Wimbledon • Semifinále • 14:10

Peschkeová/Grönefeldová - Makarovová/Vesninová

Peschkeová/Grönefeldová
Peschkeová/Grönefeldová
0
5
2
Makarovová/Vesninová
Makarovová/Vesninová
2
7
6
Dvaačtyřicetiletá Češka si s o deset let mladší Němkou zahrála semifinále grandslamu už čtyřikrát, ale bez úspěchu. V roce 2011 vyhrála ve Wimbledonu se Srebotnikovou.
Devětadvacetiletá Makarovová a třicetiletá Vesninová jsou také sehraným párem. Ovládly společně dva grandslamy a vloni zvítězily na olympiádě v Riu i na Turnaji mistryň.

Dobrý den, vítejte při sledování online reportáže ze semifinále ženské čtyřhry ve Wimbledonu mezi Květou Peschkeovou a Annou-Lenou Grönefeldovou proti Jekatěrině Makarovové a Jeleně Vesninové. Utkání začne v pátek 14. července ve 14:10.

Těšíte se na semifinále mezi Tomášem Berdychem a Rogerem Federerem? To je správně, ale my pro vás máme ještě malý předkrm v podobě semifinále ženské čtyřhry. Nasazené dvanáctky Květa Peschkeová a Němka Anna-Lena Grönefeldová změří souboj s dvojkami z Ruska, Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou. Zkušená Češka si zahraje o své třetí finále na grandslamu, právě ve Wimbledonu triumfovala v roce 2011. Semifinálové utkání začne na kurtu číslo jedna po druhé hodině.

Květa Peschkeová je dvaačtyřicetiletou tenistkou z Bílovce, která se již dlouhá léta specializuje pouze na čtyřhru. Hrála po boku Schiavoneové, Stubbsové nebo Slovinky Srebotnikové, se kterou získala také svůj jediný grandslamový titul ve Wimbledonu 2011. Bezprostředně poté se stala světovou jedničkou v deblu. Spolu se Srebotnikovou si Peschkeová zahrála ještě finále French Open 2010, ale tam na titul nedosáhla. Prohrála i tři finále na Turnaji mistryň a tři grandslamová finále ve smíšené čtyřhře. 

 

Od roku 2012 spolupracuje stabilně s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou, s níž získala čtyři tituly na okruhu WTA a šestkrát s ní hrála ve finále neúspěšně. Na grandslamovém turnaji se do semifinále dostal česko-německý pár vůbec poprvé v historii své spolupráce. Zdolaly postupně Kristýnu Plíškovou s Golubicovou, Čang se Stephensovou, Görgesovou se Strýcovou a Čan s Hingisovou. Především výhra ve čtvrtfinále byla velmi překvapivá. Květa Peschkeová stála rovněž u titulu české reprezentace ve Fed Cupu 2011.

Anna-Lena Gröenenfeldová a Květa Peschkeová po finále čtyřhry na Prague Open
Anna-Lena Gröenenfeldová a Květa Peschkeová po finále čtyřhry na Prague Open | Foto: ČTK

Květa Peschkeová

Česká republika

WTA (čtyřhra): 28.

Věk: 42 let (9. 7. 1975)

Držení rakety: pravé

Výška: 165 cm

Váha: 58 kg

Květa Peschkeová na French Open
Květa Peschkeová na French Open | Foto: ČTK

Anna-Lena Grönefeldová

Německo

WTA (čtyřhra): 28.

Věk: 32 let (4. 6. 1985)

Držení rakety: pravé

Výška: 180 cm

Váha: 75 kg

Anna-Lena Grönefeldová
Anna-Lena Grönefeldová | Foto: Sport

Do semifinále čtyřhry postoupila také další Češka Renata Voráčová.

Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová jsou sehraným ruským párem, který si finále grandslamu zahrál společně již celkem pětkrát. Na French Open 2013 a US Open 2014 z toho byl titul, neúspěšně se o vítězství ruská dvojice pokoušela na Australian Open 2014, Wimbledonu 2015 a loňském French Open. Makarovová byla před dvěma lety vysoko i ve dvouhře, kde jí patřilo osmé místo. Vyhrála dva tituly na okruhu WTA a dvakrát hrála semifinále grandslamu. Ve Wimbledonu došla v roce 2014 do čtvrtfinále.

 

Vesninová hrála finále grandslamu ještě v letech 2009 až 2011, a to postupně s Azarenkovou, Zvonarevovou a Mirzaovou. Ale nevyhrála ani jednou, a tak má ve finále velké čtyřky bilanci dvou výher a šesti porážek. Ve dvouhře byla nejvýše třináctá a vloni si zahrála semifinále Wimbledonu. Spolu s Makarovovou zvítězily ve čtyřhře i na loňské olympiádě v Riu a na Turnaji mistryň. Letos postupovaly ve Wimbledonu nasazené dvojky bez ztráty setu až do čtvrtfinále, kde přehrály poměrem 2:1 Australanky Bartyovou a Dellacquaovou.

OH 2016, tenis-čtyřhra: Jelena Vesninová a Jekatěrina Makarovová
OH 2016, tenis-čtyřhra: Jelena Vesninová a Jekatěrina Makarovová | Foto: Reuters

Jekatěrina Makarovová

Rusko

WTA (čtyřhra): 4.

Věk: 29 let (7. 6. 1988)

Držení rakety: levé

Výška: 180 cm

Váha: 65 kg

1. kolo French Open 2017
1. kolo French Open 2017 | Foto: Reuters

Jelena Vesninová

Rusko

WTA (čtyřhra): 4.

Věk: 30 let (1. 8. 1986)

Držení rakety: pravé

Výška: 176 cm

Váha: 65 kg

Jelena Vesninová
Jelena Vesninová | Foto: Milan Kammermayer

Tenisový sociál vám ukáže Wimbledon z jiného, zábavného pohledu.

Oba páry se střetly dvakrát na tvrdém povrchu s vyrovnanou bilancí. V Torontu 2013 se radovala Peschkeová s Grönefeldovou po výhře 6:2 a 6:4. Letos v březnu se dvojice utkaly v Miami a Makarovová s Vesninovou připravily dokonalou odvetu. Rozdrtily česko-německý pár 6:0 a 6:2.

Všechny čtyři tenistky jsou již na kurtu a rozehrávají. Rusky vyhrály los a zvolily příjem. Za pár minut tedy půjde na podání jako první česko-německý zkušený pár.

0:0

Utkání právě začalo, podává Květa Peschkeová.

15:0

Peschkeová na úvod trefila první podání a přetahovala se v křížné výměně s Makarovovu. Posléze chtěla hrát Ruska bekhendem po čáře, ale trefila síť.

30:0

Vesninová dokázala zareagovat na smeč Grönefeldové, ale míčku se dotkla i Makarovová. Ačkoliv spadl za síť do kurtu, fiftýn jde na stranu podávajících.

40:0

Makarovová hrála po čáře opět jen do sítě.

40:15

Vesninová nachytala svým ostrým forhendem Grönefeldovou. Němka se na síti nepopasovala s volejem dobře a nedostala míček na druhou stranu.

1:0 Peschkeová a Grönefeldová získávají gem.

Peschkeová si podržela servis na úvod utkání a spolu s Grönefeldovou vedou 1:0. Němka dokázala v závěru gemu zasmečovat prohoz Makarovové.

0:15

Nyní podává Makarovová. Peschkeová prohazovala Vesninovou po čáře a volej ruské hráčky zamířil až do autu za základní čárou.

15:15

Po kvalitním servisu přešla Makarovová k síti a nadvakrát dokázala zatlouct nahrané balonky od Grönefeldové. Němka byla ale ve složité pozici.

30:15

Vesninová na síti s přehledem zasmečovala po returnu od Peschkeové.

40:15

Další fiftýn pro Rusky, které mají už dva gemboly. Vesninová opět úřadovala na síti a skvěle si poradila se dvěma voleji.

40:30

Obě Rusky přešly na síť, ale zřejmě se pak dobře nedomluvily. Žádná z nich totiž nereagovala na přesný lob Peschkeové na základní čáru.

40:40

Výborně. Grönefeldová vrátila druhé podání Makarovové, přešla k síti a zvládla několik těžkých volejů. Ten poslední trochu se štěstím znovu skončil na čáře.

A:40

Teď už Peschkeová složitý záměr nezvládla. Chtěla přerušit křížnou výměnu a přehodit Vesninovou u sítě. Forhend ale odklonila do zámezí.

40:40

Grönefeldová však dále drží naděje česko-německého páru na příjmu. Po druhém podání Makarovové prohodila Vesninovou po čáře úžasným bekhendem.

A:40

Makarovová podala přesně na téčko a Vesninová na síti na poslední chvíli zachytila při přebíhání return Peschkeová. Němka už pak byla bez šance.

1:1 Makarovová a Vesninová získávají gem.

Rusky měly problémy, ale nepřipustily brejkbol a nakonec vyrovnaly na 1:1. Po skvělém podání Makarovová ukončila gem přesným volejem Vesninová.

0:15

Po druhém podání Grönefeldové se octl dvanáctý nasazený pár pod tlakem Rusek. Peschkeová už na síti nedokázala odpovědět na jejich volej.

15:15

Grönefeldová srovnává přímým bodem z podání.

15:30

Makarovová zatlačila Němku okamžitě po returnu a Grönefeldová hrála v pokleku od základní čáry pouze do sítě.

30:30

Parádní stopvolej od Peschkeová. Zkušená Češka naprosto zastavila prohoz Vesninové a míček spadl těsně za síť.

30:40

Vesninová změnila přeběhem rytmus výměny a měnit místo musela také Grönefeldová. O něco později hrála do autu, a tak mají Rusky první brejkbol.

1:2 Makarovová a Vesninová získávají gem.

To je velká škoda, první dvojchyba přišla opravdu v nevhodnou chvíli. Grönefeldová podala dvakrát do autu a Rusky získávají úvodní brejk.

15:0

Peschkeová nezvládla křížnou výměnu s Vesninovou po jejím druhém podání. Vrátila balonek dvakrát, potřetí zahrála forhendem do sítě.

15:15

Vesninová poslala míček po returnu Grönefeldové bekhendem do pásky.

30:15

Přímý bod pro olympijské vítězky z Ria. Bekhendový return Peschkeové zastavila síť.

30:30

Tak tohle byla velká paráda v podání Grönefeldová. Ta se dostala do výměny s Vesninovou na čáře, ale rázem bekhendem přehodila Makarovovu do rohu kurtu.

30:40

Dobře. Lob Vesninové byl příliš nízký i proti 168 centimetrů měřící Peschkeové. Češka zasmečovala pod nohy Makarovové a získala brejkbol.

40:40

Makarovová odvrátila brejkbol volejem po returnu Grönefeldové.

40:A

Teď ovšem zase přišla chvíle Peschkeové. Forhendem returnovala k základní čáře a dostala Vesninovou pod tlak. Rodačka z Lvova chybovala a nabízí druhý brejkbol.

2:2 Peschkeová a Grönefeldová získávají gem.

Druhý brejkbol už starší pár proměňuje a srovnává na 2:2. Výhoda brejku Rusek je pryč. Vesninová hrála bekhendem od základní čáry do zámezí.

15:0

Úder Makarovové od základní čáry zastavila páska.

30:0

Další chyba Makarovové. Devětadvacetiletá Ruska dostala od Grönefeldové nabito na podávací lajnu, ale smečovala mimo kurt.

30:15

Peschkeová hrála po returnu soupeřky forhendem jen do sítě.

40:15

Vesninová sice zachytila forhendový prohoz Peschkeové, ale natáhla se i Grönefeldová a ukončila výměnu svým volejem.

40:30

Vesninová zvládla na síti přestřelku s Grönefeldovou lépe. Německá tenistka hrála z voleje bekhendem do sítě.

3:2 Peschkeová a Grönefeldová získávají gem.

Ano. Peschkeová byla lepší v bekhendové výměně proti Vesninové, jež jako první vyhodila míček do zámezí. Česko-německý pár podruhé vede.

15:0

Peschkeová přešla po returnu k síti a po dalším úderu Makarovové hrála halfvolejem směrem k postranní čáře. Bohužel těsně přetáhla.

30:0

Return Grönefeldové byl pro Vesninovou na síti docela jednoduchým úlovkem.

30:15

První dvojchyba ruského páru a Jekatěriny Makarovové.

40:15

Vzápětí ale Makarovová skvěle podala a vyhnala Grönefeldovou z kurtu. Německá hráčka už se na základní čáře nestihla vrátit zpět.

3:3 Makarovová a Vesninová získávají gem.

Makarovová s přehledem udržela servis a na konec přidala první eso v zápase. Za chvíli bude podávat Grönefeldová, ta předtím o podání přišla.

0:15

Rusky jdou na příjmu do vedení po vítězném returnu Makarovové.

15:15

Také Vesninová se snažila hned z returnu pořádně přitlačit, ale postupem času pokazila úder od základní čáry.

15:30

Makarovová trefuje returny parádně a přibližuje Rusky k dalšímu brejkbolu. Grönefeldová hrála od základní čáry pod tlakem do zámezí.

15:40

Vesninová opět dostala Němku do tíživě situace a Makarovová pak měla na síti jednoduchou práci. Volejem dostala Rusky na dva brejkboly.

3:4 Makarovová a Vesninová získávají gem.

Grönefeldová znovu ztrácí servis a ruská dvojice utíká na náskok jednoho brejku. Proti prvnímu brejkbolu hrála Peschkeová od sítě jen do autu.

15:0

Return Peschkeové neprošel po prvním podání od Vesninové přes síť. I kdyby, na síti byla připravena Makarovová.

15:15

Grönefeldová zatlačila Vesninovou z returnu a přesunula se na čáru. Ruska ve výměně dlouho nevydržela, bekhend jí totiž ulétl hodně do zámezí.

15:30

A opět si pod tlakem Vesninová neporadila dobře. V pokleku nahrála na síť Grönefeldové, a ta už si věděla rady.

15:40

Německá hráčka vytloukla z returnu Makarovovou na síti. Scénář se opakuje, česko-německá dvojice má při podání Vesninové dva brejkboly.

4:4 Peschkeová a Grönefeldová získávají gem.

Po returnu Peschkeová měly Češka s Němkou trochu štěstí, že rychlý volej Makarovové dolétl až do autu. Na každý pád si berou ztracený servis zpět.

15:0

Peschkeová v dnešním utkání skvěle podává a opět se po servisu dokázala dostat do dominantní pozice. Grönefeldová pak ukončila její práci smečí.

15:15

Grönefeldová s Peschkeovou se skoro srazily při hraní jednoho z úderů, přesto Němka po chvíli smečovala. Jenže Makarovová jí vrátila balonek přímo pod nohy.

15:30

Vesninová přečetla úder Peschkeové od základní čáry do kříže, přeběhla u sítě a hrála volejem pod nohy Grönefeldové.

30:30

Tohle je pro Rusky škoda. Vesninová znovu nezvládla lehký bekhend.

30:40

Vzápětí ale dělá nevynucenou chybu také Peschkeová, která hrála po returnu Makarovové forhendem až do zámezí. Rusky mají brejkbol na 5:4.

4:5 Makarovová a Vesninová získávají gem.

Brejkbol je proměněn a Rusky opět odskakují do vedení. Peschkeová hrála tentokrát po returnu Vesninové do sítě a poprvé ztrácí podání.

0:15

Makarovová po podání naběhla k síti, ale forhendový volej poslala jen do autu.

15:15

Ale ne. Po druhém podání Makarovové měla Grönefeldová dobrou šanci zaútočit z returnu. Forhendem chtěla hrát těsně za síť, ale netrefila kurt.

15:30

Po dobrém returnu Peschkeové pokazila Makarovová bekhend od základní čáry a míček skončil v síti. Česko-německá dvojice je blízko brejkbolům.

30:30

Jenže Makarovová v pravý čas přišla s razantním prvním servisem. Grönefeldová netrefila na returnu míček čistě.

30:40

Skvěle, Květo! Peschkeová ovládla důležitou výměnu a po returnu dvěma voleji rozebrala Rusky. Ty jsou v problémech a čelí brejkbolu.

40:40

Peschkeová pouštěla volej Vesninová, myslela, že se jedná o aut. Ale míček bohužel pro česko-německý pár spadl ještě těsně před čáru.

40:A

Rusky hrály u sítě vše přes Grönefeldovou, ale ta se dokázala ubránit. Lob Makarovové skončil na konci výměny v autu, a tak je tu druhý brejkbol.

5:5 Peschkeová a Grönefeldová získávají gem.

Skvěle! Grönefeldová zvládla složitý nabíhaný volej, zatímco Vesninová hrála do autu. Němka s Peschkeovou jsou zpět ve hře o první set.

15:0

Grönefeldová ukázala velké sebevědomí při bekhendovém voleji. Zakroutila míček nechytatelně přesně do rohu kurtu.

30:0

Do přestřelky Vesninové s Peschkeovou na síti zasáhla německá tenistka a bekhendovým volejem přišpendlila míček na postranní čáru.

30:15

Makarovová slavila s úderem po čáře úspěch a vytloukla Grönefeldovou.

40:15

Přímý bod pro Grönefeldovou. Vesninová returnovala pouze do sítě.

40:30

Volej Peschkeové skončil v síti, ale jeden gembol ještě zbývá.

40:40

Teď si Grönefeldová věřila zřejmě až příliš. Vydala se dopředu i po druhém podání  a po returnu Vesninové hrála bekhendem z voleje daleko do zámezí.

40:A

To je obrovská škoda. Po returnu Makarovová se na síti zapojila Peschkeová, ale přetáhla svůj volej do autu. Rusky mají brejkbol.

40:40

Znovu předvedla Němka po podání přechod k síti a tentokrát první volej zvládla. Druhý už hrát nemusela, Vesninová poslala balonek do sítě.

A:40

Také Peschkeová si zlepšuje bilanci na síti a po returnu Makarovové ukončuje výměnu. Česko-německý pár má třetí gembol na 6:5.

40:40

"Da!" ozvalo se z úst Vesninové. Starší z obou Rusek se raduje po bekhendovém lobu, kterým s přehledem vyzrála na Peschkeovou.

40:A

Po výborném returnu Makarovové se dostávají Rusky k dalšímu brejkbolu.

40:40

Ou, teď měla Grönefeldová velké štěstí. Ohromně složitý volej po returnu Vesninové ale trefila do kurtu a Makarovová záhy bekhendem přetáhla.

40:A

Druhá dvojchyba Grönefeldové v zápase znamená třetí brejkbol v tomto gemu.

5:6 Makarovová a Vesninová získávají gem.

Tuhle výměnu si Vesninová skvěle odřídila a v závěru znovu přehodila Peschkeovou u sítě. Grönefeldová si ani napotřetí neudržela servis.

15:0

Peschkeová returnovala po prvním podání Vesninové do zámezí.

15:15

Bekhendový return Grönefeldové letěl přímo na Makarovovou, ale ta u sítě nezvládla volej a hrála do autu.

30:15

Vesninová si na loby mimořádně věří a ony jí skutečně vychází. Peschkeová hrála v těžké defenzivě do zámezí. Rusky jsou dva míčky od prvního setu.

40:15

Po nepřesném returnu Němky mají Makarovová s podávající Vesninovou první dva setboly.

5:7 Makarovová a Vesninová získávají gem.

První sada končí, Peschkeová returnovala první podání Vesninové forhendem do sítě. Rusky získávají set, v němž jsme viděli sedm brejků.

15:0

Peschkeová získává na podání první fiftýn druhého setu.

15:15

Květa šla po prvním podání na síť, ale nedokázala si z voleje poradit s returnem Vesninové. Bekhendem hrála míček do autu.

15:30

Po kvalitním úderu Makarovové k základní čáře hrála Peschkeová jen těsně za síť. Vesninová byla na místě včas a zasmečovala pod nohy Grönefeldové.

15:40

Rusky se na síti opět vyznamenaly a hned mají k dispozici dva brejkboly.

0:1 Makarovová a Vesninová získávají gem.

Nedůrazná byla smeč Peschkeové, a tak se Makarovová vrátila do hry. Postupem času získaly Rusky tlak a česká tenista hrála z voleje do autu.

0:15

Makarovová netrefila balonek po returnu Peschkeové čistě.

0:30

Peschkeová fantasticky vytáhla smeč Makarovové, a tak se česko-německý pár u sítě dostal zpět do hry. Makarovová hrála vzápětí forhendem do autu.

15:30

Obranný return Peschkeové se stal lahůdkou pro Vesninovou. Ukázala si na míček a s přehledem zasmečovala.

30:30

Rusky se hlasitě radují, z nejhoršího jsou pro tuto chvíli venku. Grönefeldová hrála na returnu bekhendem těsně do zámezí.

40:30

Dalším výborným servisem posouvá Makarovová ruskou dvojici ke gembolu. Peschkeová nevměstnala bekhendový return do kurtu.

40:30

Dalším výborným servisem posouvá Makarovová ruskou dvojici ke gembolu. Peschkeová nevměstnala bekhendový return do kurtu.

0:2 Makarovová a Vesninová získává gem.

Nasazené dvojky získávají čtvrtý gem v řadě a vedou na startu druhé sady 2:0. Také Grönefeldová returnovala na konci této hry mimo kurt.

15:0

Grönefeldová začíná na podání ziskem fiftýnu.

30:0

Peschkeová skvěle přečetla záměr Vesninová a z voleje zasáhla její křížný return. Přitom perfektně nasměrovala míček k postranní čáře.

40:0

Grönefeldová zaznamenala přímý bod z prvního podání.

40:15

Peschkeová zvládla po returnu Vesninové složitý volej, ale následně ji Ruska znovu přelobovala. Nevadí, Grönefeldové zbývají dva gemboly.

1:2 Peschkeová a Grönefeldová získávají gem.

Grönefeldová si poprvé v zápase udržela servis, a tak česko-německý pár snížil na 1:2. Makarovová returnovala po druhém podání Němky do zámezí.

15:0

Peschkeová returnovala po prvním podání Vesninové mimo vymezený prostor.

15:15

Makarovová si u sítě poradil s ránou Peschkeové, ale záhy nedosáhla na lob Grönefeldové. Vesninová byla v tu chvíli už také u sítě.

15:30

Vesninová hrála po důrazném returnu Peschkeové pouze do pásky.

30:30

Tahle chyba může mrzet. Po druhém podání Vesninové vyhodila Grönefeldová balonek daleko do autu.

40:30

Ani return Květy Peschkeové se bohužel nevešel do kurtu, ačkoli to bylo velmi těsné. Česko-německý pár si vybral jestřábí oko, nicméně neúspěšně.

40:40

Grönefeldová skvěle přečetla podání Vesninové i signál Rusek a rovnou z returnu prohodila Makarovovou forhendem po čáře.

A:40

Vesninová s Peschkeovou se pustily do křížné výměny a úhel úderu byl stále ostřejší a ostřejší. Jako první skončil v zámezí úder české hráčky.

1:3 Makarovová a Vesninová získávají gem.

To je škoda, brejkboly totiž nebyly pro dvojici Češky a Němky daleko. Jenže v závěru si to Vesninová uhrála a Makarovová zavřela gem ráznou smečí.

15:0

Bekhendový return Makarovové po prvním podání Peschkeové zamířil do autu.

30:0

Peschkeová se trefila přesně na čáru a Vesninová nedokázala míček vrátit.

40:0

Grönefeldová po podání Peschkeové ještě více zatlačila na Makarovovou, která pak zahrála příliš dlouhý balonek.

40:15

Grönefeldová se na síti posunula a Vesninová ji z returnu prohodila po čáře.

40:30

Grönefeldová opět přebíhala na síti, ale tentokrát se do hry nezapojila. Peschkeové se uvolnil pás u čáry, bohužel Češka hrála do zámezí.

40:40

Po předchozích nezdarech zůstala Němka na svém místě, ale tentokrát přebíhala Makarovová. Našla si úder Peschkeové a dokázala zasmečovat.

40:A

Nádherná deblová výměna končí lépe pro Rusky, které získávají brejkbol. Vesninová v závěru natřikrát důrazně vytloukla Grönefeldovou.

40:40

Peschkeová proti brejkbolu dobře podala a Vesninová returnovala nepřesně.

40:A

Znovu diváci ve Wimbledonu hlasitě tleskají krásné výměně. Peschkeová doběhla lob a vrátila balonek do hry. Vzápětí ale pokaženým forhendem nabídla druhý brejkbol.

40:40

Vesninová však znovu nenašla odpověď na první podání Peschkeové.

40:A

Return Makarovové dopadl přesně na čáru a Peschkeová hrála do sítě. Rusky v tomto dlouhém gemu prohrávaly 0:40, nyní už mají třetí brejkbol.

40:40

Vesninová už je hodně frustrovaná. Ani napotřetí nedokázala vrátit do hry podání Peschkeové, byť musela jít Češka přes druhý servis.

40:A

Grönefeldová nedokázala ani nadvakrát ukončit nahraný balonek a následně ji Makarovová přelobovala. Čtvrtý brejkbol pro ruskou dvojici.

1:4 Makarovová a Vesninová získávají gem.

Vesninová už dokázala podání vrátit a doběhla atak Peschkeové. Grönefeldová pak míček sklepla před sebe a Makarovová se trefila přesně po čáře. Ruská dvojice bere podruhé v druhém setu české hráčce servis.

15:0

Křížný forhend Peschkeové z rohu kurtu zamířil do autu.

30:0

Grönefeldová returnovala míček relativně vysoko k základní čáře, ale Makarovová si dokázala poradit. Peschkeová její prohoz po čáře jen jemně tečovala.

30:15

Peschkeová si výborně počkala na pohyb Vesninové a pustila si míček do forhendu. Makarovová byla mimo kurt, a tak se stačilo trefit po čáře.

40:15

Makarovová přidává proti Grönefeldové přímý bod z prvního podání.

1:5 Makarovová a Vesninová získávají gem.

Makarovová se opět trefila do podání a Vesninová zasmečovala prohoz od Peschkeové. Grönefeldová půjde servírovat proti konci zápasu.

15:0

Němka získává po náběhu na síť první fiftýn v sedmém gemu druhé sady.

30:0

Deblové umění, ale také velká porce štěstí pomohly Peschkeové u sítě po returnu Vesninové. Nakonec se míček zatočil mimo dosah Makarovové.

40:0

Grönefeldová po prvním podání pustila return Makarovové do zámezí.

40:15

Třetí dvojchyba rodačky z Nordhornu v tomto zápase.

2:5 Peschkeová a Grönefeldová získávají gem.

Česko-německý pár snižuje na 2:5, ale Rusky mají ještě dostatek času, aby dotáhly skvěle rozehrané utkání do konce. Servírovat půjde Vesninová.

15:0

Vesninová dosáhla na return Peschkeové a nadvakrát českou tenistku u sítě přehrála. Peschkeová pokazila forhendový volej.

30:0

Return Grönefeldové dolétl až do autu za základní čarou.

40:0

Ani Peschkeová nedokázala po druhém podání ukrajinské rodačky vrátit míček do kurtu. Po hodině a jednatřiceti minutách mají Rusky tři mečboly.

40:15

První mečbol je odvrácen. Po voleji Grönefeldové už měl dvanáctý nasazený pár navrch a Peschkeové o něco později ukončila výměnu.

2:6 Makarovová a Vesninová získávají gem, set a zápas.

Je konec. Makarovová dosáhla na return Peschkeové a z první zatloukla míček. Rusky se radují z postupu do finále Wimbledonu, které si zahrají znovu po dvou letech. Česko-německý pár se loučí mezi nejlepší čtyřkou.

0:2

Utkání skončilo.

Dvaačtyřicetiletá Květa Peschkeová s o deset let mladší Annou-Lenou Grönefeldovou se tedy loučí před branami finále. I tak ale určitě berou semifinále za skvělý úspěch. Ruský pár Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová bude ve finále bojovat o třetí grandslamový titul a první wimbledonský vavřín.

Druhé semifinále ženské čtyřhry rozehrají za pár okamžiků Renata Voráčová s Japonkou Makoto Ninomijaovou proti dvojici Čchao-čching Čan a Monica Niculescuová.

Ode mě je to pro tuto chvíli vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký den.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Ukrajinský soud odmítl zatknout bývalého prezidenta Porošenka

Soud v Kyjevě odmítl nařídit zatčení ukrajinského exprezidenta Porošenka, který je podezřelý z velezrady. Uložil mu však povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním, informovala agentura Reuters. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.

Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy korun) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Šestapadesátiletý Porošenko se do vlasti vrátil v pondělí a od té doby čekal na rozhodnutí soudu o vzetí do vazby. Obvinění označuje za vykonstruovaná lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Administrativa Zelenského se od vyšetřování distancovala a uvedla, že prokuratura a soudy jsou nezávislé.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 minutami

Někteří zemědělci na protest vyjedou na silnice. Vadí jim změny v nastavení dotací

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Ve středu to uvedli na společné tiskové konferenci. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím.

Agrární komora, která sdružuje hlavně větší zemědělské podniky, svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace. Nekula opakovaně uvedl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy