Zahraniční ligy: Hložek začal v Hoffenheimu žlutou kartou, Souček skóroval

Aktualizováno 24. 8. 2024 23:41
Hoffenheim v prvním kole německé fotbalové ligy díky hattricku Andreje Kramariče porazil nováčka z Kielu 3:2. Adam Hložek při svém debutu za Hoffenheim po přestupu z mistrovského Leverkusenu odehrál 59 minut, obránce Pavel Kadeřábek celý zápas. Úřadující vicemistr ze Stuttgartu prohrál 1:3 ve Freiburgu.
Adam Hložek a Marko Ivezič
Adam Hložek a Marko Ivezič | Foto: Reuters

První sezona mezi německou elitou měla pro fotbalisty Kielu hororový začátek. V páté minutě srazil ve vápně unikajícího Bültera brankář Weiner a domácí dostali výhodu penalty. Tradiční exekutor Kramarič se nemýlil a vedení domácích pak zdvojnásobil osm minut před poločasem.

Po hodině hry skončil zápas pro Hložka, nahradil ho Berisha. Za další čtyři minuty snížil hlavičkou Bernhardsson a další šance zneškodnil brankář Baumann. Osm minut před koncem byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Kelati a favorit přesilovku o pět minut později využil. Z dorážky završil Kramarič hattrick. Za hosty zmírnil porážku Machino.

Kramarič se stal po Gerdu Müllerovi a Klausovi Fischerovi třetím útočníkem, jemuž se podařilo vstřelit hattrick dvakrát v úvodním bundesligovém kole. Zároveň je prvním hráčem Hoffenheimu, který se podílel na gólu v osmi zápasech za sebou. Od začátku dubna v bundeslize nikdo nepřipravil tolik branek (13) jako třiatřicetiletý Chorvat.

Stuttgart začal sezonu proti Freiburgu gólem už ve druhé minutě. Akrobatickým zakončením přes hlavu se blýskla letní posila z Augsburgu a bývalý hráč domácích Demirovič. Svěřenci Juliana Schustera srovnali ve 27. minutě zásluhou obránce Küblera, který pak i skóre třetím gólem uzavřel.

Dvacetiletý Bynoe-Gittens se v Dortmundu dostal na hřiště až v 59. minutě, ale od té doby kraloval. Skóre otevřel v 72. minutě a ve třetí minutě nastavení i uzavřel. Vítěznou premiéru na lavičce BVB si tak odbyl bývalý hráč Dortmundu Nuri Sahin.

Mohuč doma remizovala s Unionem Berlín 1:1. Na obou stranách se prosadily letní posily: za domácí otevřel skóre v 53. minutě Amiri, jenž se v minulé sezoně stal s Leverkusenem mistrem, a za Union srovnal o 20 minut později Bénes. Slovenský záložník do Berlína přestoupil z Hamburku.

Souček pomohl ke třem bodům

Reprezentační kapitán Tomáš Souček ve druhém kole anglické fotbalové ligy rozhodl gólem o výhře West Hamu na hřišti Crystal Palace 2:0. V Premier League si připsal 28. branku a dotáhl se na Milana Baroše. Jediným Čechem, který v soutěži skóroval vícekrát, je Patrik Berger. Gólů má o deset více.

V malém londýnském derby nastoupil v základní sestavě West Hamu také obránce Vladimír Coufal a v 62. minutě uvolnil místo nové posile z Manchesteru United Wan Bissakovi. O pět minut později Souček otevřel skóre. Částečně tak odčinil týden staré selhání ve stoprocentní šanci v nastavení zápasu proti Aston Ville.

Oslavu gólu si ale Souček moc neužil. Se spoluhráčem Bowenem, jenž o pár minut později uzavřel skóre, totiž pomáhal chlapci podávajícímu míče, protože zůstal uvězněn pod reklamními poutači. Ty povolily pod tíhou slavících fanoušků West Hamu.

Obhájce titulu Manchester City díky hattricku Erlinga Haalanda porazil nováčka z Ipswiche 4:1 a je po dvou kolech stoprocentní. Nováček z Ipswiche se dostal v sedmé minutě překvapivě do vedení. Johnsonovu průnikovou přihrávku se štěstím poslala do sítě mezi nohama brankáře Edersona letní posila z Blackburnu Szmodics. Citizens vývoj otočili během 191 sekund.

Vše načal v 12. minutě z penalty Haaland. Chvíli nato využil chybu brankáře Muriče při rozehrávce Savinho a De Bruyne před prázdnou brankou nezaváhal. Kosovského gólmana vzápětí snadno obešel Haaland a dokonal bleskový obrat. Norský kanonýr završil hattrick dvě minuty před koncem.

Po dvou kolech má plný počet bodů i Brighton, jenž zdolal Manchester United 2:1. Domácí využili ve 32. minutě nedůrazné obrany hostů a Mitomův přízemní centr doklepl do sítě Welbeck. United sice na gól svého odchovance dokázali bleskově odpovědět, ale zakončující Rashford byl v ofsajdu. Brighton mohl v úvodu druhého dějství vedení navýšit, ale v 52. minutě odkopl míč směřující do branky obránce Dalot a chvíli nato trefil Welbeck hlavou ze standardní situace břevno. V 60. minutě se Manchesteru povedlo vyrovnat, když se po rychlém brejku s přispěním teče obránce prosadil Diallo.

V páté minutě nastavení se hostům nepodařilo po rohovém kopu odkopnout míč a střídající Adingra našel na zadní tyči nehlídaného Joaa Pedra, jenž rozhodl. Od sezony 2022/23 prohrál Manchester United brankami v nastaveném čase už šest utkání, víc než kterýkoliv jiný tým v lize. Za úvodních 30 sezon Premier League se mu to přitom stalo jen dvakrát.

Stoprocentní vedle Manchesteru City a Brightonu zůstal také Arsenal po výhře na stadionu Aston Villy 2:0. Klub z Birminghamu přišel brzy o zraněného obránce Cashe, jehož nahradil Nedeljkovič.

Po poločase rozhodl střídající Belgičan Trossard. Tři minuty po příchodu na hřiště se nejlépe zorientoval ve vápně po tečovaném centru Saky a poslal míč do protipohybu brankáře Martíneze. V 77. minutě přidal pojistku střelou zpoza vápna Partey.

Tottenham porazil Everton 4:0. Dvakrát se prosadil Son Hung-min, o zbývající góly se postarali Bissouma a Romero.

Lille se na odvetu se Slavií naladilo ligovou výhrou

Fotbalisté Lille se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů na stadionu pražské Slavie naladili domácím ligovým vítězstvím 2:0 nad Angers. Po dvou kolech jsou svěřenci Bruna Genesia zatím stoprocentní se skóre 4:0.

Sedmapadesátiletý kouč udělal oproti úternímu utkání ve Valenciennes v základní sestavě tři změny. Vrátil se Mandi, který je na obě utkání se Slavií vykartovaný, a místo Cabelly s Zhegrovou dostali šanci od začátku Ethan Mbappé a Sahraoui. Domácí otevřeli skóre ve 34. minutě zásluhou Meuniera a výsledek pečetil v závěru střídající Bayo.

Lille si do Prahy přiveze dvoubrankový náskok po výsledku 2:0 z úterního střetnutí.

Barcelona porazila Bilbao 2:1, opět rozhodl Lewandowski

Barcelona ve druhém kole španělské fotbalové ligy doma porazila Bilbao 2:1, opět rozhodl Robert Lewandowski. Po dvou brankách do sítě Valencie z úvodního kola má polský kanonýr na kontě už tři ligové góly.

Ve 24. minutě vyboxoval brankář Padilla rohový kop před vápno k nohám Yamala. Sedmnáctiletý talent si navedl míč na silnější levačku a s přispěním teče obránce Lekueho otevřel skóre. Čtyři minuty před přestávkou fauloval Cubarsí ve vápně hostujícího Berenguera a penaltu proměnil Sancet.

O vítězství Barcelony znovu rozhodl Lewandowski, jenž čtvrt hodiny před koncem dorazil do prázdné branky Pedriho tečovaný centr. Bilbao v prvním kole remizovalo s Getafe 1:1 a zatím čeká na vítězství.

Český reprezentační záložník Alex Král poprvé za Espaňol Barcelona nastoupil v základní sestavě a odehrál celé utkání. Jeho nový tým ale doma prohrál se San Sebastianem 0:1 po brance střídajícího Kuba z 80. minuty a ani v druhém zápase nebodoval.

Samek nebyl ani na lavičce

Úřadující mistr italské fotbalové ligy Inter Milán ve druhém kole porazil Lecce 2:0 a připsal si první vítězství v novém ročníku. Český záložník Daniel Samek nebyl ani na lavičce Lecce, podle spekulací českých médií by mohl odejít na hostování do Hradce Králové. Naopak městský rival Interu AC nezvítězil ani napodruhé a na půdě nováčka z Parmy prohrál 1:2. Udine doma porazilo Lazio Řím 2:1.

Německá fotbalová liga - 1. kolo:

Augsburg - Brémy 2:2 (16. Rexhbecaj, 35. Essende - 12. Agu, 58. Njinmah), Freiburg - Stuttgart 3:1 (27. a 61. Kübler, 54. Doan - 2. Demirovič), Hoffenheim - Kiel 3:2 (6. z pen., 37. a 87. Kramarič - 63. Bernhardsson, 89. Machino), Mohuč - Union Berlín 1:1 (53. Amiri - 74. Bénes), Lipsko - Bochum 1:0 (59. Nusa), Dortmund - Frankfurt 2:0 (72. a 90.+3 Bynoe-Gittens).

Anglická fotbalová liga - 2. kolo:

Brighton - Manchester United 2:1 (32. Welbeck, 90.+5 Joao Pedro - 60. Diallo), Crystal Palace - West Ham 0:2 (67. Souček, 72. Bowen), Fulham - Leicester 2:1 (18. Smith-Rowe, 70. Iwobi - 38. Faes), Manchester City - Ipswich 4:1 (11. z pen.,15. a 88. Haaland, 14. De Bruyne - 7. Szmodics), Southampton - Nottingham 0:1 (70. Gibbs-White), Tottenham - Everton 4:0 (25. a 77. Son Hung-min, 14. Bissouma, 71. Romero), Aston Villa - Arsenal 0:2 (68. Trossard, 77. Partey).

Francouzská fotbalová liga - 2. kolo:

Lyon - Monako 0:2 (65. Ben Seghir, 80. Camara), Lille - Angers 2:0 (34. Meunier, 90.+6 Bayo), St. Etienne - Le Havre 0:2 (57. Touré z pen, 67. Sangante).

Španělská fotbalová liga - 2. kolo:

Pamplona - Mallorca 1:0 (55. García), FC Barcelona - Bilbao 2:1 (24. Yamal, 75. Lewandowski - 42. Sancet z pen.), Getafe - Vallecano 0:0, Espaňol Barcelona - San Sebastian 0:1 (80. Kubo)

Italská fotbalová liga - 2. kolo:

Parma - AC Milán 2:1 (2. Man, 77. Cancellieri - 66. Pulisic), Udine - Lazio Řím 2:1 (7. Lucca, 49. Thauvin - 90. Isaksen), Inter Milán - Lecce 2:0 (5. Darmian, 69. Calhanoglu z pen.), Monza - FC Janov 0:1 (45.+7 Pinamonti)

1. Inter Milán 2 1 1 0 4:2 4
2. Udine 2 1 1 0 3:2 4
FC Janov 2 1 1 0 3:2 4
Parma 2 1 1 0 3:2 4
5. Bergamo 1 1 0 0 4:0 3
6. Juventus Turín 1 1 0 0 3:0 3
Hellas Verona 1 1 0 0 3:0 3
8. Lazio Řím 2 1 0 1 4:3 3