Devět milionů pro hořící Austrálii. Tenisová federace se připojuje k vlně solidarity

ČTK ČTK
13. 1. 2020 18:09
K vlně solidarity s Austrálií zasaženou lesními požáry se připojila i Mezinárodní tenisová federace (ITF). Zastřešující sportovní organizace a pořadatelé tří zbylých grandslamů mimo Austrálii uvedli, že zemi hostící úvodní grandslam sezony věnují 400.000 amerických dolarů (devět milionů korun).
Obří požáry v Austrálii
Obří požáry v Austrálii | Foto: Reuters

Peníze od ITF půjdou australskému Červenému kříži, jehož pracovníci pomáhají mimo jiné v evakuačních centrech. Kvůli rozsáhlým požárům na ploše větší než Česko přišlo v minulých měsících o život už 28 lidí a tisíce ztratily své domovy.

Australská tenisová federace, jež pořádá grandslam v Melbourne, spustila na pomoc zemi vlastní kampaň. V jejím rámci věnovali hráči účastnící se premiérového ročníku ATP Cupu, který vyvrcholil v neděli v Sydney, 500.000 dolarů (přes 11 milionů korun).

Někteří tenisté již v minulých dnech přislíbili darovat peníze například za nastřílená esa, což udělaly i Karolína Plíšková a Petra Kvitová. Serena Williamsová se vzdala prize money za vítězství na turnaji v Aucklandu, mužské hvězdy Roger Federer a Rafael Nadal se zase krátce před startem Australian Open zúčastní charitativní exhibice.

Peníze nezasílají na pomoc Austrálii pouze tenisté, kteří mají k zemi i vzhledem k oblíbenosti tamního grandslamu blízko, ale například také basketbalisté či hráči kriketu. K pomoci ve výši 500 tisíc dolarů se zavázal i mistr světa formule 1 Lewis Hamilton, jehož dojal osud více než miliardy uhynulých zvířat v důsledku požárů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Commerzbank v rámci úsporných opatření zruší 10 000 pracovních míst, píše německý list

Nový šéf německé banky Commerzbank chce zrušit 10 000 pracovních míst a zavřít stovky poboček. Oba kroky jsou součástí změny strategie banky. Jako první o věci informoval ve čtvrtek německý list Handelsblatt.

Commerzbank v létě hodlala představit novou strategii, včetně dalších úsporných opatření. Na začátku července ale rezignovali na své funkce generální ředitel Martin Zielke a předseda dozorčí rady Stefan Schmittmann, takže se banka rozhodla prezentaci odložit.

Na zrušení 2300 pracovních míst se v prosinci dohodlo nové vedení společnosti s odbory. Agentura Bloomberg už dříve napsala, že nový ředitel Manfred Knof, který se funkce ujal na počátku ledna, a předseda dozorčí rady Hans-Jörg Vetter pracují na ambicióznějším plánu snižování nákladů.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Disident Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil.

"To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. V roce 1986 v bytě disidenta Pavla Wonky, jeho bratra, StB zabavila 7500 korun. Podle Jiřího Wonky byly peníze jeho.

Jiří Wonka podal žalobu, soud, který ji zamítl, se konal 23. listopadu 1988. Po skončení za ním přišli dva příslušníci StB. Podle Wonky se neprokázali žádným oprávněním a chtěli, aby šel s nimi. Wonka se chytil ústředního topení a volal o pomoc. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří přijeli, vyhodnotili jeho chování jako narušování veřejného pořádku. Policisté mu nasadili mu pouta, odvlekli ho do auta a odvezli na okresní správu SNB. Lékařka pak doporučila Wonkovo vyšetření na psychiatrii, kam ho navečer odvezli. Na příjmu Wonka uvedl, že je "celý zmlácený a má chromé horní končetiny". Stěžoval si na "brutální zákrok policie", že mu příslušníci SNB "pohmoždili ruce a sešlapali ho do auta".

Zdroj: ČTK
Další zprávy