Před dvěma lety svým příběhem nadchl sportovní svět. V Paříži prohrál třetí kolo kvalifikace, a tak okamžitě odjel za rodinou do Barcelony.
O pár dní později mu ale z grandslamového Roland Garros přišla zpráva: odhlásil se Nick Kyrgios, nemáme jiného lucky losera, máš šanci zahrát si první kolo.
Trungelliti nelenil, složitým sháněním letenek se nezdržoval, vytáhl babičku ze sprchy, spolu s ostatními členy rodiny ji nahnal do auta, které měla rodina půjčené k objevování barcelonských krás, a vyrazil na bláznivý road trip směr francouzská metropole.
Tisícikilometrovou trasu stlačila parta nadšených Argentinců pod deset hodin, aby Trungelliti stihl nastoupit proti Australanovi Bernardu Tomicovi. Podivuhodnou story pak dokonal překvapivým vítězstvím.
Jinak se to ale v kariéře nyní třicetiletého tenisty nehemží pouze veselými historkami. Trungelliti se totiž v minulosti pustil do boje proti korupci a ovlivňování zápasů, což se často obrací proti němu.
V roce 2015 jej oslovila sázkařská mafie a slíbila mu lákavé peníze za to, když bude podle instrukcí prohrávat. Na turnajích série Futures měl dostat 20 tisíc dolarů, na Challengerech 50 tisíc, a na turnajích elitního okruhu ATP dokonce 100 tisíc dolarů, tedy více než dva miliony korun.
Argentinec souhlasil, ale jen naoko. Celý incident bez prodlení nahlásil Jednotce pro bezúhonnost tenisu (TIU) s cílem odhalit gang a pomoci čistotě milovaného sportu.
"Chtěl jsem dodat ostatním hráčům odvahu, aby proti korupci bojovali, neignorovali ji. V sázkách nejedou jen hráči, ale i trenéři, situace se pořád zhoršuje. A když hráči dostanou nabídku na korupci, tak raději mlčí," vysvětloval Trungelliti.
Samotná spolupráce s jednotkou jej ale velmi zklamala, sebrala mu veškeré iluze.
"Nahlásil jsem jim všechno, ale oni ze začátku vůbec nechtěli, abych se v tom nějak šťoural. Dali ode mě ruce pryč. Připadá mi, že mě jen zneužili," popsal svou zkušenost.
O celé peripetii promluvil muž, který to loni dotáhl až na 112. místo světa, v argentinském deníku La Nación, místo uznání se mu ale dostalo spíše opačných reakcí, s nimiž se musí vyrovnávat dodnes.
"Výhrůžky smrtí jsou na denním pořádku. Nenávidí mě spousta lidí, někteří hráči si se mnou po zápase odmítli potřást rukou, skrz prsty se na mě dívají i trenéři. Nenávist ke mně proudí nejen z Argentiny, ale z celé Jižní Ameriky," postěžoval si momentálně 231. hráč světového žebříčku s tím, že mu kauza pokazila kariéru a projevila se negativně na jeho výsledcích.
Trungelliti zjistil, že problém je v celé společnosti, která nelegální sázení ve velkém toleruje: "Konkrétně v Argentině je hazard součástí kultury. Spousta lidí je na sázení závislá. Je to smutné."
Přesto svého kroku zpětně nelituje. "Dostal jsem vzkazy, že mě to bude stát život, že mi to zničí kariéru. Ale já vím, že kdybych se nechal zkorumpovat, zničil bych sám sebe," vypověděl.
Především na menších turnajích jsou tenisté dlouhodobě náchylnější k podvodům. Argentinec to vyjádřil čísly.
Jednou prý obdržel nabídku: prohraješ set, dostaneš tisíc eur (27 tisíc korun), prohraješ zápas, dáme ti dva nebo klidně pět tisíc (55-136 tisíc korun). Když přitom v roce 2014 vyhrál celý podnik série Futures v Brazílii, vysloužil si šek na 1800 eur (49 tisíc korun), a to ještě před zdaněním.
"Ti nahoře jsou v pohodě, je o ně postaráno. Nižší patra žebříčku, to je úplně jiný svět. I na těch nejlépe dotovaných turnajích bují korupce. A já si vůbec nejsem jistý, jestli si to odpovědní lidí vůbec uvědomují," zapochyboval Trungelliti o tom, zda TIU a tenisové asociace dělají pro potírání sázkařských gangů skutečně maximum.