Psi ven nesmějí a my hrajeme, bouří se tenisté. Dostávají roušky i léky na astma

Aleš Vávra Aleš Vávra
17. 1. 2020 11:22
Napjatá atmosféra panuje v Melbourne jen pár dní před začátkem úvodního grandslamu sezony. Tenisty dusí hustý dým z požárů, ředitel turnaje Craig Tiley ale vytrvale odmítá jakékoli odchylky od naplánovaného programu.
Tenisový areál v Melbourne zahalený v dýmu.
Tenisový areál v Melbourne zahalený v dýmu. | Foto: Reuters

Počet naštvaných hráčů přibývá podobně jako těch, kteří se potýkají se zdravotními problémy. Podmínky v Melbourne tenisu nenahrávají, vedení australské tenisové asociace ale trvá na svém.

"Je tady hodně spekulací ohledně toho, že se Australian Open neuskuteční. Naopak, Australian Open už je v plném proudu," reagoval Tiley ve čtvrtek na vzrůstající obavy.

Jeho vyjádření odmítající kompromisy jen prohloubilo díru mezi organizátory a sportovci. Mezi tenisty se postupně formuje jakési hnutí odporu. 

Jedním z hlavních kritiků je Liam Broady, který v prvním kole kvalifikace uhrál jen tři gemy. "Čím víc přemýšlím o podmínkách, v nichž jsme hráli, tím víc se ve mně vaří krev," uvedl britský tenista. Nejen jeho rozčílil oficiální mail od pořadatelů. Ti v něm podmínky označili za "hratelné". 

"Obyvatelé Melbourne dostali varování, aby raději nechodili ven a nepouštěli ani své zvířecí mazlíčky a to v den, kdy jsem hrál zápas," upozornil 234. hráč světového žebříčku.

"Kde je nějaká ochrana hráčů a hráček? Musíme zaujmout jasné stanovisko. Všichni tenisté potřebují ochranu, ne jen pár vyvolených," burcoval Broady kolegy.

Slovinka Dalila Jakupovičová na dvorci zkolabovala a musela zápas vzdát. Němec Dustin Brown zase vyprávěl, jak v pětatřiceti letech musel poprvé v životě použít sprej na astma, navzdory tomu, že není astmatik. Ti, co na astma trpí, se tak pouštějí v Melbourne do ještě mnohem většího rizika.

Francouz Nicolas Mahut umístil na sociální sítě svou fotku s rouškou a připsal: "Připraven na první kolo". Australan Bernard Tomic ztěžka dýchal pomocí inhalátoru. Pomoc si musela na kurt zavolat i Kanaďanka Genie Bouchardová, cítila bolest na hrudi. 

"Začíná to být absurdní. Je čas, aby zasáhla unie hráčů," zavelel její krajan Vasek Pospisil. "Proč musíme pokaždé čekat, až se stane něco špatného," přidala se Elina Svitolinová.

Další Kanaďan Brayden Schnur přitom ze sobeckého přístupu obvinil největší tenisové osobnosti v čele s Rogerem Federerem a Rafaelem Nadalem.

"Musí to přijít od těch nejlepších, jinak nás neuslyší. Roger a Rafa jsou trochu sobečtí, myslí víc na sebe a na své kariéry, než na náš sport jako takový," vzbudil rozruch 103. hráč světa. Hraní tenisu v současném Melbourne přirovnal ke kouření cigaret, v krku prý cítil "obrovské vysušení".

Craig Tiley mezitím kličkuje. Kvalitu ovzduší označil jako velmi komplexní a matoucí téma. "Člověka může mást, když se podívá do nějaké aplikace, protože ty jsou různé a dávají vám rozdílné výstupy," prohlásil. 

Pořadatelé podle něj dělají, co mohou. A věří doporučení lékařů a vědců. "Komunikujeme s hráči a hráčkami, hluboce nám na nich záleží. S Dalilou Jakupovičovou jsem se setkal ten samý den a ujistil se, že dostala veškerou pomoc," uvedl jeden z nejvlivnějších sportovních funkcionářů světa.

"Absolutně rozumím obavám i vzteku. Zveme hráče a mluvíme s nimi. Vysvětlujeme jim, že náš zdravotní tým byl a zatím stále je s podmínkami spokojen," dodal.

Ve hře je nouzový plán, veškeré zápasy by se mohly odehrát pod střechou. Tou disponují tři největší melbournské dvorce, tedy aréna Roda Lavera, aréna Margaret Courtové a Melbourne aréna. K dispozici je i osm menších kurtů v hale, do té se ale dostane jen minimum diváků. Tahle varianta by znamenala významné finanční ztráty. Samotný Melbourne Park se skládá celkem ze 40 herních a tréninkových kurtů.

"Jsme na tohle připraveni, ale nečekáme, že půjdeme kompletně dovnitř. Nikde na světě se ještě nestalo, že by bylo znečištění na nebezpečné úrovni po dva týdny," vysvětlil Tiley.

I přes tohle uklidnění obavy rostou. Například i u rodičů podavačů míčků a dalších pracovníků nutných k organizaci velké sportovní akce. Tlak na pořadatele se tak těsně před začátkem hlavní soutěže může stupňovat z více stran.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

před 1 hodinou

Na Českobudějovicku zemřel v sobotu sedmdesátiletý cyklista, zřejmě nezvládl jízdu na elektrokole

Při jízdě od obce Jílovice k Hluboké u Borovan muž jedoucí na elektrokole zřejmě částečně vyjel z komunikace a narazil do betonového hranolu. Policii přivolal člověk, který náhodou našel bezvládného muže u kola na silnici. Policie se o nehodě dověděla v sobotu nad ránem. Cyklista podle policie neměl na hlavě přilbu, na kole měl zařazený nejvyšší stupeň. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem elektrokola.

Další zprávy