"Hrůza, ještě zápas a jedu pryč." Otrávená Vondroušová znovu padla, šanci ještě má

Aktualizováno 2. 11. 2023 8:57
Česká tenistka Markéta Vondroušová prohrála při své premiérové účasti na Turnaji mistryň i podruhé. Tunisance Uns Džábirové podlehla v mexickém Cancúnu za hodinu a 29 minut 4:6, 3:6. Její šance na možný postup do semifinále se tak přesunula do teoretické roviny.
Sestřih utkání Džábirová - Vondroušová | Video: Asociated Press

Naději na průnik do vyřazovací fáze naopak oživily ve čtyřhře Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou. Loňské finalistky otočily duel proti Američankám Jessice Pegulaové a Cori Gauffové a zvítězily 3:6, 7:5, 10:6.

Světová šestka Vondroušová prohrála s Džábirovou poprvé v sezoně a po třech předchozích výhrách. Devětadvacetiletá Tunisanka oplatila rodačce ze Sokolova mimo jiné porážku z finále letošního Wimbledonu a srovnala bilanci vzájemných zápasů na 4:4.

"Strašné, šílené to je. Ten kurt je fakt šílený a vítr byl také. Jsem ráda, že to skončilo a mohu jít pryč," řekla Radiožurnálu Sport Vondroušová. "Jsem zdravá, ale je to fakt hrůza. Jsem ráda, že mě čeká poslední zápas a jedeme pryč," doplnila.

Vondroušová tak stále čeká na Turnaji mistryň na první vítězství a získaný set. V závěrečném utkání skupiny Chetumal narazí na Gauffovou. K zachování naděje by musela vyhrát 2:0 na sety a doufat, že Džábirová prohraje stejným poměrem s Polkou Igou Šwiatekovou. Ani dosud neporažená Šwiateková, která si poradila s Gauffovou 6:0, 7:5, nemá stále stoprocentně jistý postup.

"Šance na postup je malá. Ještě to nějak odehraju. Budu se snažit vyhrát. Tady je to ale dost těžké. Uvidíme," doplnila Vondroušová.

Turnajová sedmička Vondroušová nezačala duel v silném větru nejlépe a přišla o dvě ze tří úvodních her na servisu. Za stavu 2:3 a 0:15 si podvrtla kotník na pravé noze. Pokračovala sice bez omezení, nedařilo se ji už ale soupeřku znovu "brejknout". V deváté hře česká tenistka odvrátila tři setboly, vzápětí ale při servisu Džábirové nevyužila brejkbol a Tunisanka získala set ve svůj prospěch.

Také v úvodu druhého setu smazala Vondroušová manko 0:2, nadále se však nemohla opřít o servis. Od stavu 3:3 prohrála svěřenkyně trenéra Jana Hernycha zbývající tři gamy a Džábirová proměnila při podání české tenistky druhý mečbol. Vondroušová doplatila v utkání také na 11 dvojchyb.

Dvaadvacetiletá Šwiateková si poradila s o tři roky mladší Gauffovou i v devátém z deseti vzájemných duelů. Bývalá světová jednička a čtyřnásobná grandslamová šampionka zatím neztratila na turnaji ani set.

Vítězka letošního Roland Garros Šwiateková začala proti Gauffové tak, jako skončila v úvodním duelu s Vondroušovou - "kanárem". Ve druhém setu Američanka hru vyrovnala a měla dvakrát výhodu brejku. Závěr sady však Gauffová nezvládla. Za stavu 5:4 a 15:0 udělala čtyři dvojchyby, o vedení přišla a do konce zápasu už získala pouze jediný fiftýn.

Krejčíková se Siniakovou musely pro zachování naděje na postup proti turnajovým jedničkám Pegulaové s Gauffovou vyhrát. V prvním setu ale nevyužily náskok 3:1 a po pěti prohraných gamech sadu ztratily.

Také ve druhém setu přišly vítězky turnaje z roku 2021 o vedení. Tentokrát nedotáhly náskok 5:2 a čelily později třem brejkbolům na 5:6. Češky ale těžké chvíle zvládly, soupeřky vzápětí "brejkly" a vynutily si super tie-break.

V něm na rozdíl od předchozího zápasu s Lauru Siegemundovou a Věrou Zvonarevovou uspěly. Od stavu 4:4 získaly čtyři míčky po sobě a nakonec proměnily druhý mečbol.

O postupujících tak rozhodnou závěrečné zápasy. Siniaková s Krejčíkovou se utkají s dosud neporaženým párem Gabriela Dabrowská, Erin Routliffeová, Pegulaová s Gauffovou narazí na Siegemundovou se Zvonarevovou.