Facka režimu a statečná emigrace Navrátilové. Já bych to nedokázala, říká Mandlíková

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 5. 2020 11:22
Společně byly u jednoho z nejmagičtějších sportovních momentů, které Československo v 80. letech minulého století zažilo, i když každá na opačné straně tenisového dvorce. Martina Navrátilová ho nazvala "fackou komunistickému systému".
Hana Mandlíková a Martina Navrátilová při památném finále Poháru federace v roce 1986 na Štvanici.
Hana Mandlíková a Martina Navrátilová při památném finále Poháru federace v roce 1986 na Štvanici. | Foto: ČTK

Hana Mandlíková ale tehdy, v červenci 1986, na pražské Štvanici nezažívala nejpříjemnější chvíle. Ve finále týmového Poháru federace fandili čeští fanoušci více soupeřce. Byla jí právě Navrátilová, hájící barvy Spojených států amerických.

Ve své vlasti se hvězdná tenistka objevila po jedenácti letech, poprvé od chvíle, kdy ze země sevřené komunistickým diktátem nadobro odešla. Už v roli třináctinásobné grandslamové šampionky.

A českoslovenští fanoušci jí - i natruc režimu, který jim důrazně doporučoval Navrátilovou nepodporovat - přichystali nezapomenutelné přivítání. Navzdory tomu, že se ze státních médií o jejích úspěších prakticky nic nedozvídali.

Tak trochu to odnesly domácí tenistky v čele s Mandlíkovou, kterou podpora Američanek zaskočila a znervóznila. Čechoslovenky prohrály jasně 0:3.

I přesto Mandlíková po letech přiznává, že byla Navrátilová odjakživa jejím největším vzorem. V seriálu organizace WTA nazvaném My Inspiration se objevila před pár dny a nad tím, o kom bude vyprávět, nemusela dlouho váhat.

"Pro mě to byla vždycky Martina," prohlásila rozhodně.

Ačkoli byla Navrátilová o šest let starší, znaly se dobře, obě vyrůstaly v pražské Spartě. "Podávala jsem jí míčky při ligových zápasech. Sama jsem se přihlásila, chtěla jsem ji vidět hrát zblízka, stejně jako další hráčky Renatu Tomanovou nebo Reginu Maršíkovou," vysvětlila Mandlíková.

Byla však stydlivá a bála se za Navrátilovou přijít. Po letech se dozvěděla, že úplně zbytečně. Tehdy osmnáctiletá vycházející hvězda o malé dívce dobře věděla.

"Bylo to vtipné, autor, který o mě psal knihu, s Martinou dělal rozhovor. A ona mu řekla, že si mě pamatuje jako dvanáctileté dítě, které mělo skvělou ruku na házení míčků. Ale v tom věku jsem se moc styděla, než abych ji pozdravila nebo řekla, že se mi moc líbí, jak hraje," zavzpomínala.

Krátce nato Navrátilová emigrovala. "Přišlo to náhle a ta informace se šířila rychlostí blesku. Doteď si to pamatuju velmi živě. Hodně jsem na ni myslela."

"Říkala jsem si: pane bože, je tak dobrá, tak mladá a musí si procházet něčím takovým. Neuvidí své rodiče, nebude se smět vrátit. Říkala jsem si, že je to akt velké statečnosti. Sama bych něco takového nedokázala. Celé je to hodně živá vzpomínka, i když mi bylo teprve dvanáct let," popsala Mandlíková silný zážitek. 

Pět let trvalo, než se dostala na profesionální dráhu. Před tím hltala zápasy Navrátilové, přestože možnosti byly omezené. Přála si jednou nastoupit proti ní a proti svému druhému vzoru, Australance Evonne Goolagongové.

Sen se jí splnil v roce 1980 na floridském Amelia Island. S Navrátilovou prohrála ve třech setech, více si ale pamatuje druhý vzájemný duel v Mahwah v New Jersey. Těsně před US Open dokázala svou modlu porazit.

K zápasu málem nedošlo. Mandlíková měla problémy s nohou a chtěla z turnaje odstoupit. "Měla jsem velké bolesti, vypadalo to, že to nepůjde. Ale říkala jsem si: vždyť je to Martina. Čekala jsem na to tak dlouho." 

Do duelu nastoupila a možná i díky přívalu adrenalinu zapomněla na veškerou bolest. "Bylo to velmi zvláštní," popsala vysněné vítězství. O týden později Navrátilovou porazila i na US Open, v téže sezoně i v Las Vegas.

Celková bilance se směrem k favoritce začala obracet až postupem let, nakonec se zastavila na skóre 29:8 ve prospěch Navrátilové.

Mandlíkové nejvíce utkvěl v paměti finálový duel na US Open z roku 1985. "Šílený zápas," výmluvně popsala střetnutí, které ovládla po setech 7:6, 1:6, 7:6 a do sbírky přidala třetí grandslamový titul.

První dva brala na Australian Open 1980 a na Roland Garros o rok později. Závěrečný, čtvrtý doplnila opět v Melbourne v sezoně 1987, když ve finále opět přehrála ženu, která byla její celoživotní inspirací.

"US Open 1985 je ale mým nejcennějším, nejmilovanějším grandslamovým úspěchem. Hrála jsem tam svůj nejlepší tenis," řekla Mandlíková. Do finále se tehdy dostala přes jinou americkou legendu Chris Evertovou.

S Navrátilovou si nakonec zahrála čtyřhru a v roce 1989 společně zvedly právě v New Yorku vítěznou trofej. Přesto zalitovala, že si společně nemohly zahrát častěji. Navrátilová většinu deblové kariéry strávila po boku Pam Shriverové, s níž tvořila zřejmě nejlepší deblový pár historie se ziskem 20 grandslamových titulů.

"Čtyřhru jsem moc nemusela, ale s Martinou to byla velká zábava. Mít ji na stejné straně, stejně jako stát tolikrát proti ní, bylo pro mě prostě úžasné. Už je mi skoro šedesát, ale ráda na to vzpomínám," uvedla Mandlíková.

Přiznala, že prohrávat pro ni bývalo hodně těžké. Proti Navrátilové obzvlášť.

"Každopádně byla ohromnou hráčkou, mým vzorem. Tak bych jen chtěla smeknout klobouk před vším, čeho dosáhla," uzavřela Mandlíková svou poctu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Stát zvažuje vytvoření celorepublikové SPZ, předtím bude dál posouvat písmena na značce, uvedlo ministerstvo. Nedostatek kombinací pro SPZ nehrozí.

Ministerstvo dopravy se zabývá možností vytvoření tzv. celorepublikové státní poznávací značky, která by neměla teritoriální rozdělení podle krajů vydání. Stát by tak získal přes 104 milionů možných kombinací. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Nedostatek kombinací pro registrační značky vozidel tak v Česku nehrozí.

Ještě před případným zavedením celorepublikové značky má stát k dispozici velké množství kombinací i při současném systému, kdy se v případě vyčerpání současné kombinace čísel a písmen na značce pouze posune jedno písmeno určené pro daný kraj na další místo v tabulce. To brzy nastane v případě Prahy, uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Policie evakuovala v Brně přes sto lidí kvůli nálezu 100 kg granátu z války

Policie ve středu dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu 100 kilogramů granátu z druhé světové války. Pyrotechnici pracují na bezpečné likvidaci nálezu, uvedla policie na twitteru. Zveřejnila tam také krátké video z místa. Bližší informace zatím nejsou známy.

Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Recidivista si za výhrůžky otrávením vody odpyká pět let, potvrdil soud

Recidivista Marek Vadel, který z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech, si odpyká dalších pět let za mřížemi. Trest ve věznici se zvýšenou ostrahou mu ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že je psal člen islámské teroristické skupiny. Přiznal, že se inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11.

Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy. "Teroristické útoky v Evropě i na našem území jsou reálnou hrozbou. Proto se domníváme, že žádnou takovou výhrůžku nelze brát na lehkou váhu," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Uložený trest je podle něj spíše mírný.

Vadel byl v minulosti jedenáctkrát trestaný, a to za násilnou i majetkovou trestnou činnost a také za dvojí znásilnění. Na svobodu měl vyjít v roce 2029. Muž se ale rozhodl dosáhnout dřívějšího propuštění výhrůžkami.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Sklizeň ovoce loni klesla o pět procent, zhoršila se hlavně úroda švestek

Sklizeň ovoce v Česku loni meziročně klesla o pět procent na 133 867 tun. Výrazný pokles úrody ovocnáři zaznamenali u švestek, opět velmi slabá byla úroda třešní. Meruňky loni nezasáhly mrazy a jejich sklizeň vzrostla čtyřnásobě. Z dlouhodobého pohledu byla loňská úroda podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o sedm procent. Ve středu to řekla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

Nižší sklizeň byla podle ovocnářů způsobena především chladným jarem. "Například u švestek byl na jaře optimismus podstatně vyšší, než byla skutečnost ve sklizni. Nadprůměrné škody byly loni z krupobití. Mrazy sady loni nepoškodily," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Nástup vegetace přišel loni později, nepříznivé počasí bylo i v období květu, kdy málo létali včely a další opylovači. Výrazný propad plůdku přišel se zpožděním.

Ludvík upozornil, že bilanci sklizní ovlivňuje i to, že v České republice trvale ubývá ovocných sadů. Loni plochy sadů v ČR meziročně klesly o dvě procenta na 13 047 hektarů. Proti roku 2017 to představovalo snížení o 932 hektarů, tedy o sedm procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy