Atlety čeká restart sezony, Špotáková plánuje hlavně zkoušet nové věci

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
26. 5. 2020 14:07
V pondělí 1. června odstartuje letošní atletická sezona pod otevřeným nebem. Zatím jen na domácí scéně, zato však díky výjimečnému projektu Českého atletického svazu pod názvem Spolu na startu. V jeden den se uskuteční závody na 173 stadionech v různých kategoriích i disciplínách napříč celou republikou.
Barbora Špotáková.
Barbora Špotáková. | Foto: Reuters

"Závodů se zúčastní jak špičkoví reprezentanti, tak ti nejmladší atleti. Touto akcí jsme na sebe upozornili v mnoha zemích světa a vyvolali v nich velký zájem uspořádat něco podobného. Závodům sice bude moci přihlížet jen malý počet diváků, ale přenosy České televize prozradí možnou cestu, jak se lze i v současné době a při dodržování všech nařízení vrátit k atletickému životu," zdůraznil Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Největší pozornost bude jistě soustředěna na kladenský mítink, kterého se zúčastní hned několik elitních atletů. Mezi oštěpařkami nebude chybět ani trojnásobná mistryně světa Barbora Špotáková.

"Od listopadu jen trénuji, takže na tento test se po dlouhé pauze moc těším. Nevím, co od sebe mohu čekat, i když určité signály z tréninku mně cosi napovídají. Ráda bych přehodila šedesátimetrovou hranici a mohla tak být spokojena. Dost bude záležet na počasí. Jinak celý letošní rok beru jako možnost leccos si vyzkoušet. Snad se na podzim dočkáme i několika mezinárodních mítinků. Motiv před posunutou olympiádou mi zůstal," prohlásila oštěpařka Barbora Špotáková.

"V nucené přestávce jsem se mohla víc věnovat dětem, včetně jejich učení, takže časem bude na co vzpomínat. Naopak horší byly otazníky, jak dlouho budeme moci jen trénovat a kam naše úsilí vlastně vede. Velice jsem pak postrádala kontakt s fyzioterapeutem, protože nedostatečná rekonvalescence se po delší době může negativně projevit," dodala Špotáková, jejíž největší soupeřkou bude úřadující vicemistryně Evropy Nikola Ogrodníková.

V koulařském kruhu bude největším favoritem medailista z posledních tří halových šampionátů Tomáš Staněk. "V závěrečném únorovém závodě v Ostravě jsem byl spokojen s výkonem přes 21 metrů a rád bych na něj na Kladně navázal. Moc mě mrzelo zrušené halové mistrovství světa i řada dalších zajímavých mítinků. V přípravě mě limitovaly i menší zdravotní problémy a málo tepla, na které jsem při zahraničních soustředěních zvyklý. V přípravě jsem s novým trenérem mohl zkoušet nové věci a v početnější skupině jsem byl spokojený," říká Staněk. 

"Také zahájení sezony, i když jen v domácích podmínkách, samozřejmě vítám. Avšak pokud nebudou zahraniční mítinky, tak mně bude velice chybět potřebný kontakt s mými největšími soupeři. Navíc je zrušeno i mistrovství Evropy ve Francii, ale snad se letos ještě nějakého zajímavého programu dočkáme," dodal Staněk, jemuž bude sekundovat někdejší dvojnásobný bronzový medailista z halového mistrovství Evropy Ladislav Prášil.

V mužské třístovce se představí trojnásobný halový mistr světa a Evropy Pavel Maslák. "Od března jsem trénoval v parcích, ale většinu času jsem strávil doma s rodinou. Celá příprava byla samozřejmě jiná než obvyklá, ale motivem pro mě zůstává účast na vrcholných závodech v příštím roce, takže jsem se snažil v rámci možností nic neošidit. Na Kladně nečekám nějaký mimořádný výkon, ale po čase zase změříme své síly a bude se atletikou zase bavit," usmíval se Maslák s myšlenkou na své největší sprinterské soky Tesaře, Šorma a Desenského.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy