Narodila se v Kyjevě, ale když jí byl pouhý rok, odešla s rodiči do Hamburku, a tak teď reprezentuje Německo. Srdcem je ale prý nadále Ukrajinkou a teď s obavami sleduje, jak její bývalá domovina bojuje s ruskou invazí.
"Láme mi to srdce, když vidím, co se děje s krásným Kyjevem. Kamarádka mé mamky spí v metru s malou dcerkou, a když spolu telefonujeme, jsou v dálce slyšet bomby," vyprávěla 351. hráčka světa pro Eurosport.
Její nejbližší rodina sice před téměř dvaceti lety emigrovala, prarodiče a vzdálenější příbuzní ale v Kyjevě dál žili. "Babička s dědou teď cestovali tři dny, aby se dostali do Polska. Ostatní muži z rodiny v Kyjevě zůstali pomáhat v boji," vysvětlila.
Sama se snaží soustředit na tenis, poslední dva týdny hrála turnaje ITF v Kazachstánu. Ani tam ale neviděla nic příjemného. Zatímco ti nejlepší ruští tenisté včetně mužské světové jedničky Daniila Medveděva invazi na Ukrajinu odsoudili, hráči a hráčky na nižších úrovních se chovají opačně.
"Válce na Ukrajině se vysmívají, schválně si oblékají tepláky v ruských barvách a nemají úctu k těm, které konflikt na Ukrajině nějak osobně zasáhl," postěžovala si Lysová.
Na druhou stranu souhlasí s tím, že trestat ruské tenisty kolektivně není správné a zákaz jejich vlajek a národních symbolů jí přijde dostačující.
"Přece jen jednotliví hráči nereprezentují svou zemi tak silně jako celé národní týmy. Těm bych start zakázala. Je potřeba dát Rusku jasný vzkaz a šířit informace o tom, co se na Ukrajině děje," přeje si Lysová.