Antidopingová šikana. Nikdo mi nevěřil, popsala Francouzka. Své si užil i Berdych

av av
17. 1. 2020 6:38
Dramatický příběh Alizé Cornetové, který málem skončil trestem za doping, aniž by Francouzka skutečně užívala nedovolené prostředky, ukazuje odvrácenou stranu života tenisových hvězd.
Alize Cornetová.
Alize Cornetová. | Foto: Reuters

"Bylo to nejtěžších šest měsíců mého života," přiznala Cornetová pro populární projekt Behind The Racquet. Na začátku roku 2018 byla v obrovských problémech a reálně jí hrozila dvouletá suspendace. 

Francouzská tenistka během jedné sezony zmeškala tři kontroly, a porušila tak pravidlo antidopingové agentury WADA. Na jejím provinění ale měla rozhodující podíl laxní práce kontrolorky, což musela hráčka složitě dokazovat

"Nikdo mi nevěřil. Cítila jsem velkou beznaděj," popsala třicetiletá tenistka.

První varování přišlo v listopadu 2016.

Tenisté musejí na každý den v roce nahlásit hodinu, kdy budou potenciální kontrole k dispozici. Cornetová ale tehdy měla smůlu. Komisaři dorazili ve chvíli, kdy musela vyrazit dřív na letiště kvůli dopravním zácpám.

"Telefonovali, že jsou u mě, tak jsem nabídla, že to otočím a přijedu. Řekli mi ale, že už je pozdě," popsala.

V červenci 2017 se opakoval podobný příběh. Na brzký let do Ameriky musela tenistka vyrazit dřív a informaci o své dostupnosti zapomněla změnit. "Byla jsem na letišti, když volali. Říkala jsem si: Pane Bože, to snad není možné."

Prosba, aby kontroloři přijeli udělat testy na letiště, Cornetové neprošla.

Snažila se hájit před ITF (Mezinárodní tenisová federace), vysvětlovat, že šlo o smůlu, nikoli o špatný úmysl. Naposílala veškeré důkazy, letenky a další dokumenty.

Marně.

"Nedalo se s nimi mluvit. Dostávala jsem automatické emaily, ne od skutečného člověka," uvedla.

Cornetová pak začala žít v konstantním strachu ze třetího pochybení. "Kdykoli jsem mohla přijít o živobytí. Bylo to trauma, a nejen pro mě. Moje matka měla noční můry, uprostřed noci měla pocit, že zvoní kontroloři."

Třetí problém pak skutečně přišel. A byl ještě bizarnější, než dva předešlé.

V říjnu Cornetová otevřela mail a přečetla si, že zmeškala další kontrolu. "Nerozuměla jsem jedinému slovu, byla jsem v šoku, protože jsem dělala všechno pro to, aby se něco takového nestalo. V určených hodinách jsem byla pokaždé doma," nechápala Francouzka.

Její svět se zbortil. Začínala přicházet na to, že jí ITF nevěří a ani nechce slyšet její verzi. V období čekání na proces sice mohla hrát tenis, ale její psychické rozpoložení bylo na bodu mrazu. "V noci jsem plakala v posteli. A na kurtech jsem v očích soupeřek viděla, jak mě soudí, i když vůbec neví, co se stalo a proč."

Nakonec se dozvěděla, jak ke třetímu pochybení došlo. Antidopingová komisařka dorazila k jejímu domu, zazvonila na zvonek, a když nikdo nereagoval, odešla zpět do svého auta. Tam čekala hodinu a pak odjela.

"O ničem z toho jsem neměla ani potuchy. Zvonek jsem neslyšela, neměla jsem žádný zmeškaný hovor, prostě nic," popsala zvláštní přístup komisařky.

Když konečně dostala možnost hájit se a předložit všechny důkazy, nezávislý tribunál jí dal za pravdu. Pověřená osoba nevyužila všechny možnosti, jak se s hráčkou sejít. Cornetové pomohla i její dosavadní bezúhonnost, čistých měla do té doby víc než sto antidopingových kontrol.

Francouzka však ztratila víru v užitečnost ITF. "Teď vím, jak pracují. Původně tu měli být, aby pomáhali hráčům, ale tahle idea se někam vytratila," poznamenala. Až do roku 2019 měla kvůli celé anabázi psychické problémy.

Tenisté to s antidopingovými povinnostmi nemají snadné a často je označují jako jistý druh šikany. Nedávno se ostatně se svými zážitky svěřil také Tomáš Berdych. V Show Jana Krause dnes již bývalý hráč popsal, jaké útrapy musel zažívat.

"Lidé si to možná nedovedou představit, ale 365 dní v roce jsme museli udávat hodinu, kde se ten den budeme vyskytovat. Za rok bylo tak dvacet pětadvacet kontrol," řekl někdejší čtvrtý hráč světa.

Komisařům je přitom jedno, zda je hráč v daném období na dovolené. Nepříjemné je také samotné odebírání vzorků komisaři.

"Na záchod jde s vámi, stojí tam hodně blízko, není to sranda. Když se vám nechce, tak za vámi chodí jako ocásek. Bude s vámi do té doby, než se vám znovu bude chtít. Bude s vámi sedět i u postele, když jdete spát," vyprávěl Berdych.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Prezidentem Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy