili Sané a Nizozemec Coman, jemuž ještě jeden gól neuznal videorozhodčí pro ofsajd.

Frankfurt, příští soupeř Slavie v Evropské lize, vedl na půdě Unionu Berlín od 14. minuty. První gól v sezoně dal bývalý reprezentant Götze. Po změně stran domácí Trimmel trefil tyč a pak Hollerbach při úniku chytře přeloboval brankáře Trappa a vyrovnal.

Hosté dohrávali v deseti, červenou kartu dostal Belgičan Theate. Union doma poprvé ztratil, přesto je na tom na čtvrtém místě tabulky pod vedením nového dánského kouče Svenssona mnohem lépe než v minulé sezoně, kdy jen díky lepšímu skóre unikl baráži.

Anglická fotbalová liga - 9. kolo:

Crystal Palace - Tottenham 1:0 (31. Mateta), Chelsea - Newcastle 2:1 (18. Jackson, 47. Palmer - 32. Isak), West Ham - Manchester United 2:1 (74. Summerville, 90.+2 Bowen z pen. - 81. Casemiro),

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Bochum - Bayern Mnichov 0:5 (16. Olise, 26. Musiala, 58. Kane, 65. Sané, 71. Coman),

17:30 Union Berlín - Frankfurt,

19:30 Heidenheim - Hoffenheim.

1. Bayern Mnichov 8 6 2 0 29:7 20
2. Lipsko 8 6 2 0 14:3 20
3. Leverkusen 8 4 3 1 20:15 15
4. Freiburg 8 5 0 3 13:11 15
5. Union Berlín 7 4 2 1 8:4 14
6. Frankfurt 7 4 1 2 15:11 13